Predsjednik Jerome Powell priznao je da su projekcije inflacije za kraj godine "nešto pale" i dodao da će trebati dulje od očekivanog da se dosegne cilj od 2 posto.
Savezni odbor za otvoreno tržište (FOMC) prebacio je fokus s tržišta rada na rastuću inflaciju, za koju se očekuje da će djelomično biti potaknuta prijedlozima novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa kao što su smanjenje poreza i nove carine. Powell je naglasio da će svako daljnje smanjenje stope ovisiti o napretku u smanjenju cjenovnih pritisaka. Tržišta su burno reagirala na ovu promjenu: prinosi američkih obveznica su porasli, tržišta dionica su pala, a američki dolar dosegnuo je najvišu razinu u dvije godine. Ključna kamatna stopa sada iznosi 4,25 do 4,5 posto, što je ukupno smanjenje od jedan postotni bod u zadnja tri sastanka.
Sve više članica FOMC-a upozorava da su rizici veće inflacije povećani, što dodatno komplicira prognoze središnje banke. Powell je pristup središnje banke opisao kao "vožnju u maglovitoj noći" koja zahtijeva oprez. Očito, u FOMC-u postoji mnogo neizvjesnosti o utjecaju carina koje su uračunate u prognoze inflacije.
Dužnosnici Feda ne znaju hoće li Trumpova politika biti inflacijska ili ne. Trenutačno su oprezni zbog straha da bi mogli biti, no može se dogoditi da skup Trumpovih politika ima čak i deflacijske učinke. U tom slučaju možemo očekivati brže snižavanje kamatnih stopa. Isto tako, ako se tržište rada u SAD-u počne brže hladiti.
Posebno bi mogli biti bremeniti odnosi Amerike s Europskom unijom.
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump izjavio je u petak da bi Europska unija, koja je već najveći kupac američke energije, trebala povećati uvoz američke nafte i plina ili se suočiti s carinama na izvoz bloka, koji uključuje robu poput automobila i strojeva.
EU već kupuje lavovski udio američke nafte i plina koji se izvoze, prema podacima američke vlade. Trenutno nema dostupnih dodatnih količina osim ako Sjedinjene Države ne povećaju proizvodnju ili preusmjere količine iz Azije, drugog velikog potrošača američke energije.
"Rekao sam Europskoj uniji da moraju nadoknaditi svoj ogromni deficit sa Sjedinjenim Američkim Državama kupujući našu naftu i plin u velikim razmjerima. U suprotnom, to su CARINE!!!", rekao je Trump u objavi na Truth Social .
Europska komisija rekla je da je spremna razgovarati s novoizabranim predsjednikom o tome kako ojačati ono što je opisala kao već jak odnos, uključujući i energetski sektor.