GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Budućnost i tehnološke inovacije na tržištu dijamanata

Budućnost i tehnološke inovacije na tržištu dijamanata
ANALIZA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 23.07.2024 / 06:50
Autor: Aleksandar Čolić, Avokado
ANALIZA - Kako tehnologija napreduje, industrija dijamanata doživljava promjene koje donose revoluciju u poslovanju.

Razvoj novih tehnologija kao što su umjetna inteligencija i blockchain omogućava praćenje porijekla dijamanata, poboljšavajući transparentnost i povjerenje. Svijet dijamanata se mijenja.

Dinamika ponude i potražnje ukazuje na godišnji rast potražnje za prirodnim dijamantima u rasponu od 2% do 4% CAGR (složena godišnja stopa rasta) tokom narednih deset godina.

Trenutno stanje na tržištu dijamanata

Podaci iz 2023. godine pokazuju rastuću potražnju za dijamantima širom svijeta. U prvih šest mjeseci te godine, prodaja dijamanata porasla je za 5% u usporedbi s istim periodom 2022, što pokazuje stalno povećanje interesa kupaca za dragocjenim kamenjem, gdje se najviše kupuje zlatni nakit sa dijamantima.

Naročito je zabilježen porast interesa za vještački proizvedene dijamante, koji su sve popularniji među ekološki svjesnim kupcima.

Dugogodišnji igrači na tržištu, kao i novi, inovativni učesnici, prilagođavaju se ovim promjenama i nastavljaju da investiraju u tehnologiju koja će omogućiti dalji rast i poboljšanje poslovanja u narednim godinama. 

Tržište dijamanata do 2030. godine

Prema izvještaju, globalno tržište dijamantnog nakita bilježi konstantan rast posljednjih godina i očekuje se da će se taj trend nastaviti do 2030. godine. Jedan od novih fenomena u industriji dijamantskog nakita je sve veća sklonost ka ekološki održivim i organskim proizvodima. 

Jedan značajan razvoj u industriji dijamantnog nakita je sve veća primjena tehnoloških inovacija kako bi se poboljšala efikasnost i kvalitet proizvoda. Tehnološki napreci kao što su blockchain, strojno učenje i umjetna inteligencija unapređuju efikasnost i kvalitet dijamantskih proizvoda. Takođe, stvaraju inovativne alternative tradicionalnim opcijama za budućnost dijamantske industrije i nadolazeće tehničke napretke.

Prema istraživanju koje je sprovela Investopedia, prognoze za 2022. su bile da će dijamantska industrija dostići 115,4 milijarde dolara, obuhvatajući distributivne kanale, kategorije proizvoda, aplikacije i geografske distribucione sisteme. Takođe, raste broj uglednih firmi koje posluju u dijamantskoj industriji.

Do 2030. godine, dijamantska industrija očekuje se da generiše 139,91 milijardu dolara uz stopu rasta od 4,4% godišnje u periodu od 2022. do 2030. godine. Dijamanti su rijetki minerali nastali tokom miliona godina izlaganja izuzetno visokom pritisku na ugljenik.

Stručnjaci predviđaju rast tržišta zahvaljujući povećanoj potražnji za dijamantnim nakitom, tehnološkim naprecima u rudarstvu i unapređenjima tehnika sječenja i obrade dijamanata.

Prognoza industrije nakita

Očekuje se da će industrija nakita zabilježiti rast od 3,1% u periodu od 2018. do 2025. godine. Rast srednje klase i rastuća kupovna moć milenijalaca značajno doprinose diversifikaciji industrije nakita. 

Za sveobuhvatno razumijevanje dinamike tržišta dijamanata, neophodno je ispitati dominantne trendove koji utječu na sektor.

Održivi procesi rudarstva

Potrošači sve više insistiraju na dijamantima dobijenim na etički način, pa su održive tehnike rudarstva stekle popularnost u industriji. Istaknute kompanije za rudarstvo dijamanata prihvataju ekološki održive metodologije koje garantuju etičke radne prakse, sigurnu nabavku i očuvanje životne sredine.

Laboratorijski napravljeni dijamanti

Laboratorijski pravljeni dijamanti dobijaju na značaju i ometaju tradicionalno tržište dijamanata, jer pružaju isplativiju i ekološki održiviju zamjenu za rudarske dijamante. Zahvaljujući tehnološkim naprecima, laboratorijski dijamanti dostigli su ekvivalentan nivo kvaliteta i sjaja kao i oni pronađeni u prirodi.

Oni su poznati i kao sintetički dijamanti

Da bi se proizveli laboratorijski dijamanti, potrebno je oponašati uslove gdje se dijamanti prirodno javljaju. Malo dijamantsko sjeme se ubacuje u komoru koja sadrži gas bogat ugljenikom. Nakon toga, komora se zagrijava do temperature od 1.500 stepeni celzijusa i podvrgava se ogromnom pritisku. 

Tokom vremena, atomi ugljika iz plina počinju se vezuti za dijamantno sjeme sloj po sloj, na kraju formirajući sirovi dijamant. Završeni dragi kamen se proizvodi rezanjem i poliranjem ovog sirovog dijamanta na isti način kao prirodni dijamant.

Promjena preferencija potrošača

Generacija Z i milenijalci definiraju nove dijamantne trendove. Njihova sklonost nad fizičkim posjedima promijenila je percepciju i ponašanje u kupovini dijamanata. Sektor se prilagođava ovom evoluirajućem potrošačkom mentalitetu.

Novi trendovi u nakitu, napredak u tehnologijama proizvodnje dijamanata i inovativni dizajni dijamanata predstavljaće značajne tržišne prilike.

Usvajanje blockchain koncepta

Dijamantska industrija sve više usvaja blockchain tehnologiju, koja omogućava transparentno praćenje napretka dijamanta od njegovog izvora do tržišta. Ova inovacija jača kredibilitet lanca snabdijevanja i pruža kupcima sigurnost u vezi sa autentičnošću i porijeklom dijamanta. 

Ova tehnologija omogućava potrošačima da prate kompletan životni ciklus dijamanta, jamčeći njegovu autentičnost i etičku nabavku. Ovaj tehnološki napredak poboljšava povjerenje potrošača i jača reputaciju industrije.

Dijamanti na europskom tržištu

Tržište dijamanata u Europi ima značajnu ulogu u međunarodnoj industriji. 

  • Povećana potražnja za održivim dijamantima - Europski potrošači postaju sve ekološki i moralno svjesniji. Ali pojavila se rastuća želja za dijamantima izvađenim putem ekološki održivih praksi u zonama bez sukoba.

  • Umjetnički i povijesni dizajn - Dijamantni nakit koji favorizuju Europljani odražava njihovu duboku zahvalnost za umjetnost i dizajn. Potrošači traže komade koji ističu njihovu individualnost, jedinstvenost i umjetničke dizajne. Suvremeni dijamantni dizajni obuhvataju umjetničke i eksperimentalne kreacije koje pokazuju originalnost i inovativnost. Povećana želja potrošača za predmetima koji oslikavaju njihove jedinstvene identitete stvorila je tržišnu potražnju za prilagođenim i unikatnim nakitom.

  • Europska tržišta su usvojila laboratorijski uzgojene dijamante kao održivu alternativu.

Različiti trendovi će nastaviti da oblikuju okruženje dijamantske industrije. Veći i smjeliji komadi nakita ostaju privlačni, dok laboratorijski uzgojeni dijamanti predstavljaju izazov tradicionalnom komercijalnom nakitu. Žuto zlato ostaje omiljeno među potrošačima.

Budućnost dijamantske industrije zavisiće od sposobnosti zainteresovanih strana da uspješno izađu na kraj s neizvjesnostima i prilagode se novonastalim trendovima, čime će se osigurati snažno i prosperitetno tržište dijamanata u doglednoj budućnosti.

Tagovi: dijamanti, nakit, blockchain, umjetna inteligencija
PROČITAJ I OVO
Austrija ubrzava svoj projekt iskopavanja litija
LITIJ
Austrija ubrzava svoj projekt iskopavanja litija
BEČ - Austrijski litijski projekt u Wolfsbergu napravio je veliki korak naprijed jer je ECM Lithium (ECM), podružnica u potpunom vlasništvu Kritikal Metalsa uvrštenog na Nasdaq-ovu burzu, dobila odobrenje koruške vlade da procjena utjecaja na okoliš (EIA) nije potrebna, izvještava miningweekly.
Trump imenovao bivšeg izvršnog direktora PayPala Davida Sacksa za AI i kripto cara
IMENOVANJA
Trump imenovao bivšeg izvršnog direktora PayPala Davida Sacksa za AI i kripto cara
NEW YORK - Novoizabrani predsjednik Donald Trump u četvrtak je rekao da imenuje bivšeg glavnog operativnog direktora PayPala Davida Sacksa za svog "A.I. & Crypto Cara Bijele kuće".
Bitcoin pada ispod 100.000 dolara nakon što je prvi put dosegao razinu prekretnice
KRIPTOVALUTE
Bitcoin pada ispod 100.000 dolara nakon što je prvi put dosegao razinu prekretnice
NEW YORK - “Svjedoci smo promjene paradigme. Nakon četiri godine političkog čistilišta, bitcoin i cijeli ekosustav digitalne imovine na rubu su ulaska u financijski mainstream,” rekao je Mike Novogratz, izvršni direktor Galaxy Digitala
Azijska tržišta: Mješovita izvedba za kraj tjedna
TRŽIŠTE KAPITALA
Azijska tržišta: Mješovita izvedba za kraj tjedna
ŠANGAJ - Azijsko-pacifička tržišta bila su mješovita u petak nakon što je na Wall Streetu Dow Jones Industrial Average pao za više od 200 bodova, a S&P 500 se povukao s rekordne razine.
Wall Street: Indeksi pali, čekaju se podaci s tržišta rada
AMERIČKO TRŽIŠTE
Wall Street: Indeksi pali, čekaju se podaci s tržišta rada
NEW YORK - Američke su dionice pale u četvrtak dok ulagači očekuju izvještaj o velikim poslovima u petak.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE