Nasdaq indeks dosegao je rekord, no istina je da je, s druge strane, industrijski Dow Jones gubio cijeli tjedan.
Tesla je ove godine imao mnogo problema, bio je "ružno pače" obitelji 7 veličanstvenih, a Elon Musk često je bio ismijavan. Događaji u četvrtak ponovno su podsjetili na zlatna vremena ovog proizvođača električnih vozila (prije tri godine cijena dionice bila je više od 50 posto viša nego danas). Tesla je u trećem tromjesečju ostvarila dobit od 2,2 milijarde dolara, što je 17 posto više nego u istom razdoblju lani.
Musk se pohvalio da je uspio smanjiti troškove i povećati marže, a bio je i vrlo optimističan u predviđanjima za iduću godinu jer smatra da bi Tesla mogla isporučiti 20 do 30 posto više vozila nego ove godine. Kupci dionica bili su uzbuđeni, cijena je (doduše i zbog istiskivanja kratkih pozicija) skočila za gotovo 22 posto, što je najveći jednodnevni rast Tesle od svibnja 2013. Teslina tržišna kapitalizacija porasla je za 150 milijardi dolara u jednom dan, bogatstvo najbogatijeg Zemljanina Elona Muska, s druge strane, za 33,5 milijardi, na 270 milijardi dolara.
Wall Street je bio druga priča, jer je Dow Jones cijeli tjedan klizio niže. Za to je bilo više razloga. Tržište je jednostavno bilo zrelo za korekciju nakon niza rekorda, Boeing je izvijestio o lošim rezultatima u trećem kvartalu, McDonald's strahuje od izbijanja infekcije E. coli u restoranima, prinos na američku 10-godišnju obveznicu već je dosegao 4,26 posto, nervoza je navodno povezana i s približavanjem američkih izbora i mogućom pobjedom Donalda Trumpa. Ulagači proigravaju razne scenarije, a posebice da Trump, u želji da zaštiti domaće gospodarstvo, dodatno poveća carine na uvoz iz Kine, što bi dovelo do veće inflacije i većeg opreza Feda u daljnjem snižavanju kamatnih stopa. U izbornim godinama u SAD-u, listopad se u prošlosti uvijek povezivao s većom volatilnošću (čitaj: nervozom) na financijskim tržištima, no ove je godine to zapravo bilo vidljivo tek u zadnjem tjednu.
U sljedećem tjednu nekoliko vrlo važnih kompanija objavit će svoje tromjesečne rezultate, prije svega pet kompanija iz buketa 7 veličanstvenih: Alphabet, Microsoft, Meta, Apple i Amazon. Budući da su procjene vrijednosti spomenutih papira vrlo visoke (7 veličanstvenih trenutno se trguje s 35 puta većom zaradom od očekivane, što je znatno iznad prosjeka od 22), bit će vrlo važno jesu li već rezultati njihovih milijardskih ulaganja u umjetnu inteligenciju pokazivanje. U petak će analitičare zanimati izvješće američkog ministarstva rada o trenutnim uvjetima na tržištu rada, nezaposlenosti i kretanju plaća. Prema očekivanjima, američko gospodarstvo u listopadu je trebalo otvoriti neto 140 tisuća radnih mjesta. Podsjetimo, rujansko izvješće pozitivno je iznenadilo i otklonilo sve sumnje o skoroj recesiji.
Zanimljivo je pogledati ovogodišnju ljestvicu najprofitabilnijih dionica unutar indeksa S&P 500. Na prvom mjestu je proizvođač i opskrbljivač električnom energijom Vistra (+226%), a slijedi je Nvidia (+194%) koja je porasla. u cijeni za gotovo 20% samo u listopadu posto. Ali to ne znači da je ova godina uspješna za sve proizvođače poluvodiča. Dapače, Intel je gotovo posve pri dnu (na pretposljednjem mjestu) prinosa dionica koje čine S&P. Ove godine cijena mu je pala za 55 posto, a tržišna kapitalizacija ispod 100 milijardi dolara. Intel je nekoć bio vodeći igrač na tržištu poluvodiča, no danas je u dubokoj sjeni Nvidije, čiji su čipovi neizostavni u uslugama umjetne inteligencije, gdje je Intel propustio vlak. Ali moglo bi biti drugačije. Prema pisanju New York Timesa, bivši izvršni direktor Intela Paul Otellini predložio je preuzimanje Nvidije 2005. godine, no Intelov upravni odbor nije odobrio preuzimanje vrijedno 20 milijardi dolara, što bi bilo najviše u povijesti tvrtke do tada. Gotovo 20 godina kasnije, Nvidia vrijedi 17 puta više od svoje nabavne cijene u to vrijeme - 3,53 bilijuna dolara.