GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Izložba Danijela Žeželja uz 40. obljetnicu Galerije Događanja

Izložba Danijela Žeželja uz 40. obljetnicu Galerije Događanja
IZLOŽBE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 11.10.2021 / 15:49
Autor: SEEbiz / H
ZAGREB - Izložba "Srce" istaknutog strip crtača, ilustratora i slikara Danijela Žeželja otvara se 15. listopada zagrebačkoj Galeriji Događanja, u okviru obilježavanja 40. obljetnice rada tog izložbenog prostora Centra KNAP.

Izložba "Srce" istaknutog strip crtača, ilustratora i slikara Danijela Žeželja otvara se 15. listopada zagrebačkoj Galeriji Događanja, u okviru obilježavanja 40. obljetnice rada tog izložbenog prostora Centra KNAP.

Umjetnik će na otvorenju izvesti performans "Live painting“ utemeljen na razmjeni energije glazbe i vizuala, a slikanje uživo pratit će glazbenici Alen Sinkauz i Neno Sinkauz te Marco Quarantotto na bubnjevima. Tijekom performansa nastaje nova sekvenca slika, koja također postaje dio izložbe u KNAP-u.

Izložba najavljuje i istoimenu grafičku novelu koja u jednoj knjizi okuplja tri priče, a uskoro izlazi iz tiska u izdanju umjetničke radionice Petikat. Riječ je o zbirci kratkih stripova na temu ljubavi, povezivanja i pripadanja, s pričama "El Sud", "Ljubav" i "Srce robota", smještene u različitim vremenskim razdobljima i na različitim lokacijama.

Kako se napominje u najavi, poveznica svih priča je traženje ljubavi i prijateljstva, potreba za fizičkom i emotivnom vezom kao potvrdom vlastitog postojanja i smisla, a u svijetu i okruženju koje je u pravilu labirint apsurda, ponekad smiješan, ponekad hladan i opasan, vjera u spajanje s “drugim” postaje afirmacija humanosti unatoč i usprkos okolnostima.

Stripovi su crtani ekspresivnim crno-bijelim stilom, s jakim kontrastima svjetla i tame. Estetika kontrasta dodatno naglašava atmosferu i svijet krajnosti i sukoba kroz koji se glavni likovi probijaju u svojim traženjima, dodaje se.

Izložba predstavlja oko 40 vizuala koji čine izbor iz stripa odnosno odabrane elemente nove grafičke novele koji će biti izloženi kao printevi u različitim formatima.

Danijel Žeželj autor je stripova, animiranih filmova, grafičar i ilustrator, koji je svoje radove objavljivao u Europi, Africi i Americi s izdavačima DC Comics/Vertigo, Marvel Comics, Dark Horse, The New York Times Book Review, The Harper’s Magazine, Grifo Edizioni, Hazard, Dargaud.

Potpisuje dvadeset i šest grafičkih novela i sedam animiranih filmova, a od 1997. u suradnji s kompozitorima, muzičarima i bendovima, te je realizirao niz multimedijalnih performasa koji objedinjuju slikanje uživo s glazbom uživo. Jedan je od osnivača umjetničke radionice Petikat.

Njegova zagrebačka izložba može se razgledati do 6. studenog.

Tagovi: #Danijel Žeželj, #Galerija Događanja, #Centar KNAP
PROČITAJ I OVO
Novi film o Majci Terezi: Ikona s manama
KONTROVERZE
Novi film o Majci Terezi: Ikona s manama

BERLIN - Indija 1940-ih: film „Tereza – život između svjetlosti i sjene“ priča je o redovnici koja sumnja u sebe i živi između strogih načela i spremnosti na žrtvu. Postavlja se i pitanje - je li Tereza bila feministkinja?

Wim Wenders predsjednik žirija Berlinalea 2026.
FESTIVALI
Wim Wenders predsjednik žirija Berlinalea 2026.
BERLIN - Redatelj Wim Wenders bit će predsjednik žirija na Berlinaleu 2026. Wenders je jedna od vodećih osoba međunarodne kinematografije i već šest desetljeća obogaćuje svijet filma, objavio je festival. Berlinale se održava od 12. do 22. veljače.
Hrvatska praizvedba jednog od najizvođenijih američkih kazališnih komada: Cluedo – društvena igra na sceni
TEATAR
Hrvatska praizvedba jednog od najizvođenijih američkih kazališnih komada: Cluedo – društvena igra na sceni
ZAGREB - Satiričko kazalište Kerempuh priprema novu predstavu, krimi komediju “Cluedo – društvena igra na sceni”, nastalu prema adaptaciji popularnog filma „Clue“ (1985.), čija će se hrvatska praizvedba u režiji Nine Kleflin održati u petak, 19. prosinca 2025. u 20:00 sati.
Streaming servisi i emiteri ulažu u njemački filmski sektor
INVESTICIJE
Streaming servisi i emiteri ulažu u njemački filmski sektor
BERLIN - Streaming servisi i emiteri, javni i privatni, planiraju uložiti ukupno 15,5 milijardi eura (18 milijardi dolara) u njemački filmski sektor u sljedećih pet godina, doznaje dpa iz vladinih izvora.
Koje ćemo filmske premijere gledati u prosincu (VIDEO)
U KINIMA U PROSINCU
Koje ćemo filmske premijere gledati u prosincu (VIDEO)
Koje ćemo filmske premijere gledati u prosincu (VIDEO)
ZAGREB - Za mjesec prosinac hrvatski distributeri i kino-prikazivači pripremili su petnaest premijernih filmova.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE