Kraj (tjedna) je dobar, sve je dobro, moglo bi se reći današnjim tjednim pregledom kretanja na financijskim tržištima. Na kraju, tjedni saldo nekih indeksa je čak i blago pozitivan, no burna događanja s početka tjedna neće se još dugo zaboraviti. Tokijski Nikkei zaronio je čak 12 posto (ali više nego nadoknadio sve gubitke do kraja tjedna), dok su njujorški indeksi u ponedjeljak pali oko tri posto, bilježeći treći uzastopni dan visokog pada. Tokio je u kratkom vremenskom razdoblju pao za više od 20 posto (u teoriji, ušavši u medvjeđi trend), dok je njujorški indeks S&P 500 otvorio tjedan gotovo 10 posto ispod svog rekorda postignutog prije manje od deset posto. Pogledajmo neke od razloga tako brzog i dramatičnog pada burzovnih indeksa s povijesnih vrhova.
Vjerojatno je razlog tokijskog "harakirija" ponajviše odustajanje od care trade strategije, nakon što je Japanska centralna banka prošlog tjedna podigla kamatnu stopu (na 0,25 postotnih bodova), a jen već neko vrijeme vidljivo jača zbog sve restriktivnija politika središnje banke . Carry trades je dugo bio popularan kod većih ulagača, a uključuje posuđivanje novca u zemlji s niskom kamatnom stopom (Japan je idealan za ovo - kamata je dugo bila praktički nula) i zatim traženje mogućnosti ulaganja na drugim mjestima ili u zemljama gdje su kamatne stope su visoke (primjerice SAD). No, kao što je rečeno, situacija se mijenja. Japan zaoštrava kamate, u SAD-u će ih početi spuštati u rujnu, a jen već jača. Ukratko, "carry trade" više nije tako atraktivan. Možda su planovi nekog velikog fonda pošli po zlu kada je jen skočio, dobili su margin call, a kada su dionice nastavile padati, bili su prisiljeni prodati. Lavina se pokrenula, previše je prodavača odjednom bilo na izlaznim vratima, pa su kretanja stoga bila još jača tijekom blagdana u kolovozu.
Na razvijenim burzama i prije zloglasnog 5. kolovoza zamjetna su bila negativna kretanja. Analitičari su korekciju prema dolje uglavnom pripisali lošijim američkim makroekonomskim podacima. Posebno su zapekle vijesti s tržišta rada i rast nezaposlenosti na 4,3 posto, što je najviše u zadnje tri godine. Postojao je strah da se bliži recesija i da američka središnja banka predugo odgađa snižavanje kamata. Strah je prenapuhan, no vrlo je vjerojatno da će gospodarski rast u drugoj polovici godine biti niži, nakon što je BDP u drugom tromjesečju porastao za 2,8 posto (prilagođeno godišnjoj razini). Da stanje na tržištu rada nije uvijek gore, pokazuju u četvrtak objavljeni podaci o smanjenju zahtjeva za naknadu za vrijeme nezaposlenosti (s 250.000 tjedan prije na 233.000). To je izazvalo snažan rast na Wall Streetu, pri čemu je S&P 500 porastao za 2,3 posto, najviše od studenog 2022.
Budući da su tržišta dionica diljem svijeta (s izuzetkom Kine) snažno ojačala u posljednjih godinu i pol dana, jednostavno je bilo vrijeme da se i on okrene. U Goldman Sachsu upozoravaju (dok su indeksi još bili rekordni) da već neko vrijeme, u situaciji kada su rizici loših scenarija sve veći, dionice neopravdano rastu u odnosu na obveznice. Brojke govore same za sebe: njujorški S&P 500 skočio je 70 posto od svoje višegodišnje najniže razine 2022., a od početka 2020. tržišna kapitalizacija 500 dionica koje čine indeks porasla je gotovo 80 posto, dvostruko više od rasta američkog BDP-a. Po mnogim mjerilima dionice (uglavnom u SAD-u) su precijenjene, a to pokazuje i Shillerov P/E indikator koji uzima u obzir cijene dionica i zarade prilagođene inflaciji u zadnjih deset godina. Njegova vrijednost dosegla je 36 i tako je znatno iznad prosjeka (17). Povijesno gledano, ovaj je pokazatelj bio veći samo dva puta (na vrhuncu burzonskog mjehura internetskih kompanija na prijelazu stoljeća i 2021.), a oba puta uslijedilo je nakon oštrog pada dionica.
Novi i novi rekordi na njujorškoj burzi uglavnom su povezani s poslovanjem dionica velikih tehnoloških kompanija koje su sada značajno pale. Nvidijine su dionice, primjerice, već bile 35 posto niže od svoje rekordne vrijednosti na početku trgovanja u ponedjeljak, ali su i dalje bile gotovo dvostruko više nego na početku godine. Kvartalne rezultate ovog developera čipova trebat će pričekati do 28. kolovoza, a letvica je u ovom sektoru postavljena vrlo visoko, o čemu svjedoči i ono što se dogodilo s dionicama tvrtke Super Micro Computer koje su u četvrtak oštro pale (sada su više od 50 posto), jer se profitna marža smanjuje. Euforija oko umjetne inteligencije očito pomalo jenjava, mnoge velike tvrtke potrošile su milijarde da ne propuste UI-vlak, no rezultati velikih ulaganja morat će pričekati. Investitori nemaju strpljenja, pa su požurili unovčiti briljantnu dobit.
Postoje i neki čimbenici rizika koje ne treba zanemariti, a koji za sada ne utječu značajno na trgovanje, ali bi mogli u budućnosti. Geopolitičke tenzije nikako ne jenjavaju, kako u Ukrajini tako i na Bliskom istoku, one se zaoštravaju. Carinski rat, posebice između SAD-a i Kine, poprima nove dimenzije, a pobjedom Donalda Trumpa na američkim izborima stvari bi se mogle još više zakomplicirati. Prijetnja američke fiskalne nediscipline, odnosno visoke zaduženosti, također već duže vrijeme visi nad financijskim tržištima. Nedavno je dug premašio granicu od 35 tisuća milijardi (35 bilijuna) dolara, što već znači 123 posto BDP-a. Ukratko, ima dosta žarišta koja mogu izazvati novu krizu, no burze su barem za sada izbjegle vrtlogu rasprodaje.