GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Statičari tvrde: U Zagrebu se nijedna stambena zgrada ne mora rušiti

Statičari tvrde: U Zagrebu se nijedna stambena zgrada ne mora rušiti
ZAGREB NAKON POTRESA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 03.04.2020 / 09:51
Autor: SEEbiz / Večernji list
ZAGREB - Prepucavanje između Grada Zagreba, točnije gradonačelnika Milana Bandića, i Ministarstva graditeljstva koje vodi HNS-ov Predrag Štromar oko obnove grada nakon razornog potresa poprimilo je jučer novu dimenziju.

Na prvi nacrt zakona, koji još nije pušten u javnu raspravu, gradonačelnik se obrušio na konferenciji za novinare, s koje je poručio - Zagreb neće sudjelovati u projektu koji nije provediv i transparentan i koji je osuđen na neuspjeh.

- Meni se nikamo ne žuri. To nije stil i način rada Grada Zagreba i gradonačelnika. Nama u Zagrebu ne treba nova Gunja - kazao je Bandić.

Iz njegova istupa iščitava se i da je nezadovoljan utjecajem koji je zakon namijenio Gradu Zagrebu.

- Ne samo da želimo sudjelovati u obnovi nego mi jedini možemo obnoviti i popraviti, uz pomoć svih koji su dobronamjerni - poručio je gradonačelnik.

No, iz nacrta zakona, na koji su zainteresirane strane mogle dostaviti primjedbe do jučer u 10 sati, jasno je da glavnu riječ u obnovi ne bi vodio ni Grad Zagreb ni njegov gradonačelnik, nego Vlada, koja će na prijedlog resornog ministarstva donositi programe mjera za obnovu.

U njihovoj izradi Ministarstvu će pomagati 20-člani savjet na čijem će čelu biti dužnosnici Ministarstva, a iz Grada Zagreba bit će dva člana, jednako kao i iz, primjerice, Ureda Vlade RH. No, u resornom ministarstvu kažu kako primjedbi na ovakav sastav savjeta nije bilo. Bilo ih je, međutim, kad je riječ o financiranju projekta, o čemu je jučer govorio i Bandić, piše Večernji list.

On je Vladi poslao pismo u kojem traži da se zakonom jasno propišu omjeri financiranja, odnosno da se precizira u kojoj će mjeri u obnovi sudjelovati država, a u kojoj grad. Od Vlade je zatražio i da što prije zatraži aktiviranje europskog fonda solidarnosti, a predlaže i da se 17 posto prihoda od poreza na dohodak koji Zagreb uplaćuje u fond solidarnosti usmjeri u obnovu nakon potresa.

Iz Ministarstva graditeljstva uzvraćaju pak kako je ovoga časa nemoguće precizirati kolikim će omjerom u obnovi sudjelovati država i grad s obzirom na to da još nije utvrđeno ni kolike su štete niti koliko će novca biti na raspolaganju. Nacrtom zakona precizirano je tek da će se novac iz državnog proračuna osigurati prenamjenom, pri čemu se neće primjenjivati ograničenja iz Zakona o proračunu.

Bandić se jučer posebno obrušio i na činjenicu da se zakonom predlaže suspenzija Zakona o javnoj nabavi. Poručuje kako ne želi sudjelovati u projektu koji se odvija bez javne nabave, pri čemu je sugerirao da je Ministarstvo na taj način već počelo nabavljati građevni materijal.

- Imamo ovdje greda iz Varaždina i šleper cigli. Hvala na pomoći, ali pitanje je tko je to poslao i kome se žuri - kazao je Bandić, uz dodatak kako on želi „orati po čistoj brazdi".

Iz Ministarstva graditeljstva tvrde, međutim, da oni nisu nabavljali niti imaju mogućnost nabavljati građevni materijal o kojem Bandić govori, a koji je, pretpostavljaju, dio donacija koje su neke tvrtke slale u pomoć građanima.

Zanimljiv moment u sukobu između Bandića i Štromarova ministarstva su i optužbe koje je na Bandićev račun dan prije iznio državni tajnik Željko Uhlir. Gradskim vlastima on zamjera tvrdnju da nemaju raspoloživih stanova koje bi ponudili građanima koji su u potresu ostali bez krova nad glavom iako zadnje izvješće poslano Gradskoj skupštini spominje ukupno 4880 stanova u vlasništvu Grada Zagreba. Da će se pogođenim građanima privremeno ustupiti stanovi u vlasništvu države, najavio je nedavno ministar državne imovine Mario Banožić, no zakon koji predlaže Ministarstvo graditeljstva predvidio je da ključnu ulogu u tom poslu ipak ima grad.

Ovih su se dana mogle čuti i bojazni da bi obnova mogla promijeniti lice Zagreba bude li puno zgrada proglašeno trajno neupotrebljivima i srušeno, što otvara mogućnost za gradnju modernih zdanja na mjestima gdje su stajale. U resornom ministarstvu kažu, međutim, da se takvo što ne može dogoditi.

Navode da su statičari do 1. travnja pregledali 6305 zgrada, od čega je neupotrebljivima (crvena oznaka), što zbog vanjskih utjecaja, što zbog oštećenja, proglašeno 489. Privremeno neupotrebljivima (žuta oznaka) proglašeno je 2027 zgrada, a upotrebljivima (zelena oznaka) njih 3789. U Ministarstvu tvrde kako su statičari zaključili i da neće biti nužno rušenje ni jedne jedine stambene zgrade, odnosno da se i one s crvenom oznakom daju popraviti, iako isto ne mogu reći za obiteljske kuće.

Na Bandićeve optužbe kratko je odgovorio ministar Štromar.

- Nije mi jasna gradonačelnikova poruka da mu se ne žuri. Ovim ljudima ovdje se jako žuri - kazao je Štromar prilikom posjeta Gornjoj i Donjoj Stubici, koje je također pogodio potres. U njegovu ministarstvu očekuju, pak, da će novi zakon u javnu raspravu idući tjedan te da će biti donesen do kraja mjeseca kako bi se moglo prionuti projektiranju.

Tagovi: potres u Zagrebu, obnova Zagreba, Mario Banožić, Milan Bandić, Predrag Štromar, Željko Uhlir
PROČITAJ I OVO
Slovenija: U veljači ponovno povećana vrijednost izvedenih građevinskih radova
GRAĐEVINA
Slovenija: U veljači ponovno povećana vrijednost izvedenih građevinskih radova
LJUBLJANA - Nakon pada u siječnju, vrijednost obavljenih građevinskih radova u Sloveniji ponovno je porasla u veljači. U odnosu na siječanj bio je veći za 6,3 posto, a od veljače prošle godine za 1 posto.
Njemačka: Sve više otkazanih stambenih projekata
STANOGRADNJA
Njemačka: Sve više otkazanih stambenih projekata
BERLIN - Građevinske tvrtke u Njemačkoj bilježe sve veći broj otkazivanja projekata stanogradnje. Udio tvrtki koje su suočene s otkazima dosegao je u ožujku gotovo petinu.
Beograd na vodi širi se na Novi Beograd i Čukaricu
PROSTORNI PLAN
Beograd na vodi širi se na Novi Beograd i Čukaricu
BEOGRAD - Beograd na vodi se širi na dodatnih 327 hektara i "prelazi Savu" - prema upravo objavljenoj Odluci o promeni Prostornog plana, proširiće se na Novi Beograd i Čukaricu, a obuhvatiće i dodatne parcele na području Savskog venca i Starog grada.
Njemački građevinari traže od vlade 23 milijarde eura za rješavanje stambene krize
ENORMNO
Njemački građevinari traže od vlade 23 milijarde eura za rješavanje stambene krize
BERLIN - Pad stanogradnje u Njemačkoj mogao bi omesti oporavak gospodarstva i produbiti političke podjele, upozorile su u četvrtak udruge građevinskih tvrtki, zatraživši od vlade 23 milijarde eura kako bi se riješila stambena kriza.
I prošle godine nastavljen rast cijena slovenskih nekretnina
CIJENE
I prošle godine nastavljen rast cijena slovenskih nekretnina
LJUBLJANA - U 2023. na slovenskom tržištu nekretnina drugu godinu zaredom nastavljen je silazni trend kupnje i prodaje stambenih nekretnina, dok su cijene nastavile rasti. Ove godine bi se, prema podacima Geodetske uprave Republike Slovenije, visok rast cijena mogao usporiti, a ponegdje i smanjiti. Nagli veliki pad cijena inače se ne očekuje.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE