Smatra se da je zemlja na putu da se mjeri - i potencijalno čak i nadmaši - susjedni Čile kao vodeći proizvođač litija u Latinskoj Americi do 2030., s investitorima i operaterima iz cijelog svijeta koji se bore da se uključe u njegove rastuće pothvate.
Litij, koji se ponekad naziva i "bijelim zlatom" zbog svoje svijetle boje i visoke tržišne vrijednosti, smatra se kritičnom komponentom energetske tranzicije. Najlakši metal na svijetu, litij, obično se koristi u električnim vozilima, mobitelima i punjivim baterijama za prijenosna računala.
Analitičari konzultantske tvrtke za politički rizik Eurasia Group kažu da putanja argentinske proizvodnje litija ovisi o nadolazećim predsjedničkim izborima i načinu na koji njihov ishod utječe na makroekonomske izglede zemlje, kao i o vjerojatnosti intervencionističke politike.
“Ulozi su visoki,” rekli su analitičari Eurasia Groupa u istraživačkoj bilješci objavljenoj 18. rujna. “Ugrožena je ne samo prilika Argentine da razvije robustan lanac opskrbe litijem — i vjerojatno baterijama — nego i napredak globalne energije. tranzicija."
"Ako se uguši bum litija u Argentini, to će spriječiti opskrbu potrebnu za poticanje revolucije električnih vozila (EV), posebno kasnije ovog desetljeća kada se očekuje da će se osnove ponude i potražnje za litijem pooštriti", dodali su.
Latinska Amerika trenutačno opskrbljuje oko 35% svjetskog litija, prema Međunarodnoj agenciji za energiju, s Čileom (26%) i Argentinom (6%) koji prednjače. Procjenjuje se da regija sadrži više od polovice svjetskih rezervi litija, uglavnom u Argentini (21%) i Čileu (11%).
Trenutno Argentina ima dva projekta vađenja litija, jedan u sjevernoj pokrajini Catamarca i drugi u susjednoj Salti. Predviđa se da će obje operacije udvostručiti proizvodnju 2024. godine, a trenutno je u izgradnji dodatnih 10 projekata.
Rastući zamah iza rudarskog procvata u zemlji znači da analitičari Eurasia Group očekuju da će se proizvodnja litija u Argentini upeterostručiti iduće godine i približno deseterostruko do 2027. godine.