GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Oporavak europske ekonomije tek u drugoj polovici 2023.

Oporavak europske ekonomije tek u drugoj polovici 2023.
INFLACIJA I ENERGENTI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 10.12.2022 / 08:52
Autor: Marko Majić
ANALIZA - Cijene energenata i inflatorna očekivanja uvelike će diktirati stanje u europskom gospodarstvu u prvom kvartalu sljedeće godine.

Sektori potrošnje energije, ovdje je ponajviše riječ o sektoru industrije, trpjet će najveći dio negativne dinamike skupljih energenata, koji se neće u cijelosti prenijeti na kupce. Industrijski sektor bit će više pogođen nego ostatak gospodarstva.

Najvjerojatnije možemo očekivati blažu recesiju u Europi u prvoj polovici godine, a blaži oporavak u drugoj polovici godine. Ciljane zalihe prirodnog plina u Europi rano su dosegnute, odnosno Europa ih je postigla aktivnom kupnjom LNG-a (ukapljenog plina) na globalnom tržištu i manjom potrošnjom, pri čemu veliku ulogu igra topliji početak zime.

Ukratko, Europa je do sada uspjela smanjiti potrošnju plina, ali to nije imalo većeg utjecaja na gospodarsku aktivnost. Ili barem ne tako loše kao što su bila očekivanja prije nekoliko mjeseci. Pritom možemo naglasiti da ovdašnji energetski miks nije tako snažno ovisan o prirodnom plinu kao što je to primjerice u Njemačkoj.

Europsko bi gospodarstvo u prvom tromjesečju moglo trpjeti uglavnom zbog skupljih energenata i viših kamata, dok će oporavak u drugoj polovici godine biti potaknut uglavnom potrošnjom kućanstava, koja će u sljedeća dva tromjesečja biti lošija zbog inflatorna očekivanja i niže raspoloženje potrošača. U drugoj polovici godine u Europi očekujemo usporavanje rasta cijena zbog poskupljenja energenata. Pritom možemo očekivati da će Europska središnja banka (ECB) početkom sljedeće godine najvjerojatnije prestati dizati kamatne stope, barem privremeno.

Uz očekivano popuštanje inflacije u drugoj polovici iduće godine, ključ oporavka bit će snaga tržišta rada koje će, uz poboljšana inflacijska očekivanja, omogućiti poboljšanu potrošnju kućanstava u drugoj polovici 2023. Privatne će investicije blago rasti iduće godine oslabiti zbog viših kamata, pridonijet će veliki poticaj javnoj potrošnji i EU-projekti sljedeće generacije (NGEU, koji se naziva i instrumentom oporavka Europske unije).

Zaključno, fiskalna politika nastavit će pružati dovoljnu potporu u europodručju, no možemo očekivati da će se fokus u idućoj godini prebaciti na fiskalnu održivost, što će biti vrlo važno za zaduženije zemlje poput Italije.

Tagovi: Europska središnja banka, eurozona, izvedenice, Christine Lagarde, kamatne stope
PROČITAJ I OVO
Nova realnost: Fed bi mogao podići kamatne stope?!
LUDO TRŽIŠTE
Nova realnost: Fed bi mogao podići kamatne stope?!
KOLUMNA - Nakon pada Wall Streeta od 5% u travnju, ulagači su ponovno osjetili priliku za zaradu.
Sedam veličanstvenih u tjednu izgubilo na vrijednosti čak 950 milijardi dolara
POTONUĆE
Sedam veličanstvenih u tjednu izgubilo na vrijednosti čak 950 milijardi dolara
KOLUMNA - Geopolitičke napetosti malo su prigušile vrijednosti burzovnih indeksa, ali panike nije bilo.
Nafta zasad nije pretjerano reagirala na bliskoistočnu krizu
POST FESTUM
Nafta zasad nije pretjerano reagirala na bliskoistočnu krizu
ANALIZA - Na financijskim tržištima reakcija na nedavni iranski napad na Izrael bila je ograničena jer su se tržišta barem privremeno malo smirila jer iranski osvetnički napad na izraelsko bombardiranje iranskog veleposlanstva u Siriji nije prouzročio pretjeranu štetu.
Halving ovog puta vjerojatno neće donijeti eksploziju oduševljenja
VAŽNA PREKRETNICA
Halving ovog puta vjerojatno neće donijeti eksploziju oduševljenja
KOLUMNA - U sljedeća 24 sata kripto zajednica svjedočit će važnoj prekretnici: četvrti "halving" u povijesti bitcoina.
Fed će sniziti kamate nakon ECB-a
KAMATNE STOPE
Fed će sniziti kamate nakon ECB-a
KOLUMNA - Dow Jones jučer je prekinuo šestodnevni gubitnički niz, ali neizvjesnost ostaje na Wall Streetu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE