GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

EU se zadužio za 20 milijardi eura, prva transakcija za financiranje oporavka

EU se zadužio za 20 milijardi eura, prva transakcija za financiranje oporavka
OBVEZNICE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 15.06.2021 / 20:23
Autor: SEEbiz / H
BRUXELLES - Europska komisija je utorak izdala je obveznice u vrijednosti 20 milijardi eura, što je prvo zaduženje za financiranje oporavka od pandemije koronavirusa u okviru instrumenta EU sljedeće generacije.

“Danas smo uspješno proveli prvu operaciju izdavanja obveznica. Kao snažna Unija zadužujemo se na tržištu i investiramo u zajednički oporavak od krize”, izjavila je predsjednica Komisije Ursula von der Leyen.

Obveznice su izdane na rok od deset godina i to je dosada najveća transakcija i najveći iznos koji je Europska unija podigla u jednoj transakciji.
Komisija dodaje da su obveznice naišle na vrlo veliki interes investitora u Europi i svijetu zahvaljujući čemu je dobila iznimno povoljne uvjete zaduživanja. EK se planira zadužiti za više od 800 milijardi eura za EU sljedeće generacije.

Mehanizam za oporavak i otpornost ključni je dio plana EU-a za gospodarski oporavak od koronakrize. Na raspolaganju ima 672,5 milijardi eura za potporu investicijama i reformama u državama članicama. Od toga iznosa 312,5 milijardi eura bespovratna su sredstva, 360 milijardi zajmovi.

Hrvatska ima na raspolaganju 6,3 milijarde eura bespovratnih sredstava i 3,6 milijardi zajmova.

Tagovi: #Europska unija, #obveznice EU, #Ursula von der Leyen
PROČITAJ I OVO
Wall Street: Malo optimizma nakon dobrog podatka o inflaciji
AMERIČKO TRŽIŠTE
Wall Street: Malo optimizma nakon dobrog podatka o inflaciji
NEW YORK - S&P 500 porastao je u petak nakon što je ključno izvješće o potrošačkoj inflaciji bilo nešto slabije od očekivanog, ali dionice su i dalje bile na putu za gubitak u tjednu.
Trendovi u tekstilnoj industriji: povratak prirodnim materijalima
TEKSTIL
Trendovi u tekstilnoj industriji: povratak prirodnim materijalima
ANALIZA - Rastuća potražnja za prirodnim tkaninama mijenja način na koji tekstilne kompanije proizvode i poimaju vrijednost proizvoda.
Istarska županija u Puli pokreće banku hrane
POTEZI
Istarska županija u Puli pokreće banku hrane
PULA - Istarska županija priprema osnivanje banke hrane kako bi se uspostavio održiv i učinkovit sustav prikupljanja, skladištenja i raspodjele donirane hrane te se tako smanjilo bacanje viškova i osigurala kontinuirana pomoć socijalno najugroženijim građankama i građanima.
HUP upozorio na blokadu rudarskih projekata u Ministarstvu gospodarstva
UPOZORENJE
HUP upozorio na blokadu rudarskih projekata u Ministarstvu gospodarstva
ZAGREB - Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) zatražila je hitno postupanje Ministarstva gospodarstva zbog, kako navode, nezapamćene blokade rudarskih predmeta, koja je dovela do potpunog zastoja u izdavanju ključnih rješenja, odluka i ugovora o koncesijama za eksploataciju mineralnih sirovina.
Zagrebačka burza: Indeksi porasli, u fokusu Končar i Zagrebačka banka
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Indeksi porasli, u fokusu Končar i Zagrebačka banka
ZAGREB - Na Zagrebačkoj burzi u petak su Crobexi porasli, nastavivši tako nizati rekorde, uz rast prometa u odnosu na prethodni trgovinski dan, a u fokusu investitora su dionice Končar grupe i Zagrebačke banke.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE