Glavne slovenske političke stranke usuglasile su se oko odustajanja od referenduma, nakon što su na slovenskoj televiziji nedavno objavljene snimke neformalnog razgovora predstavnika stranaka koje su pokazale da zapravo referendumska volja birača ne bi imala nikakvu težinu.
Greenpeace takve političke manevre koji neodgovorno obmanjuju javnost o projektima nuklearne energije smatra neprihvatljivima. Organizacija za zaštitu okoliša poziva na razvoj otpornog energetskog sustava, temeljenog na obnovljivim izvorima energije koji svima mogu jamčiti pristupačnu energiju i osigurati buduću konkurentnost Slovenije.
Slovenija je jedina zemlja u EU koja gotovo pa i ne koristi energiju vjetra. Usprkos tome, umjesto da razvijaju otporan energetski scenarij temeljen na obnovljivoj energiji sunca i vjetra kojim bi se odgovorilo na izazove klimatske krize, sve parlamentarne stranke izuzev Levice, uključujući i vodeću vladajuću koalicijsku stranku Svoboda te vodeću oporbenu stranku SDS, pokušale su progurati projekt NEK2, kršeći demokratske norme.
Odluka o izgradnji drugog bloka nuklearke u Sloveniji trebala je doći na glasanje na zakonski neobvezujućem savjetodavnom referendumu krajem studenog. No referendum je sad otkazan uslijed skandala vezanog uz curenje audio snimke koju je 17. listopada objavila popularna slovenska televizijska emisija Tarča. Na toj snimci od 11. travnja, ključni političari vodećih vladajućih i opozicijskih stranaka dogovaraju kako zaobići zakon i izigrati referendumski proces ne bi li ubrzali provedbu projekta NEK2. Procurile su snimke s neformalnog sastanka zastupnika iz svih stranaka, na kojoj su pravni stručnjaci slovenskog parlamenta zastupnicima predstavljali tri scenarija po kojima se provedba projekta može ubrzati na političkoj razini. Zastupnici su izabrali scenarij koji nije u skladu sa zakonskim odredbama o referendumu, premda su bili potpuno svjesni, a pritom i upozoreni od strane pravnih stručnjaka, da time krše zakon.
DZ je 10. listopada gotovo dvotrećinskom većinom usvojio Uredbu o referendumu o osiguranju stabilne opskrbe električnom energijom s niskim udjelom ugljika koji će se održati 24. studenoga. Radovi na njegovoj provedbi već su počeli, nastali su i neki troškovi, a u petak je trebala početi i referendumska kampanja. Međutim, mediji su nedavno objavili nekoliko negativnih priča o NEK-u 2 i referendumu o njemu, pa su klubovi potpisnici prijedloga referenduma u ponedjeljak povukli potporu referendumu u ovom trenutku.
No, projekt NEK 2 ipak neće biti skinut s dnevnog reda za ovu jesen predviđa pripremu prijedloga posebnog zakona za učinkovitiju realizaciju planirane najveće investicije u povijesti samostalne države.