Lošiji rezultati na tržištu rada povećali su pritisak na Federalne rezerve (Fed) da počnu ublažavati svoju trenutačnu strogu monetarnu politiku. Član Odbora za otvoreno tržište (FOMC) Christopher Waller čak je naglasio da središnja banka treba odmah djelovati i početi snižavati kamatne stope. Waller je nagovijestio da bi moglo biti potrebno početno smanjenje stope od 50 baznih bodova. Ova kretanja su u skladu s prethodnim makroekonomskim podacima koji upućuju na povećanu nestabilnost američkog tržišta rada.
U nedavnom govoru na simpoziju u Jackson Holeu, Jerome Powell, predsjednik Fed-a, nagovijestio je pomak na oštriju monetarnu politiku jer znakovi slabosti tržišta rada i gospodarstva postaju sve očitiji. Ta je promjena uvjerila ulagače da će Fed ove godine smanjiti kamatne stope za 125 baznih bodova, nadmašivši ranija očekivanja od 100 baznih bodova krajem kolovoza. Istodobno, prinos na 2-godišnje obveznice pao je ispod prinosa na 10-godišnje obveznice po prvi put od 2021. godine, što dodatno ukazuje da tržišta očekuju daljnje popuštanje monetarne politike.
U globalnom kontekstu, situacija u SAD-u dio je šireg gospodarskog usporavanja. Kina se suočava s usporavanjem gospodarskog rasta, što je natjeralo vodeće investicijske banke da smanje svoje prognoze rasta za 2024., dovodeći u pitanje kineski cilj rasta od 5% za ovu godinu. Osim toga, cijene nafte pale su zbog manje potražnje iz Kine i očekivanja povećanja proizvodnje od strane OPEC+. Trenutačno se cijena WTI nafte kreće oko 68 dolara po barelu, nakon što je u travnju premašila 86 dolara.
Inflacija u kolovozu pala je na 2,2%, najnižu razinu od srpnja 2021. To je ojačalo očekivanja da će Europska središnja banka (ECB) uskoro brže smanjivati kamatne stope kako bi potaknula gospodarski rast. Njemački DAX indeks dosegao je rekordne razine jer su se tržišta počela nadati pozitivnim učincima nižih kamatnih stopa na profitabilnost i procjenu poduzeća. Ulagači očekuju da će popuštanje monetarne politike u eurozoni potaknuti gospodarski oporavak i potaknuti potražnju. Osim toga, Njemačka već bilježi visok suficit u vanjskotrgovinskoj bilanci, što dodatno jača njenu gospodarsku poziciju.
Globalno gospodarstvo trenutno je na prekretnici, gdje nekoliko čimbenika utječe na burze. S jedne strane, kamatne stope padaju kao odgovor na slabija tržišta rada i gospodarsko hlađenje, otvarajući prilike za rast dioničkih tržišta. S druge strane, postoji neizvjesnost glede budućih inflatornih pritisaka, koji bi mogli biti pojačani većim javnim i privatnim investicijama te poboljšanom potrošnjom kućanstava u uvjetima nižih kamatnih stopa. Ipak, niže kamatne stope mogle bi potaknuti gospodarsku aktivnost, što će povećati optimizam ulagača.