GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Uskoro 21. Zagreb Film Festival, otkriveni prvi filmski naslovi

Uskoro 21. Zagreb Film Festival, otkriveni prvi filmski naslovi
FESTIVALI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 04.09.2023 / 12:47
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Ususret novom festivalskom izdanju otkriveni su prvi filmski naslovi iz dugometražne konkurencije: 'Prošli životi' Celine Song, 'Sedmo nebo' Jasne Nanut i 'Ekskurzija' Une Gunjak

Pred nama je još jedna uzbudljiva jesen u Zagrebu i razlog zbog kojeg joj se posebno veselimo - Zagreb Film Festival. Najveća zagrebačka igranofilmska avantura održat će se 21. put od 6. do 12. studenog na pet lokacija (u kinima Tuškanac, SC i Kinoteka te u MSU-u i Dokukinu KIC) te online, a dio bogate filmske ponude ZFF će prikazati u nizu kina diljem Hrvatske u programu 'ZFF putuje'.

Međunarodna dugometražna konkurencija uključuje neke od najzanimljivljijih recentnih prvih i drugih ostvarenja iz cijelog svijeta. Među njima je jedan od najzapaženijih nedavnih debitantskih filmova, koji od premijere na Sundanceu ne prestaje oduševljavati kritiku i publiku - suptilna i nijansirana romantična drama o sudbinskim susretima 'Prošli životi' kanadsko-korejske autorice Celine Song, kao i dugometražni prvijenac Jasne Nanut, komedija 'Sedmo nebo', koja prati šarmantnog preljubnika (Krešimir Mikić) kroz niz tragikomičnih pokušaja da prizna aferu supruzi (Iva Mihalić). Film 'Sedmo nebo' razvijan je na ZFF-ovoj radionici Moj prvi scenarij.

Za Zlatna kolica također se natječe Ekskurzija, s nestrpljenjem iščekivan dugometražni prvijenac bh. autorice s pariškom adresom Une Gunjak ('Kokoška' – Nagrada EFA-e za najbolji kratki film 2014). Film prati sarajevsku tinejdžericu Iman (Asja Zara Lagumdžija) koju naizgled bezopasna laž dovede u središte školskog skandala. Realizaciju te važne priče nagrađene u Locarnu (Posebno priznanje, program Concorso Cineasti del Presente) autorica opisuje kao 'poriv i obavezu koje je osjetila kao žena u srednjim tridesetima koja raspetljava čvorove svog seksualnog odgoja, kao Bosanka koja promatra današnju omladinu, i na kraju, kao feministica'. Hrvatski koproducent Ekskurzije jest Nukleus film.

Urnebesna satira na temu suvremene kulture rada, cjelodnevnih radnih smjena i etike 'radi da bi (pre)živio', 'Ne očekuj previše od kraja svijeta' slavnog rumunjskog redatelja Radua Judea uvrštena je u program Ponovno s nama. 'Duhovit i pun ljutnje, ovaj poremećeni film možda je ostvarenje s najviše zdravog razuma ove godine', piše Variety. Judeov novi film manjinska je hrvatska koprodukcija (Kinorama, Ankica Jurić-Tilić) na kojoj su radili hrvatski profesionalaci, skladatelji Jura Ferina i Pavao Miholjević te tonski snimatelj Hrvoje Radnić, a u Locarnu je osvojio Posebno priznanje u programu Concorso Internazionale.

U programu Mreža festivala Jadranske regije gledamo film 'Slatki snovi', koji je u Locarnu nagrađen za najbolju glumačku izvedbu (Renée Soutendijk). Drugi dugometražni film bh. redateljice s nizozemskom adresom Ene Sendijarević, čiji je debitantski film 'Negdje lijepo' prikazan u glavnom programu 17. ZFF-a. Nemilosrdna satira raskošne estetike koju autorica opisuje kao 'bajku iz noćne more' radnjom je smještena u Indoneziju, a prati raspad obitelji vlasnika plantaže šećera u posljednjim danima nizozemske kolonijalne vladavine.

Osim dugometražnih filmova, natjecateljski program ZFF-a uključuje međunarodnu i nacionalnu kratkometražnu konkurenciju (Kockice). Niz razloga za jesenska druženja uz film ponudit će brojni popratni programi ZFF-a. Uz već spomenute Ponovno s nama i Mreža festivala Jadranske regije, to su LUX, Festivali pod reflektorom te KinoKino i PLUS, namijenjeni mlađim generacijama filmofila. Filmskim profesionalcima i svima zainteresiranima za pogled 'iza kulisa' filmske umjetnosti ZFF je namijenio bogat program Industrije, koji uključuje majstorska predavanja, niz radionica i pitching forum.

Tagovi: Zagreb Film Festival
PROČITAJ I OVO
Veliki uspjeh za Muzej Iluzija na Europskim nagradama franšiza
USPJESI
Veliki uspjeh za Muzej Iluzija na Europskim nagradama franšiza
BRUXELLES - Na cijenjenom natjecanju za europsku franšiznu nagradu u Bruxellesu, Muzej Iluzija osvojio je srebrnu nagradu u kategoriji International Brand, a bio je nominiran i u kategoriji Najbolje europske franšize
JazzHR Festival: Fall edition od 3. do 5. listopada u Tvornici i Lisinskom
JAZZ
JazzHR Festival: Fall edition od 3. do 5. listopada u Tvornici i Lisinskom
ZAGREB - Spremite se na tri dana XXL glazbenih doživljaja s novim albumima, velikim koncertima, najboljim domaćim i stranim glazbenicima – stiže nam JazzHR Festival – Fall edition!
Film o turneji Taylor Swift počinje se prikazivati u listopadu
NAJAVE
Film o turneji Taylor Swift počinje se prikazivati u listopadu
NEW YORK - Film o koncertnoj turneji američke pop zvijezde počet će se prikazivati u kinima u SAD-u i cijelom svijetu 13. listopada, objavili su u utorak distributer AMC i pjevačica
Hollywood: Scenaristi i studiji napokon postigli načelni dogovor
DOGOVOR
Hollywood: Scenaristi i studiji napokon postigli načelni dogovor
KIS ANGELES - U Hollywoodu su nakon 146 dana štrajka scenaristi i studiji u nedjelju uspjeli postići načelni dogovor koji bi mogao dovesti do prekida jednog od najvećih štrajkova u filmskoj industriji. Iako su scenaristi prekinuli štrajk, pričekat će da se sporazum ratificira prije nego što se vrate na posao, prenosi Indiewire.
Sophia Loren se teško povrijedila prilikom pada u kupaonici
NEZGODA
Sophia Loren se teško povrijedila prilikom pada u kupaonici
RIM - Sophia Loren, legendarna holivudska glumica koja je nedavno proslavila svoj 89. rođendan, doživjela je nezgodu u svom domu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE