GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Zagađuju li priobalne vjetroelektrane more teškim metalima?

Zagađuju li priobalne vjetroelektrane more teškim metalima?
METALI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 11.08.2022 / 08:29
Autor: SEEbiz / DPA
BERLIN - Zaštita od korozije na pučinskim vjetroturbinama može povećati koncentracije teških metala u morskoj vodi i na morskom dnu, upozorila je Savezna pomorska i hidrografska agencija.

Pozivajući se na istraživanje vode i dna u blizini vjetroelektrane u Sjevernom moru, koje je provela s nekoliko drugih instituta, Agencija navodi da je na nekim mjestima povećana količina aluminija, cinka, indija i galija.

Na nekim mjestima znanstvenici su primijetili lokalno povećanje koncentracije olova u sedimentu.

Ti se metali koriste u takozvanim žrtvenim anodama koje sprječavaju koroziju čelične strukture vjetrenjače razgradnjom u morskoj vodi.

Indij i galij u pravilu se rijetko nalaze u moru. Stoga se koriste kao markeri koji otkrivaju podrijetlo emisije sa žrtvenih anoda. Godišnje anode iz jedne vjetroturbine ispuštaju u more između 150 i 750 kilograma materijala.

Izmjerena koncentracija metala u vodi i na morskom dnu uglavnom je bila u granicama uobičajenim za Sjeverno more, navode iz Agencije.

Povećana vrijednost pojedinih metala na nekim lokacijama može biti i posljedica vremenskih uvjeta koji smanjuju kretanje morske vode oko vjetroelektrana.

Međutim, za sada, veća količina olova u nekim od tig mjesta ostaje neobjašnjena.

Agencija upozorava da razvoj offshore vjetroelektrana može povećati emisiju metala iz proizvoda za zaštitu od korozije. Operateri bi stoga trebali koristiti anode koje ispuštaju manje materijala u more.

Više od 1500 vjetroturbina sada radi u Sjevernom i Baltičkom moru, a na njemačkoj obali postoji i 30 transformatorskih i pretvaračkih platformi.

Tagovi: vjetroelektrane, Robert Habeck, teški metali, vjetrenjače
PROČITAJ I OVO
Janaf predlažu rekordnu dividendu
DIVIDENDA
Janaf predlažu rekordnu dividendu
ZAGREB - Uprava i Nadzorni odbor Jadranskog naftovoda predložit će Glavnoj skupštini Društva donošenje odluke o raspodjeli dobiti za poslovnu 2023. godinu.
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
LONDON - Cijene nafte kliznule su u srijedu na međunarodnim tržištima na 88 dolara, održavajući nagađanja trgovaca o šansama da posustajanje poslovne aktivnosti u SAD-u potakne središnju banku na sniženje kamatnih stopa, što bi poduprlo i potražnju za energentima.
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
STRUJA
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
BEOGRAD - Sa martovskim računima za struju istekao je rok za popuste koji su, prema uredbi Vlade Srbije, važili od 1. oktobra 2023. do 31. marta 2024. godine.
Luka Koper novom solarnom elektranom pokrila desetinu vlastitih potreba
OIE
Luka Koper novom solarnom elektranom pokrila desetinu vlastitih potreba
KOPER - Luka Koper će sljedećih godina u elektrifikaciju uložiti više od 100 milijuna eura, najavljeno je na današnjem otvorenju solarne elektrane na krovovima skladišta generalnih tereta.
Murphy: Sat otkucava za Južnu interkonekciju
PLINOVOD
Murphy: Sat otkucava za Južnu interkonekciju
NEUM - Potrebno je u Federaciji BiH usvojiti zakon o Južnoj interkonekciji i aplicirati za sredstva prije nego to bude zauvijek izgubljeno, upozorio je ambasador SAD u BiH Michael Murphy na Energetskom samitu 2024 koji se oržava u Neumu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE