GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Ugašen reaktor u najstarijoj francuskoj nuklearci

Ugašen reaktor u najstarijoj francuskoj nuklearci
GAŠENJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 22.02.2020 / 08:45
Autor: SEEbiz / H
PARIZ - Prvi od dvaju reaktora u nuklearnoj centrali u Fessenheimu, na istoku Francuske, najstarijoj u Francuskoj koja još radi, isključen je u subotu u 2.00 sata po mjesnom i po srednjoeuropskom vremenu iz električne mreže, priopćila je elektroenergetska kompanija EDF.

Ovo je prva faza u zatvaranju te centrale na njemačkoj granici, nedaleko od Švicarske, koja je u pogon puštena 1977.

Radnici koji se protive gašenju prvog reaktora - gašenje drugog predviđeno je za 30. lipnja - bili su rekli da će odbiti poslušnost i da neće primijeniti protokol za isključenje reaktora.

No na kraju je sve prošlo bez problema i postupak je proveden kao kod redovitog održavanja, samo se ovaj put reaktor neće ponovo uključiti.

Drugi reaktor treba se ugasiti 30. lipnja a nakon toga se planira ispuštanje istrošenog goriva koje će se završiti do ljeta 2023. No konačno zatvaranje centrale dogodit će se u najboljem slučaju tek 2040. jer Francuska još nije radila ništa slično.

Ta je centrala za protivnike nuklearne energije u Francuskoj, ali i u Njemačkoj i Švicarskoj, bila simbol svih opasnosti i razlog mnogih štrajkova i prosvjeda.

Njezini kritičari upozoravaju da starenje centrale otežava zamjenu nekih dijelova, kao i na njezin položaj ispod razine Velikog alzaškog kanala i smještaj na seizmički aktivnom području.

Drugi pak ističu da je besmisleno lišiti se takva izvora energije koja ne ispušta ugljik.

Do 2035. Francuska planira ugasiti još dvanaest od 58 reaktora koliko ih danas ima - što je svrstava na drugo mjesto po veličini nuklearnog parka u svijetu iza Sjedinjenih Država - ali neće zatvarati centrale u cijelosti poput ove u Fessenheimu.

Francuska želi postupno smanjiti udio nuklearne energije koji je trenutačno 70 posto, najveći u svijetu, i povećati udio električne energije iz obnovljivih izvora.

Tagovi: nuklearna elektrana, nuklearna energija, Francuska, Electricite de France
PROČITAJ I OVO
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
KRŠENJE SANKCIJA
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
ANALIZA - Prihodi od nafte slamka su spasa za iransko i rusko gospodarstvo, ali zapadne sankcije ugrozile su sposobnost obje zemlje da isporučuju naftu i primaju uplate. Kao odgovor, Iran i Rusija su preusmjerili isporuke nafte u Kinu - najvećeg svjetskog uvoznika sirove nafte.
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
ENERGENTI
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
BERLIN - Računi za plin i struju za kućanstva u Njemačkoj bili su u drugoj polovini 2023. godine znatno viši nego prije rata u Ukrajini, unatoč padu cijena u odnosu na prvu polovinu godine, pokazali su podaci ureda za statistiku.
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
GORIVO
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
MOSKVA - Rusija je u ožujku povećala uvoz benzina iz susjedne Bjelorusije kako bi se uhvatila u koštac s rizikom nestašica na domaćem tržištu zbog neplaniranih popravaka u ruskim rafinerijama nakon napada dronovima, izvijestio je Reuters pozivajući se na četiri industrijska i trgovačka izvora.
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
DIVIDENDA
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
ZAGREB - Nadzorni odbor Ine je na sjednici održanoj u srijedu dao suglasnost na prijedlog uprave o isplati dividenda od 24 eura po dionici iz dijela neto dobiti iz 2023. te iz zadržane dobiti iz 2022. godine, pri čemu je ukupan iznos za isplatu dividende 240 milijuna eura.
Cijene nafte iznad 86 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte iznad 86 dolara
ZAGREB - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima na 86 dolara budući da je ulagače zatekao rast zaliha u SAD-u, a uteg su im bile i naznake da vodeći proizvođači ne planiraju dodatno smanjivati opskrbu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE