GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Trumpova politika imat će dugoročne posljedice, naročito za Europu

Trumpova politika imat će dugoročne posljedice, naročito za Europu
DALEKOSEŽNE ODLUKE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 07.12.2024 / 08:41
Autor: Siniša Malus
ANALIZA - Političke i ekonomske promjene stvorit će složenije okruženje za investitore 2025. godine. Fleksibilnost i svjesnost bit će ključni za navigaciju kroz ovo turbulentno razdoblje.

Na geopolitičkoj sceni pitanja o budućnosti odnosa EU-a i SAD-a te odgovor Kine na povećanje američkih carina izazivaju neizvjesnost.

Europa se suočava s izazovima održavanja jedinstva i konkurentnosti u globalnom gospodarstvu, dok Kina pokušava smanjiti svoju ovisnost o američkom tržištu. Utjecaj politike Donalda Trumpa ne zaustavlja se na carinama. Njegov protekcionizam i namjere da deregulira gospodarstvo SAD-a i fiskalni poticaji imat će dugoročne posljedice za gospodarstva i tržišta, signalizirajući potrebu za mnoge ulagače da diverzificiraju svoje portfelje dok su kamatne stope i volatilnost tržišta dionica i dalje prisutni.

Trump je svojom najavom stopostotnih carina članicama BRICS-a koje bi podržale novu valutu koja bi zamijenila dolar kao pričuvnu valutu izazvao reakciju tržišta na kojima je američki dolar malo oslabio, no prije svega je to prezentacija tona nadolazećeg mandata. Navedene carine utječu na izvoz robe BRICS-a u SAD. Iran, UAE i Rusija tamo šalju manje od 3 posto izvoza. Iran i Rusija već su pod sankcijama, a UAE može preusmjeriti ključne sirovine na druga tržišta. Kao izvoznik sirovina, Brazil lako može pronaći kupce drugdje. Kina očekuje carine, pa dodatni šok nije značajan. Indija vidi SAD kao saveznika protiv Kine, što isključuje pretjerano oštre carine. Etiopija, nova članica BRICS-a, trenutno nema veliki utjecaj.

Trumpova administracija planira mjere protiv Kine, uključujući carine do 60 posto na kineski uvoz, što je nastavak strategije “odvajanja” iz prvog mandata. Ostaje pitanje kako će proći pregovori s Europom jer su američka i europska automobilska industrija vrlo isprepletene. Pritom će američki predsjednik vjerojatno htjeti zadržati određenu razinu opreza, jer bi s jačim pritiscima na Kinu i Europu moglo imati smisla jačati međusobnu suradnju kao odgovor na američku protekcionističku politiku. To bi moglo dovesti do pomalo neobičnog saveza, gdje bi obje strane nastojale stabilizirati globalni trgovinski sustav, ali s različitim motivima.

Stabilnost američkog bankarskog sustava i gospodarstva inače je ključna za održavanje američkog dolara kao svjetske rezervne valute. Visoka sigurnost, predvidljiva politika i upravljivi proračunski deficiti također igraju važnu ulogu.

U međuvremenu, euro nastavlja slabiti i zbog političkih trvenja u Francuskoj. Istodobno, rasprave o novom smanjenju kamatnih stopa u Europskoj središnjoj banci (ECB) povećale su neizvjesnost glede budućih gospodarskih kretanja. Izjave dužnosnika ECB-a Martinša Kazaksa potaknule su nagađanja o daljnjim sniženjima stopa, pri čemu tržišta sve više gledaju na smanjenje od 50 baznih bodova u prosincu, iako je smanjenje od 25 baznih bodova i dalje vjerojatnije.

Izgledi za euro u odnosu na dolar zasad ostaju slabiji, jer kombinacija nižeg rasta i inflacije te geopolitički rizici povećavaju izglede za postizanje pariteta s dolarom. U međuvremenu, s druge strane, jači američki dolar će vršiti pritisak na druge valute i zemlje s dugom denominiranim u dolarima. U 2025. europske i azijske valute vjerojatno će biti pod blago povećanim pritiskom, dok će američke obveznice i dionice ostati privlačne ulagačima.

Dok će Trumpova politika imati utjecaj na globalno gospodarstvo, širi globalni izazovi poput tehnologije, Kine i inflacije jednako su važni. Središnje banke suočavaju se s teškim odlukama, posebice o držanju inflacije pod kontrolom, dok šire makroekonomske promjene već utječu na tržišta.

Broadcom, Oracle, Costco Wholesale Corp. objavit će svoja tromjesečna izvješća sljedeći tjedan. i Adobe Inc. Analitičari će pomno pratiti njihove rezultate jer će utjecati na tržišne trendove i investicijske odluke u tehnološkom i maloprodajnom sektoru.

Osim toga, idući tjedan bit će važan i s makroekonomskog stajališta jer će biti objavljen američki indeks potrošačkih cijena (CPI) koji će ponuditi uvid u kretanje inflacije i moguće buduće akcije američke središnje banke (Fed). Očekuje se i odluka Europske središnje banke (ECB) o mogućem smanjenju kamatnih stopa, što će utjecati na europska financijska tržišta i tečajeve.

Tagovi: #TRUMP,  #EUROPA,  #AMERIKA,  #INFLACIJA,  #KINA,  #CARINE,  #INDIJA,  #RUSIJA,  #DOLAR,  #EURO,  #ECB
PROČITAJ I OVO
Skok dionica američkih banaka, ali i kriptovaluta
OPTIMIZAM
Skok dionica američkih banaka, ali i kriptovaluta
KOLUMNA - Povoljna inflacija i rekordni profiti banaka dali su Wall Streetu novi poticaj.
Što donosi 2025. na slovenskom tržištu kapitala?
IZAZOVNO
Što donosi 2025. na slovenskom tržištu kapitala?
ANALIZA - Godina 2025. donosi važne novosti na slovenskom financijskom tržištu, namijenjene građanima i investitorima. Država će ponovno izdavati javne obveznice koje će građanima omogućiti jednostavan i siguran način ulaganja.
Visoki prinosi na obveznice upalili crvene lampice
OPREZ
Visoki prinosi na obveznice upalili crvene lampice
KOLUMNA - Iako je Fed počeo smanjivati kamatne stope u rujnu, potrebni prinosi na obveznice stalno rastu, uznemirujući dioničare i utječući na raspoloženje na kripto tržištu. Međutim, malo je vjerojatno da će se ponoviti 2022.
Opravdani strah: Fed će zaustaviti rezanje kamatnih stopa
KAMATNE STOPE
Opravdani strah: Fed će zaustaviti rezanje kamatnih stopa
KOLUMNA - Odlična prosinačka slika na američkom tržištu rada uvelike smanjuje vjerojatnost da će Fed nastaviti snižavati kamatne stope. Rizične investicije stoga su krajem tjedna značajno pale, jedino su cijene nafte i zlata osjetno porasle na tjednoj razini.
Ovo su prilike na tržištima kapitala u 2025.
SCENARIJI
Ovo su prilike na tržištima kapitala u 2025.
ANALIZA - Za 2025. godinu predviđa se nešto sporiji gospodarski rast SAD-a. Pri čemu su trenutna tržišna očekivanja da će BDP SAD-a porasti za 1,6% do 2% u 2025. Ovo usporavanje trebalo bi ublažiti labavljenjem monetarne politike.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE