GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Svaka treća zgrada u užem centru Zagreba više nije za stanovanje

Svaka treća zgrada u užem centru Zagreba više nije za stanovanje
ALARMANTNO
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 27.03.2020 / 19:44
Autor: Siniša Malus
ZAGREB - Zapravo, imali smo sreće. Opći je to zaključak kojeg izvodimo nakon niza razgovora obavljenih ovih dana s ljudima iz građevinske i arhitektonske struke vezanih za potres u Zagrebu.

Posebno kad se radi o užem centru Zagreba. Čije su rane možda okom slučajnog prolaznika slabo vidljive, no na dnevnoj smo razini svjedoci kako su upravo najljepše i najvrjednije zgrade u centru teško stradale. Primjerice, Muzej za umjetnost i obrt, palača Amadeo u kojoj je smješten Prirodnoslovni muzej, Hrvatski državni arhiv, Hrvatski glazbeni zavod, Arheološki muzej, palača u kojoj je smještena Matica hrvatska, da spomenemo samo neke.

No, teško su stradale i mnoge zgrade u užem potezu između Britanskog trga i Trga bana Jelačića. Kolega koji je zaposlen na jednom od zagrebačkih fakulteta smnještenih u centru svjedoči o teškim oštećenjima u interijeru zgrade. O urušavanjima dijela zidova, o brojnim napouknućima i puknućima, o teško stradalom krovišu, o dimnjaku kojeg su danas morali ukloniti jer je bio opasnost za okolne zgrade.

Na sve se ovo nadovezao i status na društvenim mrežama jednog od penjača, alpinista koji su danas prošli Ilicu između Britanca i Frankopanske.

- Devedeset posto zgrada je oštećeno, svaka treća nije za stanovanje. Krovišta totalno uništena, ljudi raseljeni...Nemojte hodati po centru, zaista je velika opasnost od urušavanja i padanja ostataka ruševina sa krovova. S ovim potresom maske su pale. Izvana fasade koje maskiraju totalno erodiran i neodržavan centar grada. Za ovo će biti potrebno par godina da se donekle sanira, piše spomenuti alpinist.

Zato valja ozbiljno shvatiti arhitekte koji su danas iznijeli važnu inicijativu za osnivanjem Koordinacijskog tijela koje treba definirati sve strateške postupke, zakonodavne okvire i provedbene mjere kako bi se ova kriza izgrađenog prostora Zagreba prevladala na kvalitetan način. Koordinacija treba jedinstvenim, sinkroniziranim, sustavnim, stručno utemeljenim pristupom i jasnim te pravovremenim informiranjem javnosti upravljati ovom kriznom situacijom.

Umjesto zaključka, trebalo bi reći i to da problemi u užem centru grada postoje davno prije nedjeljnog potresa. Karikaturalno je kako nitko ne poduzima ništa oko fasada koje padaju na ulicu, a na nekim zgradama godinama stoji upozorenje da je opasno hodati pored njih. Bit će stoga prava katastrofa akko ovu situaciju ne iskoristimo za ozbiljnu ocjenu strukturalnog stanja svih osjetljivijih zgrada te za njihovu ozbiljnu sanaciju.

Tagovi: potres u Zagrebu, statika, Društvo arhitekata Zagreb, Muzej za umjetnost i obrt, palača Amadeo u kojoj je smješten Prirodnoslovni muzej, Hrvatski državni arhiv, Hrvatski glazbeni zavod, Arheološki muzej
PROČITAJ I OVO
Ovo su najskuplji stanovi u Zagrebu
SKUPOCJENO
Ovo su najskuplji stanovi u Zagrebu
ZAGREB - Kad se prolazi pokraj zagrebačkog Centra Kaptol, nezamjetno je da je nedavno nadograđen. Završni radovi na tom novom dijelu su pri kraju.
Slovenija: U veljači ponovno povećana vrijednost izvedenih građevinskih radova
GRAĐEVINA
Slovenija: U veljači ponovno povećana vrijednost izvedenih građevinskih radova
LJUBLJANA - Nakon pada u siječnju, vrijednost obavljenih građevinskih radova u Sloveniji ponovno je porasla u veljači. U odnosu na siječanj bio je veći za 6,3 posto, a od veljače prošle godine za 1 posto.
Njemačka: Sve više otkazanih stambenih projekata
STANOGRADNJA
Njemačka: Sve više otkazanih stambenih projekata
BERLIN - Građevinske tvrtke u Njemačkoj bilježe sve veći broj otkazivanja projekata stanogradnje. Udio tvrtki koje su suočene s otkazima dosegao je u ožujku gotovo petinu.
Beograd na vodi širi se na Novi Beograd i Čukaricu
PROSTORNI PLAN
Beograd na vodi širi se na Novi Beograd i Čukaricu
BEOGRAD - Beograd na vodi se širi na dodatnih 327 hektara i "prelazi Savu" - prema upravo objavljenoj Odluci o promeni Prostornog plana, proširiće se na Novi Beograd i Čukaricu, a obuhvatiće i dodatne parcele na području Savskog venca i Starog grada.
Njemački građevinari traže od vlade 23 milijarde eura za rješavanje stambene krize
ENORMNO
Njemački građevinari traže od vlade 23 milijarde eura za rješavanje stambene krize
BERLIN - Pad stanogradnje u Njemačkoj mogao bi omesti oporavak gospodarstva i produbiti političke podjele, upozorile su u četvrtak udruge građevinskih tvrtki, zatraživši od vlade 23 milijarde eura kako bi se riješila stambena kriza.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE