Opet je postojala puno veća želja za rizikom, s naglom porastom dionica turističkih kompanija (American Airlines: + 5%) nakon što je američka savezna sutkinja Kathryn Kimball Mizzele presudila da obavezno nošenje zaštitnih maski zbog covida-19 u zrakoplovstvu - kao drugdje u javnom prijevozu - nije u skladu s američkim ustavom i time blokirala vladinu uredbu.
Najava Međunarodnog monetarnog fonda, koji je snizio prognozu globalnog gospodarskog rasta za ovu godinu i idućih 3,6 posto (0,8 postotnih bodova manje nego u siječanjskoj prognozi), nije bitno utjecala na trgovanje.
Okidač za bolje raspoloženje bila je i jeftinija nafta. Ako pesimističnija procjena MMF-a nije štetila burzama, barem u utorak, očito je ostavila traga na tržištu nafte. Cijena Brenta, koja je prošlog tjedna porasla više od 10 posto, pala je pet posto nakon četiri dana rasta, na 107 dolara. I to unatoč vijestima da je kartel Opec+ u ožujku ispumpao 1,45 milijuna barela dnevno manje od planiranog. Ruska proizvodnja stalno opada; u tjednu do 15. travnja, samo 3,12 milijuna barela dnevno je putovalo morem (iz Crnog mora, Baltika i Arktika) iz Rusije, što je za četvrtinu manje nego u tjednu prije 8. travnja.
Cijene obveznica nastavljaju strmoglavo padati, a traženi prinosi kao posljedica toga rastu. Na američku desetogodišnju obveznicu dosegnuo je 2,93 posto, najviše od 2018. U pozadini su očekivanja da će Fed agresivno podizati kamatne stope u borbi protiv inflacije (koja je već u ožujku iznosila 8,5 posto).
To će, naravno, utjecati i na pogoršanje raspoloženja na Wall Streetu. Podaci Američke udruge malih investitora (AAII) pokazuju da je u tjednu do 13. travnja samo 15,8 posto privatnih ulagača bilo bikovsko (dva tjedna ranije taj je broj bio dvostruko veći). To je barem nakon rujna 1992. (istraživanje se provodi od 1989.).