Paneuropski dionički indeks STOXX 600 nastavio je niz rekorda dosegnuvši 557 bodova, dobivši ove godine gotovo 10 posto. Podsjetimo: cijele prošle godine STOXX 600 porastao je šest posto, značajno zaostajući za rastom njujorškog S&P 500 indeksa (+24% lani). Ove godine priča je za sada obrnuta, iako smo možda jako zabrinuti oko razloga rasta. Geopolitičke tenzije se zaoštravaju, zbog čega je obrambeni sektor "najskokovitiji" unutar STOXX 600 indeksa. Vrlo je zamjetan nastavak rasta dionica njemačke tvrtke Rheinmetall, čije su dionice ove godine porasle za više od 50 posto, kao što je slučaj i s Renk grupom. Tržišna vrijednost talijanskog Leonarda i francuskog Thalesa ove je godine porasla za više od 30 posto.
Među pojedinačnim europskim tržištima, Ljubljanska burza je i ove godine najbolja, dosegnuvši novu prekretnicu u utorak. Indeks SBITOP prvi je put nakon 19. ožujka 2008. ponovno premašio granicu od 2000 bodova, nakon što je Petrol s najvećim ovogodišnjim prometom (725.000 eura) ojačao dobrih tri posto (tečaj: 44,90 eura), dok su Luka Koper (47,0) i NLB (146,0) ojačale više od dva posto.
U SAD-u je tjedan (koji je počeo u utorak, s burzama koje su zbog praznika zatvorene u ponedjeljak) počeo pomalo nesigurno, ali su tek do kraja dana sva tri vodeća indeksa pozelenjela.
Dionice META-e (cijena: 716 USD) prekinule su 20-dnevni niz rasta, pavši za gotovo tri posto. Ipak, Meta je ove godine najprofitabilnija od svih "sedmorke veličanstvenih" s rastom od 20 posto. Dionice Nvidije su, primjerice, točno tamo gdje su bile kad smo ušli u novu godinu. Veliki pomak (naravno, ne nužno prema gore) doživjet će najvjerojatnije iduće srijede, kada ovaj proizvođač čipova, prijeko potrebnih za generativnu umjetnu inteligenciju, objavi kvartalne rezultate. Ako opet ne budu iznimne (ili ako prognoze budu lošije), slijedi pad. U međuvremenu, Intelove dionice uspjele su ostvariti visok rast. Cijena dionice porasla je u utorak 16 posto jer su mediji izvještavali o restrukturiranju Intela i nagađali bi li njegove proizvodne operacije mogla preuzeti tajvanska tvrtka TSMC ili možda Broadcom, koji je također zainteresiran za neke Intelove divizije.
"Unatoč turbulentnim događanjima na geopolitičkoj sceni, globalna financijska tržišta održavaju pozitivnu dinamiku i nastavljaju rasti. Otpornost na situaciju ponajviše pokazuje europsko tržište dionica, koje je, gledano po regijama, najprofitabilnije ove godine. Geopolitičke napetosti nešto su uočljivije na tržištima obveznica, gdje smo posljednjih dana svjedoci povećanja potrebnih prinosa na obveznice, što je uglavnom rezultat straha da će EU, bez potpore SAD-a, bit će prisiljeni povećati vojnu potrošnju i pomoć Ukrajini, što bi se odrazilo na veći obujam izdavanja obveznica od očekivanog. U SAD-u je rast dioničkih indeksa ove godine manji nego u Europi, ali je zato bio toliko veći prethodnih godina, pa blago zaostajanje za europskim indeksima nije neuobičajeno. Ipak, dugoročno ostajemo naklonjeniji SAD-u", komentirao je trenutno stanje Vid Pajić (Triglav Skladi). : "Pod utjecajem perspektive jeftinije umjetne inteligencije ovo se tržište malo probudilo, posebice u segmentu tehnoloških divova."