GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Utjecaj digitalne ekonomije na tradicionalno poslovanje

Utjecaj digitalne ekonomije na tradicionalno poslovanje
PROMJENE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 04.08.2024 / 08:17
Autor: Aleksandar Čolić, Avokado
ANALIZA - Digitalna ekonomija je postala vrlo bitan faktor u transformaciji globalnog poslovnog pejzaža.

U eri ubrzanog tehnološkog razvoja, tradicionalne poslovne prakse se suočavaju s neviđenim promjenama koje dolaze s digitalizacijom. Ovaj prelaz nije samo prilika, već i izazov za kompanije koje su navikle na konvencionalne metode poslovanja. Digitalna ekonomija obuhvaća sve aspekte poslovanja, od načina komunikacije i marketinga, preko novih poslovnih modela, do transformacije radne snage.

U nastavku ovog teksta, pročitajte nešto više o uticaju digitalne ekonomije na tradicionalno poslovanje.

Uvod u digitalnu ekonomiju i njen utjecaj

Digitalna ekonomija predstavlja revolucionarni pomak u načinu na koji funkcionira poslovni svijet. S obzirom na brzinu tehnološkog napretka, tradicionalne poslovne prakse i modeli se sve više prilagođavaju novim digitalnim realnostima. Ovaj prelaz se ogleda u mnogim aspektima poslovanja, uključujući načine komunikacije, prodaju i čak tržišta klađenja.

Na primjer, kladionice u Bosni i Hercegovini su primjer kako tradicionalne industrije mogu evoluirati u skladu s digitalnim trendovima. Pojava digitalnih platformi omogućila je kladionicama da prošire svoje poslovanje, nudeći online usluge i privlačeći širi krug korisnika.

Digitalna ekonomija se temelji na upotrebi digitalnih tehnologija i interneta kako bi se unaprijedila proizvodnja, distribucija i potrošnja dobara i usluga. Ovaj prijelaz je utjecao na sve sektore, od maloprodaje i proizvodnje do finansijskih usluga i zabave. Razumijevanje ovog utjecaja pomaže firmama da se bolje prilagode i iskoriste prednosti koje digitalna ekonomija nudi.

Promjene u poslovnim modelima

Jedan od najvažnijih aspekata digitalne ekonomije je promjena u poslovnim modelima. Tradicionalne kompanije sve više usvajaju digitalne tehnologije kako bi poboljšale efikasnost i konkurentnost.

Na primjer, prodavaonice koje su nekada funkcionirale isključivo kao fizička mjesta sada često nude i online prodaju. Tako da danas mnogi čuveni lanci supermarketa nude upravo ovakvu uslugu. Ovo omogućava potrošačima da obave kupovinu iz udobnosti svojih domova, što značajno povećava doseg tržišta za kompanije. Na osnovu podataka objavljenih na Statista, očekuje se da broj korisnika na tržištu e-trgovine dosegne 3.6 milijardi do 2029. godine.

Osim toga, digitalni alati kao što su CRM (Customer Relationship Management) sistemi, ERP (Enterprise Resource Planning) sistemi i alati za analizu podataka postaju ključni za upravljanje poslovanjem. Ovi alati omogućavaju firmama da bolje razumiju svoje kupce, optimizuju operativne procese i unaprijede strategije marketinga. U tradicionalnim industrijama kao što su maloprodaja i ugostiteljstvo, digitalni alati omogućavaju personalizaciju usluga i efikasnije upravljanje resursima.

Digitalizacija komunikacije i marketinga

Digitalna ekonomija je drastično promijenila način na koji kompanije komuniciraju sa svojim kupcima i kako upravljaju svojim marketinškim strategijama. Tradicionalne metode oglašavanja kao što su TV reklame, radio spotovi i štampani oglasi sve više ustupaju mjesto digitalnim kanalima.

S obzirom na to da postoji 4 milijardi korisnika elektronske pošte, a očekuje se da će do 2025. godine dostići 4.6 milijardi, društvene mreže, email marketing i online oglašavanje postali su ključni alati za dosezanje ciljne publike. Kompanije koriste ove kanale da bi direktno komunicirale sa svojim kupcima, pružile im relevantne informacije i promocije, i prikupile povratne informacije, a na osnovu istraživanja, 60% korisnika tvrdi da je e-mail njihov omiljeni medij kada su u pitanju promocije i novosti o poduzećima.

Potencijal u kontekstu prihoda koji se može ostvariti zahvaljujući imejl marketingu je nezanemarljiv i nesmetano raste, a do 2023. godine je dostigao oko 11 milijardi dolara. Ove strategije omogućavaju bržu i precizniju analizu uspjeha marketinških kampanja i omogućavaju kompanijama da se prilagode potrebama svojih kupaca u realnom vremenu.

Pored toga, digitalni marketing pruža mogućnost segmentacije tržišta, što omogućava firmama da ciljaju specifične grupe kupaca sa personalizovanim ponudama. Ova preciznost je teško postignuta tradicionalnim metodama oglašavanja, čime se digitalni marketing izdvaja kao izuzetno moćan alat za unapređenje poslovanja.

Kompanije koje bilježe visok i brži rast ostvaruju 40% više prihoda od onih koje se sporije razvijaju, upravo zahvaljujući personalizaciji. U jednom istraživanju, 76% korisnika je reklo da je personalizovana komunikacija bila glavni okidač u razmatranju i kupovini od određenog brenda, dok je 78% reklo da ih upravo takav sadržaj podstiče na ponovnu kupovinu.

E-trgovina kao novi poslovni model

E-trgovina je postala jedan od najbrže rastućih sektora u digitalnoj ekonomiji. Ona omogućava kompanijama da prodaju svoje proizvode i usluge putem interneta, čime se eliminiraju fizičke barijere i proširuje doseg tržišta. Ovaj model poslovanja nudi brojne prednosti, uključujući niže troškove operacija, veću dostupnost proizvoda i usluga, i veću fleksibilnost za kupce.

Tradicionalne prodavaonice sada sve više usvajaju e-trgovinu kako bi ostale konkurentne. Oni koji uspješno integriraju online prodaju u svoje poslovanje mogu značajno povećati svoj tržišni udio i zadovoljstvo kupaca. E-trgovina takođe omogućava lakšu analizu kupovnih navika i preferencija potrošača, što može pomoći u razvijanju novih proizvoda i usluga.

Međutim, prelazak na e-trgovinu donosi i određene izazove, kao što su potreba za upravljanjem digitalnim platnim sistemima, zaštita podataka kupaca i održavanje visokog nivoa sigurnosti. Kompanije koje uspješno prevaziđu ove izazove mogu ostvariti značajne koristi od e-trgovine i poboljšati svoje poslovne rezultate.

Utjecaj digitalne ekonomije na radnu snagu

Digitalna ekonomija također ima značajan uticaj na radnu snagu. Uvođenje novih tehnologija i digitalnih alata često zahtijeva promjene u vještinama i znanjima zaposlenih. Automatizacija i digitalizacija mogu povećati efikasnost, ali takođe mogu dovesti do smanjenja broja radnih mjesta u određenim sektorima.

S druge strane, digitalna ekonomija stvara nove prilike za zapošljavanje u oblastima kao što su IT, digitalni marketing, analiza podataka i upravljanje projektima. Kompanije koje se uspješno prilagode ovim promjenama često ulažu u obuku svojih zaposlenih i razvijaju strategije za privlačenje i zadržavanje talentovanih radnika.

Transformacija radne snage takođe utječe na način na koji se obavljaju poslovi. Remote rad i fleksibilni radni uslovi postaju sve popularniji, omogućavajući zaposlenima da rade izvan tradicionalnog uredskog okruženja, a mnoga istraživanja pokazuju porast u produktivnosti za 13-24%. Ovaj trend omogućava kompanijama da pristupe širem spektru talenata i poboljšaju radnu ravnotežu svojih zaposlenih.

Digitalne tehnologije i inovacije mijenjaju način na koji funkcioniraju kompanije, od načina komunikacije i marketinga do poslovnih modela i radne snage. Dok prelazak na digitalnu ekonomiju donosi brojne izazove, on takođe pruža značajne prilike za unapređenje i rast, te tradicionalne industrije moraju da se prilagode novim tehnologijama i trendovima kako bi ostale konkurentne. 


Tagovi: DIGITALNA EKONOMIJA, TRGOVINA, INTERNET, DIGITALIZACIJA, POTROŠNJA
PROČITAJ I OVO
Amazon poručio zaposlenicima da se vrate u ured svih pet dana u tjednu
POVRATAK
Amazon poručio zaposlenicima da se vrate u ured svih pet dana u tjednu
SEATTLE - Amazon upućuje korporativno osoblje da provedu pet dana u tjednu u uredu, napisao je izvršni direktor Andy Jassy u dopisu u ponedjeljak.
I u drugom kvartalu snažan rast online trgovine u Srbiji
SKOK
I u drugom kvartalu snažan rast online trgovine u Srbiji
BEOGRAD - Građani Srbije su u drugom tromjesečju ove godine obavili 19,2 milijuna kupnji na internetu karticama i elektroničkim novcem, čime je nastavljen međugodišnji trend rasta koji u odnosu na isto tromjesečje prethodne godine iznosi 36,1 posto, objavila je ovih dana Narodna banka Srbije.
Infobip gomila gubitke, investicije zasad ne daju rezultate
GUBICI
Infobip gomila gubitke, investicije zasad ne daju rezultate
ZAGREB - Infobip Limited iz Londona, krovna tvrtka Infobipa, već godinama akumulira velike neto gubitke.
Indija optužuje Samsung i Xiaomi za dogovaranje s Amazonom i Flipkartom
OPTUŽBE
Indija optužuje Samsung i Xiaomi za dogovaranje s Amazonom i Flipkartom
NEW DELHI - Samsung, Xiaomi i druge tvrtke za pametne telefone dogovorile su se s Amazonom i Walmartovim Flipkartom kako bi ekskluzivno lansirale proizvode na indijskim web stranicama tvrtki za e-trgovinu, kršeći antimonopolske zakone, navodi se u regulatornim izvješćima u koja je Reuters imao uvid.
Nvidia se vratila na dobitničke staze
OPET RASTE
Nvidia se vratila na dobitničke staze
NEW YORK - Tehnološke dionice bile su glavni dobitnici prošlog tjedna.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE