Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, porastao je prošloga tjedna 0,38 posto, na 104,29 bodova. Pritom je vrijednost dolara prema europskoj valuti kliznula za 0,37 posto, pa je euro završio tjedan na 1,0835 dolara. No, dolar je blago ojačao prema japanskoj valuti, za 0,17 posto, dosegnuvši 151,61 jen.
Tečaj američke valute imao je prilično turbulentan tjedan, spustivši se u utorak s najviše razine u zadnjih pet mjeseci na najnižu u zadnja dva tjedna, zbog neočekivanog usporavanja aktivnosti u američkom uslužnom sektoru u ožujku, što je uzrokovalo zabrinutosti da bi Fed možda mogao već u lipnju početi snižavati kamatne stope.
Međutim, predsjednik Feda Jerome Powell izjavio je u srijedu da će Fed još neko vrijeme razmatrati kada će početi snižavati stope s obzirom na kontinuiranu snagu američkog gospodarstva i nedavne podatke o inflaciji koji su bili viši od očekivane.
I drugi Fedovi dužnosnici odašiljali su slične signale. Tako je predsjednik Feda u Minneapolisu Neel Kashkari izjavio da ako inflacija nastavi slabjeti, ove godine možda neće biti potrebno nikakvo smanjenje.
Krajem tjedna stigli su znatno bolji podaci od očekivanja vezani uz zapošljavanje u najvećem svjetskom gospodarstvu, prema kojima je u ožujku zaposleno čak 303.000 osoba. To je znatno više od očekivanih 200.000 te od u veljači zaposlenih 275.000 osoba. Uz gospodarsku snagu, i više cijene sirovina, uključujući naftu, bakar, kavu i kakao, mogle bi zakomplicirati situaciju s inflacijom i ostaviti je tvrdokorno iznad ciljane razine.
Sve to na tržištu je smanjilo očekivanja da će Fed u već u lipnju početi snižavati kamatne stope. Ulagači razmatraju koliko bi uopće Fed mogao sniziti stope ove godine, a terminske stope u SAD-u sada predviđaju tek njihova dva smanjenja u 2024. godini. "To bi trebalo nastaviti podupirati snagu dolara na širokoj osnovi", ocjenjuje Brad Bechtel, globalni voditelj FX-a u Jeffriesu.