GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

ECB najavio novi instrument u borbi protiv razlika u troškovima zaduživanja u eurozoni

ECB najavio novi instrument u borbi protiv razlika u troškovima zaduživanja u eurozoni
TRŽIŠTA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 15.06.2022 / 16:43
Autor: SEEbiz / H
FRANKFURT - Europska središnja banka (ECB) signalizirala je u srijedu da bi mogla pomoći zaduženim članicama eurozone "fleksibilnom" kupnjom dužničkih papira, a najavila je novi instrument koji bi trebao ublažiti razlike u troškovima zaduživanja.

Upravno vijeće neočekivano je u srijedu sazvalo "ad-hoc sjednicu" kako bi razmotrilo sve veću razliku u troškovima zaduživanja članica eurozone nakon što je banka prošlog tjedna najavila da će zbog visoke inflacije u srpnju podići kamatne stope za četvrtinu postotnog boda.

Dodali su i da bi ih ponovo mogli podići u rujnu, možda još i više.

Nakon te najave prinosi na obveznice snažno su porasli, a razlika između prinosa na referentne njemačke državne obveznice i na one visoko zaduženih članica eurozone na jugu Europe, poput Italije, dosegnula je najvišu razinu u više od dvije godine.

Kako bi je smanjio i ublažio rizik "fragmentacije", ECB je odlučio iskoristiti prihod od obveznica koje je kupio u sklopu kriznog pandemijskog programa.

"Pandemija je u eurozoni ostavila trajne slabosti koje su jedan od razloga neujednačene transmisije normalizacije naše monetarne politike u zemljama-članicama", stoji u priopćenju s današnje sjednice.

Upravno vijeće najavilo je zato "fleksibilnost" u korištenju prihoda od dospjelih obveznica, kupljenih u sklopu kriznog pandemijskog programa, za kupnju dužničkih papira.

Banka je krizni pandemijski program ugasila na kraju ožujka.

Najavili su i novi instrument koji bi također trebao smanjiti razlike u troškovima zaduživanja u eurozoni.

Tijela ECB-a "ubrzat će dovršetak nacrta novog instrumenta za suzbijanje fragmentacije", istaknuli su, ne navodeći detalje.

Već je najava izvanredne sjednice spustila prinos na talijanske državne obveznice na četiri posto. Razlika između prinosa na talijanske i referentne njemačke državne obveznice smanjila se time na 2,3 postotna boda.

Financijski stručnjaci razilaze se u mišljenjima kolika bi trebala biti. Šef talijanske banke Intesa Sanpaolo Carlo Messina izjavio je danas da bi, s obzirom na talijanske ekonomske pokazatelje, trebala iznositi jedan do 1,5 postotnih bodova.

Razlika između prinosa na španjolske i njemačke državne obveznice spustila se pak s 1,35 na 1,22 postotna boda.

Tagovi: Europska središnja banka, Christine Lagarde, kamatne stope, talijanske obveznice
PROČITAJ I OVO
Jen u odnosu na dolar potonuo na najnižu razinu u 34 godine
POTONUĆE
Jen u odnosu na dolar potonuo na najnižu razinu u 34 godine
TOKYO - Jen je skliznuo ispod 155 u odnosu na američki dolar u četvrtak, dodirnuvši novu 34-godišnju najnižu razinu u odnosu na nastavak jačanja dolara.
Azijska tržišta: Prekid negativnog niza
TRŽIŠTE KAPITALA
Azijska tržišta: Prekid negativnog niza
ŠANGAJ - Azijsko-pacifička tržišta odahnula su nakon dva uzastopna dana rasta, odražavajući kretanja na Wall Streetu uoči podataka o bruto domaćem proizvodu za prvo tromjesečje iz SAD-a koji bi trebali biti objavljeni u četvrtak.
Wall Street: Minimalne promjene indeksa
AMERIČKO TRŽIŠTE
Wall Street: Minimalne promjene indeksa
NEW YORK - Indeks S&P 500 zatvorio je u srijedu blizu pozitivne nule jer su strahovi zbog kamatnih stopa smanjili entuzijazam koji je proizašao iz snažne zarade poduzeća.
Zagrebačka burza: Uzlet Zvečeva, indeksi pali
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Uzlet Zvečeva, indeksi pali
ZAGREB - Srijeda je na Zagrebačkoj burzi donijela slab promet i novi pad indeksa.
Turska, UAE i Katar žele prometno povezati Perzijski zaljev s Mediteranom
POVEZIVANJE
Turska, UAE i Katar žele prometno povezati Perzijski zaljev s Mediteranom
ANKARA - Turska, Irak, Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) i Katar potpisali su pismo namjere o uspostavi novog prometnog koridora koji bi mrežom cesta i željezničkih pruga trebao povezati Perzijski zaljev s Mediteranom.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE