Kriptovalute su imale još jedan sjajan tjedan, sve oči su naravno uprte u bitcoin, koji je vrlo blizu psihološke razine od 100.000 dolara i nosi se sa značajnim prodajnim pritiskom. Vjerojatno ih ima poprilično onih koji su ostvarili važan životni cilj - kupili bitcoine kada nitko u njih nije vjerovao i sami sebi su se zakleli da će ih prodati po 100 tisuća (ili nekoliko tisuća ispod ove granice). Došao je trenutak isplate, ako naravno opet nije prevladala pohlepa i digla se prodajna granica. U svakom slučaju, bitcoin je vruć, dobio je više od 40 posto od pobjede Donalda Trumpa u manje od tri tjedna, a nemoguće je predvidjeti gdje će se zaustaviti. Trump kaže da će kupovati bitcoine za strateške rezerve, a također će omogućiti manje regulacije. Gary Gensler, jako omražen čovjek u kripto industriji, vrlo će vjerojatno odstupiti s mjesta glavnog čovjeka regulatora SEC-a u siječnju, a zamijenit će ga Teresa Goody Guillen, prijateljski raspoložena za sektor. Iznimno popularna i čak najlikvidnija od svih u New Yorku je dionica MicroStrategyja koja sve kladi na bitcoine, izdaje obveznice i prikupljenim novcem kupuje bitcoine. Špekulacija bez presedana, ali za sada se isplati. Ove godine cijena dionice porasla je čak 550 posto!
Slijedimo svijet u dvije brzine, s jedne strane SAD s ohrabrujućim makroekonomskim rezultatima, s druge Europa koja je na rubu recesije. Barem tako pokazuje indeks menadžera nabave (PMI), koji je s listopadskih 50 bodova pao na 48,1 bod. Vrijednost iznad 50 bodova označava porast aktivnosti, a ispod 50 bodova pad. Riječ je o najnižoj vrijednosti PMI-ja u posljednjih deset mjeseci, a padu su ponovno najviše pridonijele Njemačka i Francuska. Brine ga što se pogoršava i situacija u proizvodnom sektoru. “Proizvodni sektor eurozone tone sve dublje u recesiju, a nakon dva mjeseca skromnog rasta sada je u problemima i uslužni sektor”, komentiraju analitičari koji su sve uvjereniji da će Europska središnja banka na prosinačkoj sjednici ponovno (12. prosinca) odlučio sniziti kamatne stope.
Prema posljednjoj procjeni, njemačko gospodarstvo u trećem je tromjesečju poraslo upola manje od prethodne procjene, za 0,1 posto. Više nema sumnje da će ovogodišnji učinak njemačkog gospodarstva biti najgori od svih zemalja G7. S druge strane Atlantika, PMI indeks koji mjeri analitička kuća S&P Global porastao je na 55,3 boda, što je najviša razina od travnja 2022. Osobito se dobro pokazala uslužna komponenta. Ako je donedavno bilo sasvim izvjesno da će Fed na sjednici u prosincu sniziti kamatnu stopu (za 25 baznih bodova), sada je vjerojatnost za to polovična. Dolar tako ostaje jak s razlogom, u petak se za euro moralo platiti samo 1,0333 dolara, što je najmanje od studenog 2022. Goldman Sachs predviđa da će euro pasti ispod pariteta s dolarom ako Trump provede svoje planove za povećanje carine i niže poreze.
Europska tržišta dionica upravo su malo ozelenjela. Indeks STOXX 600 prekinuo je niz od četiri tjedna pada (pri čemu je STOXX 600 izgubio četiri posto), što se nije dogodilo dvije i pol godine. Osobito je krajem tjedna njegova vrijednost na krilima nekretninskih kompanija (Vonovia: +5,1%) osjetno porasla - za 1,2 posto, najviše u gotovo dva mjeseca. Ove je godine STOXX 600 ojačao pet posto i osjetno zaostaje za rastom Wall Streeta, gdje je S&P 500 porastao 25 posto. Nije to ništa posebno, budući da je nakon 1928. ovaj elitni indeks u više od četvrtine slučajeva u jednoj godini dobio najmanje 25 posto. Ali njegov rast od vrhunca financijske krize doista je impresivan. Svatko tko je uložio u indeks S&P 500 9. ožujka 2009. ima prosječni godišnji povrat od 16% u posljednjih 15 godina. To je dvostruko više od prosječnog godišnjeg rasta STOXX indeksa u tom razdoblju. Uz ove brojke, usudi li se itko uopće pomisliti da se ne bi kladio uglavnom na SAD?