Nakon što je u lipnju očitanje međugodišnje inflacije iznosilo 4,5 posto, u srpnju je palo na 4,3 posto. Niže povećanje cijena u srpnju u odnosu na prethodne mjesece uglavnom je rezultat manjeg rasta cijena u sektorima koji su pandemijom najviše pogođeni, što potvrđuje očekivanja američkih Federalnih rezervi (FED) da je dobar dio očekivane veće inflacije prolaznog karaktera. Podaci iz srpnja pokazuju da se početni skok inflacije u SAD-u usporava, ali najvjerojatnije možemo očekivati da će postpandemijska razina inflacije u sljedećih nekoliko godina biti nešto viša nego što je bila u godinama prije pandemije.
Nakon što smo nekoliko mjeseci bili svjedoci veće razine inflacije u Sjedinjenim Državama, to polako dolazi i u Europu, što pokazuju srpanjska inflacijska očitanja njemačkih pokrajina. Bavarska je u srpnju zabilježila rast cijena od 3,8 posto na godišnjoj razini, dok su cijene u zemlji porasle 0,9 posto u samo mjesec dana. Još veća međugodišnja inflacija od 4,3% zabilježena je u državi Brandenburg, gdje su cijene na mjesečnoj razini porasle za 1%.
Ovaj smo tjedan svjedočili objavljivanju podataka o rastu industrijske proizvodnje u europodručju. Drugi uzastopni pad rasta industrijske proizvodnje u mjesečnim usporedbama (pad od 0,3%) uglavnom je posljedica problema u opskrbnim lancima. Problemi u proizvodnom sektoru dobro su poznati i uključuju nedostatak mnogih komponenti, uključujući poluvodiče, koji trenutno koče rast njemačke automobilske industrije. Ipak, možemo privremeno očekivati snažniji rast cijena inputa i outputa u europskom gospodarstvu. U europodručju će uslužni sektor, a ne proizvodni, sljedećih mjeseci dodati lavovski udio gospodarskom rastu. Na to je već ukazao lipanjski porast PMI pokazatelja, koji je u cijelosti posljedica poboljšanja aktivnosti u sektoru usluga.
Odradili smo i gotovo cijelu sezonu objava poslovnih rezultata tvrtki uključenih u američki indeks S&P 500, gdje je agregatno ostvareno 28% rasta prodaje i 100% rasta dobiti. Uglavnom na račun viših cijena energije, najviše je iznenadila razina prodaje energetskih tvrtki, dok je razina dobiti bila najviše iznenađujuća u sektoru robe široke potrošnje. Tvrtke kao što su NVIDIA, Walmart, Home Depo i Cisco također će objaviti svoje rezultate za drugo tromjesečje ovog tjedna. Razina rasta BDP -a u europodručju, maloprodaja u Sjedinjenim Državama i odluka o kamatnoj stopi od strane Kineske središnje banke među najvažnijim su makroekonomskim događajima sljedećeg tjedna.