MSCI China ETF (MCHI) završio je trgovanje u utorak s gubitkom od 10,7 posto, najvećim od svog pokretanja 2011. Ulagači su se nadali sočnim detaljima nakon nedavne objave sveobuhvatnih monetarnih i fiskalnih poticajnih mjera Kine, ali barem jučer na konferenciji za novinare Vlada im se nije obratila, već su se samo čule glasine da će Kina ostvariti ovogodišnje ciljeve (jedan od njih je pet posto gospodarskog rasta), te da je sve više čimbenika rizika koji bi ciljeve mogli onemogućiti. Država će izdavanjem obveznica vrijednih 26 milijardi eura snažnije podržati lokalne zajednice i omogućiti infrastrukturne projekte, no ulagači su se nadali velikim fiskalnim poticajima, što se još nije dogodilo, a to je ulagače uplašilo.
Ako je burza u Šangaju jučer nakon gotovo jednotjedne stanke otvorila rastom od 10 posto, na kraju je rast iznosio samo 4,6 posto, dok je središnji indeks u Hong Kongu izgubio 9,4 posto. Ali odmah treba dodati da je Hong Kong silovito rastao cijeli prošli tjedan (kada su burze u kontinentalnoj Kini bile zatvorene). Kina je u prošlosti bila daleko najpoželjnija destinacija za svjetski kapital. Milijarde imovine slile su se na ovo tržište kroz kupnju dionica ili ETF fondova, dionički indeksi su u trenutku bili 30 posto viši nego na početku godine, što ih je učinilo najprofitabilnijim od svih na svijetu. S jučerašnjom korekcijom, naravno, otvaraju se prilike za sve one koji su propustili ovaj vlak, koji bi itekako mogao nastaviti jurišati prema gore, budući da su kineske dionice, pogotovo u usporedbi s američkim, jako podcijenjene.
U SAD-u je tjedan započeo padom vodećih indeksa od jedan posto, no jučer je (također zbog značajnih cijena nafte) ponovno uslijedio rast. Prinos na 10-godišnju američku obveznicu ponovno se popeo iznad četiri posto nakon dva mjeseca, jer je objava američkog tržišta rada u petak (brojke su bile bolje od svih predviđanja; nezaposlenost pala na 4,1 posto) povećala vjerojatnost da Fed neće agresivno smanjiti kamatne stope. Mnogi vjeruju da više nema šanse da Fed na sjednici u studenome smanji kamatne stope za 50 baznih bodova (kao prošli mjesec), već za 25. No, trenutno je uvjerenje da će ostatak godine donijeti nove rekorde na Wall Streetu.
U Goldman Sachsu su povećali ciljnu vrijednost indeksa S&P 500 na kraju godine, točnije s 5600 na 6000 bodova, a prognoza cjelogodišnjeg rasta dobiti američkih korporacija ostaje ista - u odnosu na lani bi trebali biti veći za osam posto. Samo ove godine S&P je dobio više od 20 posto, što je njegov rast do kraja rujna najveće razdoblje od siječnja do rujna u ovom stoljeću. Tržišna kapitalizacija Wall Streeta porasla je za više od 8000 milijardi (osam trilijuna) dolara. Sve je veća mogućnost da najveće svjetsko gospodarstvo doživi meko prizemljenje, a ohrabruje i popuštanje inflacije. U Goldmanu smatraju da je vjerojatnost recesije u sljedećih 12 mjeseci samo 15 posto.