GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Zelena tranzicija kratkoročno nosi gubitke

Zelena tranzicija kratkoročno nosi gubitke
GUBICI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 20.01.2022 / 14:17
Autor: SEEbiz / H
WASHINGTON - Prijelaz na čistu energiju mogao bi smanjiti globalni BDP za dva posto do 2050. godine, a najviše će na gubitku biti zemlje koje nemaju rezervi za ulaganja u nefosilne sektore, utvrdila je konzultantska tvrtka za resurse Wood Mackenzie.

Ulaganja u tehnologije poput solarnih elektrana i vjetroelektrana i baterija generirat će radna mjesta, ali tranzicija će istodobno vjerojatno ugasiti ona u proizvodnji fosilnih goriva i smanjiti porezne prihode, upozorava Wood Mackenzie u najnovijem izvješću.

"Time nipošto ne želimo reći da ne bismo trebali težiti tranziciji ili da bismo je trebali usporiti. Kratkoročni gubitak isplatit će se na dulji rok", rekao je glavni ekonomist WoodMaca Peter Martin.

Ograničavanje rasta temperatura na 1,5 stupnjeva Celzija, kako traže Ujedinjeni narodi, donijet će prednosti koje bi mogle potaknuti rast globalnog BDP-a za 1,6 posto do 2050., izračunali su u Wood Mackenzieju.

No, mjere poticanja tranzicije mogle bi u istom vremenskom razdoblju smanjiti globalni BDP za 3,6 posto, što znači da bi ga tranzicija neto trebala smanjiti za dva posto, odnosno za 75 tisuća milijardi dolara, ističu.

Taj trošak neće biti ravnomjerno raspoređen, pa bi oko 27 posto tog iznosa trebalo otpasti na Kinu, a oko 12 posto na SAD.

Udio Europe trebao bi iznositi 11 posto, a Indije oko 7 posto.

Najveće gubitke mogla bi pretrpjeti gospodarstva poput Iraka, koja nemaju financijske rezerve za ulaganje u sektore nefosilnih goriva, navodi se u izvješću.

Zdrava gospodarstva s dubokim tržištima kapitala koja već bilježe velika ulaganja u tehnologije energetske tranzicije ili su sklona ulagati u nove tehnologije, bit će u boljoj poziciji, pa će tako, primjerice, Francuska i Švicarska vjerojatno bilježiti skroman poticaj gospodarskom rastu.

Ekonomske prednosti energetske tranzicije trebale bi se početi pokazivati nakon 2035. godine, a izgubljeni ekonomski proizvod trebao bi biti nadoknađen prije kraja stoljeća, utvrdili su u Wood Mackenzieju.

Tagovi: zelena tranzicija, zelena energija, Wood Mackenzie
PROČITAJ I OVO
Janaf predlažu rekordnu dividendu
DIVIDENDA
Janaf predlažu rekordnu dividendu
ZAGREB - Uprava i Nadzorni odbor Jadranskog naftovoda predložit će Glavnoj skupštini Društva donošenje odluke o raspodjeli dobiti za poslovnu 2023. godinu.
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
LONDON - Cijene nafte kliznule su u srijedu na međunarodnim tržištima na 88 dolara, održavajući nagađanja trgovaca o šansama da posustajanje poslovne aktivnosti u SAD-u potakne središnju banku na sniženje kamatnih stopa, što bi poduprlo i potražnju za energentima.
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
STRUJA
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
BEOGRAD - Sa martovskim računima za struju istekao je rok za popuste koji su, prema uredbi Vlade Srbije, važili od 1. oktobra 2023. do 31. marta 2024. godine.
Luka Koper novom solarnom elektranom pokrila desetinu vlastitih potreba
OIE
Luka Koper novom solarnom elektranom pokrila desetinu vlastitih potreba
KOPER - Luka Koper će sljedećih godina u elektrifikaciju uložiti više od 100 milijuna eura, najavljeno je na današnjem otvorenju solarne elektrane na krovovima skladišta generalnih tereta.
Murphy: Sat otkucava za Južnu interkonekciju
PLINOVOD
Murphy: Sat otkucava za Južnu interkonekciju
NEUM - Potrebno je u Federaciji BiH usvojiti zakon o Južnoj interkonekciji i aplicirati za sredstva prije nego to bude zauvijek izgubljeno, upozorio je ambasador SAD u BiH Michael Murphy na Energetskom samitu 2024 koji se oržava u Neumu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE