Prema podacima objavljenim prošli mjesec, videoigre su nevjerojatno popularne u Europi, gdje ih igra više od polovice stanovništva. Zbog toga je krovna europska organizacija za zaštitu prava potrošača BEUC podnijela pritužbu EK-u uz potporu organizacija članica iz 17 europskih zemalja, uključujući Francusku, Njemačku i Italiju.
Kako je rečeno, grupe koje stoje iza igara "Fortnite", "Minecraft" i dr. optuženi su za manipulativne taktike potrošnje koje uključuju virtualne valute u igrama. To su digitalni predmeti poput dragulja, bodova ili kovanica, koji se mogu kupiti pravim novcem, često u samim igrama ili na tržištu aplikacija.
– Kada se digitalna valuta zatim koristi za kupnju opcija ili predmeta u igri, igrači gube iz vida stvarne iznose koji su uključeni i prekomjerno troše. Uglavnom ga uzimaju djeca. I tvrtke su svjesne da se radi o osjetljivoj populaciji pa se služe različitim trikovima kako bi ih privukle da potroše više novca - rekao je Agustin Reina iz BEUC-a. Jedan od zahtjeva je da se proizvodi potrebni za igre nude u stvarnom novcu ili da se to prikazuje kao opcija.
Prema podacima BEUC-a, 84 posto korisnika u dobi od 11 do 14 godina igra videoigre u Europi, dok je tržište kupnje unutar igre u 2020. globalno vrijedilo oko 50 milijardi dolara. Djeca u EU troše u prosjeku 39 eura mjesečno na kupnju "stvari" u igrama, objavio je BEUC. Iako su među onima koji najviše igraju, vrlo su malo financijski pismeni i lako su podložni virtualnim valutama, stoji u priopćenju. Kako je najavljeno, riječ je o kršenju propisa EU te se očekuje da će regulatori djelovati i promijeniti ta pravila.