Dinamo u ludoj utakmici osvojio Kup

UZBUDLJIVO
Objavljeno: 19.05.2021 / 22:10
VELIKA GORICA - Dinamo je u nevjerojatnom finalu Kupa pobijedio Istru 6:3 i došao do 16. titule u tom natjecanju.

Dinamo je u 33. minuti vodio 3:0 golovima Oršića (5.), Ademija (9.) i Majera. No, Istra se potpuno vratila golovima Hare u 52. i 53. minuti da bi Dinamo u 59. pobjegao na 4:2 autogolom Šutala. Gržan je u 63. realizirao penal za 4:3, a onda je Dinamo stisnuo gas i preko Oršića i Gavranovića riješio susret.

Puljani su se postavili s jasnim ciljem da se, po natopljenom i vrlo teškom terenu, uspiju što duže braniti i tako utjeraju Dinamo u nervozu kako utakmica odmiče. No, plan im je propao nakon samo pet minuta. Ademi je poslao točnu loptu s vrha šesnaesterca na drugu stativu gdje je Oršić pobjegao neopreznom Hujberu i s tri metra rutinski zabio za vodstvo Dinama.

Nije se Istra ni oporavila, a samo četiri minute kasnije praktički je izgubila svaku šansu da dođe do senzacionalnog trofeja. Oršić je lijepo petom proigrao Petkovića koji s gol aut linije šalje oštru povratnu loptu na prvu stativu gdje natrčava Ademi i pogađa prvi kut za velikih 2:0.

Nakon uraganskog otvaranja Dinamo je malo stao, a teren je bio sve teži kako je vrijeme odmicalo. U 19. minuti Petkovićev udarac otišao je pokraj stative, a najveću šansu u prvom poluvremenu Istra je imala u 27. minuti iako je do nje došla sasvim slučajno. Zagorcu je prilikom centaršuta ispala lopta iz ruke i pala na noge Ivančiću koji je nije uspio dobro zahvatiti, pogodio je Ristovskog, a Zagorac je iz drugog pokušaja spasio situaciju.

Dinamo je, barem prividno, sve riješio u 33. minuti i to u najboljem periodu igre Puljana. Šutalo se spetljao na 40 metara od svojega gola i sam sebi izbio loptu. Ona dolazi do Petkovića koji proigrava Majera, a on nakon kratke solo akcije preciznim udarcem pogađa za 3:0.

Istra je u završnici poluvremena pokušala nešto napraviti. u 43. minuti Tomašević je iz neposredne blizine u ruku pogodio Lauritsena, ali je VAR prosudio da nema penala, a u sljedećem napadu Halilović je nakon ubačaja iz kornera glavom pucao pokraj gola.

Malo tko je očekivao da Istra može išta napraviti u nastavku, ali se utakmica ni iz čega zakuhala u razmaku od samo 57 sekundi. Igrala se 52. minuta kad je Gonzalez prošao po lijevoj strani i odlično ubacio, Hara je nadskočio Theophilea i krasnim udarcem glavom pogodio za 3:1.

Kako je krenuo s centra, Dinamo je izgubio loptu. Ona opet dolazi do Gonzaleza koji ubacuje s istog mjesta. Gvardiol kasni, Hara mu bježi i od stative pogađa za nestvarnih 3:2.

Golovi su presjekli Dinamo koji je opasno živio sljedeće dvije, tri minute, ali je došao k sebi u 59. uz veliku pomoć Josipa Šutala, Dinamova igrača na posudbi u Puli. Luka Ivanušec se sjurio po lijevoj strani i poslao loptu u drugi kut. Svi su je vidjeli u golu, ali ju je zaustavila stativa. No, na nju je natrčao Šutalo i, u želji da je izbije, zakucao ju je u vlastiti gol za 4:2.

No, Istra se nije predala i ponovno se vratila u 62. minuti. Zagorac je dobio jednu ne pretjerano opasnu loptu u peterac, ali je oklijevao s ispucavanjem. Za to vrijeme dotrčao je Ivančić i gurnuo ju je, a Zagorac ga je udario po nogama i skrivio penal koji je rutinski realizirao Gržan.

I tko zna kako bi sve završilo da se Zagorac u 74. minuti nije iskupio za skrivljeni penal i iz samih rašlji izvadio udarac Gržana koji bi sigurno završio u golu. Ovako se Dinamo zbrojio i do kraja brutalno kaznio potpuno otvorenu igru hrabre Istre koja nije imala snage za potpunu senzaciju.

Nekoliko trenutaka nakon Gržanove šanse, Mišić lansira Tolića u kontru sa svoje polovice. Svježi Tolić, koji je ušao dvije minute ranije pretrčao je 50 metara i onda idealno poslužio Oršića kojemu nije bilo teško realizirati čisti zicer.

Kako se utakmica bližila kraju Istra je padala, a u 83. minuti je Tolić dobio loptu na desnoj strani te identično kao kod petoga gol proigrao Gavranovića, a on također rutinski zabija za konačnih 6:3.

Tagovi: Dinamo, Istra 1961, Mislav Oršić, Taichi Hara, i Damir Krznar, Lovro Majer
Đoković osvojio Australian Open i izjednačio se s Nadalom
ZA POVIJEST
MELBOURNE - Novak Đoković osvojio je Australian Open po deseti put u svojoj karijeri, 22 Grand Slam za novog/starog svjetskog broja jedan.