Dionice iz sektora poluvodiča bile su najveće gubitnice. Snažno su u utorak pale i cijene nafte koje su na najnižoj razini ove godine.
Ostvaruju se predviđanja da će i ovog rujna investitori biti na rubu, a indeksi na kušnji. Rujan je najlošiji mjesec u godini na Wall Streetu, od 1950. indeks S&P 500 u prosjeku je gubio 1,2 posto, a u posljednjem desetljeću više od dva posto. Prošle je godine, primjerice, S&P 500 u devetom mjesecu izgubio gotovo pet posto, u usporedbi s devet posto godinu prije. To bi se vrlo lako moglo ponoviti ove godine, pogotovo ako se strahovi od recesije ponovno pojačaju.
Dogodilo se to baš u utorak - nakon produženog vikenda (ponedjeljak je u SAD-u bio praznik), dioničare je "dočekala" vijest o proizvodnom indeksu ISM, koji je u kolovozu u SAD-u bio 47,2 boda niži od predviđanja, a time i od srpnja ispod vrijednosti od 50 bodova, što znači kontrakciju sektora. Vrlo važna bit će u petak objava podataka s kolovoškog tržišta rada u SAD-u, koji će biti i temelj za odluke Feda o daljnjoj politici kamatnih stopa.
Pogled u utorak na pripravnice diljem svijeta nije bio ugodan. Dionice u Aziji, kao iu Europi i SAD-u su gubile. Istakao se njujorški indeks Nasdaq koji je pao tri posto. Najviše su ga opteretile dionice iz sektora poluvodiča, koje su izgubile najviše od ožujka 2020. Nvidijine dionice (samo u utorak pale gotovo 10 posto) već su 16 posto niže nego prije tjedan dana. Rekordni tromjesečni prihodi i dobit očito nisu privukli nove kupce, no sve se više pojavljuju sumnje hoće li Nvidia iu budućnosti uspjeti poslovati tako briljantno. No popis gubitnika tu ne završava.
Dionice Boeinga pale su 9% (najviše od listopada 2022.) na najniži nivo od studenog 2022. nakon što je Wells Fargo smanjio ocjenu dionice. Cleanspark je doživio još goru rasprodaju. Tvrtka specijalizirana za rudarenje bitcoina u kolovozu je rudarila 478 bitcoina, što je manje nego u srpnju (494), a također značajno manje nego prošlog kolovoza (659). Dionice su pale 15 posto i već su gotovo 65 posto udaljene od rekorda.
U Europi je zabrinjavajuća agonija automobilske industrije sa sve većom ulogom kineskih proizvođača e-vozila. U Volkswagenu u sklopu programa štednje ne isključuju zatvaranje dviju tvornica i otpuštanje radnika. Predstavnici zaposlenika i sindikati su naravno šokirani, ovo se nikada nije dogodilo u 69-godišnjoj povijesti tvrtke. Zatvaranje tvornica vjerojatno će biti neizbježno iu podružnici Audija. Program štednje koji je Volkswagen započeo prošle godine trebao bi povećati dobit za deset milijardi eura do 2026. godine, no troškove će očito morati srezati jače od očekivanog.
Dionice Volkswagena, koje su prije nešto više od tri godine vrijedile više od 240 eura, pale su u utorak za više od jedan posto na 95,86 eura.