GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

EU očekuje povrat od 2,6 posto od ulaganja u zamrznutu rusku imovinu

EU očekuje povrat od 2,6 posto od ulaganja u zamrznutu rusku imovinu
OČEKIVANJA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 26.03.2023 / 09:01
Autor: SEEbiz
BRUXELLES - Europska komisija očekuje da će ostvariti povrat od oko 2,6 posto od ulaganja sredstava koja pripadaju Središnjoj banci Ruske Federacije, a koja su zamrznuta pod sankcijama EU-a, navodi se u dokumentu u koji je "Politico" imao uvid.

EU je razmatrao zakonske opcije za korištenje zamrznutih ruskih deviznih rezervi, uključujući njihovo ulaganje za stvaranje povrata koji bi se mogli koristiti za financiranje obnove Ukrajine.

Takav pokušaj bez presedana otvara pravna, politička i ekonomska pitanja, a zemlje EU-a prošlog su mjeseca osnovale radnu skupinu koja će ispitati što se može učiniti.

"Postoji konsenzus među državama članicama [EU] da je važno vrlo pažljivo ispitati što se može učiniti prema danim uputama, a što mora biti u skladu s europskim i međunarodnim pravom", rekao je švedski diplomat koji predsjeda Andersovom grupom. rekao je za Politico.Ahnlid.

"Nalazimo se u iznimnoj situaciji i ishod bilo kojeg rješenja do kojeg dođemo vjerojatno će biti bez presedana", dodao je.

Dokument Komisije, o kojem bi se u utorak trebao raspravljati na sastanku nacionalnih stručnjaka, objašnjava zakonsku osnovu za ulaganje u rusku imovinu, kao i povezane rizike te daje procjenu mogućeg povrata ulaganja.

S obzirom da ruska invazija na Ukrajinu predstavlja "ekstremno i nečuveno kršenje" međunarodnog i humanitarnog prava, Komisija vjeruje da bi svoj slučaj mogla temeljiti na ulaganju sredstava Ruske središnje banke i ubiranju koristi u korist Ukrajine prema odredbama međunarodnog prava.

"Čini se da to opravdava ne samo do sada donesene restriktivne mjere bez presedana, nego i jednako iznimnu mjeru usmjerenu na nadoknadu štete uzrokovane tim kršenjima", navodi se u priopćenju i dodaje da će to zahtijevati prilagodbu uredbe o sankcijama EU-a.

Također je naglašeno da bi poduzimanje koordiniranih akcija s G7 i drugim zemljama imalo "političke i tržišne prednosti", s ciljem izbjegavanja zastrašivanja ulagača koji bi mogli izbjegavati europsku financijsku infrastrukturu ako bi EU djelovala jednostrano.

Prema režimu sankcija EU-a, ako i kada se sankcije ukinu, vlasnik zamrznute imovine trebao bi moći povratiti kapital, kao i bilo koji prihod ugovoren prije nego što je imovina zamrznuta. No svaki prihod veći od toga mogao bi se prisvojiti i koristiti za obnovu Ukrajine, vjeruje Komisija.

Kvantifikacija tih prihoda ovisi o tome koliko je novca uloženo i na koji način.

EU vjeruje da se oko dvije trećine od 300 milijardi dolara rezervi ruske središnje banke zamrznutih u zemljama G7, EU i Australiji trenutno drže unutar bloka, uključujući 191 milijardu eura u Belgiji i 21 milijardu eura u drugoj neimenovanoj zemlji EU.

Ulaganje tih milijardi u "visoko ocijenjenu likvidnu imovinu" s relativno kratkim dospijećem moglo bi generirati "značajne godišnje povrate s medijanom od oko 2,6 posto", navodi se u dokumentu Europske komisije.

Ulaganje u kapital donijelo bi veće povrate, ali bi rizičnija klasa imovine mogla generirati gubitke do 4 milijarde eura godišnje, povećavajući "političke i financijske implikacije" ako bi EU morala nadoknaditi Rusiji gubitke nastale ulaganjem tih sredstava.

Međutim, "gubitci se nikada ne mogu isključiti", pa će pitanje "tko snosi bilo kakav preostali rizik u slučaju takvih gubitaka zahtijevati jasan pravni odgovor", zaključuje Povjerenstvo.

Tagovi: Europska unija, zamrznuta ruska imovina, sankcije Rusiji
PROČITAJ I OVO
Sam Bankman-Fried osuđen na 25 godina zatvora
PRESUDA
Sam Bankman-Fried osuđen na 25 godina zatvora
NEW YORK - Bivši glavni izvršni direktor FTX-a, Sam “SBF” Bankman-Fried odslužit će 25 godina zatvora nakon izricanja presude na federalnom sudu.
Zagrebačka burza: Skok prometa, ali i pad indeksa
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Skok prometa, ali i pad indeksa
ZAGREB - Kraj skraćenog trgovinskog tjedna donio je pad indeksa Zagrebačke burze uz skok prometa.
Hrvatska i Srbija od 15. svibnja zajedno naplaćuju cestarinu
CESTARINE
Hrvatska i Srbija od 15. svibnja zajedno naplaćuju cestarinu
BEOGRAD - U Vladi Srbije potpisan je Memorandum o integraciji sustava za elektroničku naplatu cestarine između Srbije i Bosne i Hercegovine, a do lipnja se očekuje primjena sličnih sporazuma s Hrvatskom, Crnom Gorom i Grčkom, objavio je u četvrtak srbijanski ministar građevinarstva, prometa i infrastrukture Goran Vesić.
Larry Fink vrlo optimističan oko dugoročnih perspektiva bitcoina
OPTIMIZAM
Larry Fink vrlo optimističan oko dugoročnih perspektiva bitcoina
NEW YORK - Izvršni direktor BlackRocka Larry Fink bio je "ugodno iznenađen" učinkom promptnog Bitcoin (BTC) burzovnog fonda (ETF) svoje tvrtke i ponovio je da je "vrlo optimističan" u pogledu dugoročne održivosti Bitcoina.
Kasparov najavljuje veliki projekt u Hrvatskoj
NAJAVE
Kasparov najavljuje veliki projekt u Hrvatskoj
ZAGREB - Šahovski velikan Gari Kasparov nije u Hrvatskoj samo zbog odmora, iako ovdje ima kuću.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE