GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Skladišta plina u Europi su puna

Skladišta plina u Europi su puna
PLIN
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 26.10.2022 / 08:08
Autor: SEEbiz / FENA
BRUXELLES - Europa trenutno ima puna skladišta plina zbog kombinacije toplog vremena i uspješnih nabavki. Zabilježen je i značajan pad cijena plina koje sada iznose manje od trećine nego za vrijeme ljetnog vrhunca.

Sve u svemu, Europa sada ima više plina nego što može iskoristiti, navodi Bloomberg.

Naravno, još je uvijek moguće ući u rizično razdoblje. Mnogo toga ovisi o vremenskim prilikama, a velika hladnoća bi mogla u kratkom vremenu ponukati Europu da posegne u svoje zalihe. Vlade se također boje dodatnih sabotaža energetskih postrojenja, što bi moglo uticati na tržište.

No, kako bilo, situacija u Europi u listopadu je, što se tiče plina, mnogo bolja nego što su se političari mogli nadati.

Opskrba plinom iz Rusije postupno se smanjuje još od prošle godine. Protok na ključnom plinovodu Sjeverni tok je ovoga ljeta bio neko vrijeme obustavljen, čak i prije eksplozija.

Blagi vremenski uvjeti su za sada idealni za ograničenu potražnju, no europski čelnici se brinu da bi niže cijene plina, u odnosu na one ljetne, mogle s padom temperature potaknuti veću potrošnju.

“Očekuje se da će europska prezasićenost plinom trajati najmanje do prosinca 2022. Mala je vjerojatnost da bi u studenom Europu moglo zadesiti duže hladno razdoblje”, rekao je Giacomo Masato, analitičar i meteorolog iz talijanske energetske kompanije Illumia.

Europske države kupovale su tijekom ljeta puno ukapljenog plina (LNG) kako bi napunile skladišta i osigurale pokrivanje zimske potražnje. Prema početnom cilju, nivo uskladištenog plina trebao je do 1. studenog iznositi 80 posto, ali je taj cilj uvelike premašen. No budući da LNG i dalje pristiže, potražnja za kapacitetima za ukapljeni plin je i dalje velika. U Europi ih baš i nema puno, djelomično i zato što se kontinent dugo oslanjao na plin koji je stizao iz Rusije. Brodovi zato stoje u redu pred LNG terminalima. Njemačka i Nizozemska investirale su u nove kapacitete i očekuje se da će neki od njih početi s radom kroz nekoliko mjeseci.

Tagovi: Skladišta plina u Europi, plin, plinska kriza
PROČITAJ I OVO
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
KRŠENJE SANKCIJA
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
ANALIZA - Prihodi od nafte slamka su spasa za iransko i rusko gospodarstvo, ali zapadne sankcije ugrozile su sposobnost obje zemlje da isporučuju naftu i primaju uplate. Kao odgovor, Iran i Rusija su preusmjerili isporuke nafte u Kinu - najvećeg svjetskog uvoznika sirove nafte.
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
ENERGENTI
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
BERLIN - Računi za plin i struju za kućanstva u Njemačkoj bili su u drugoj polovini 2023. godine znatno viši nego prije rata u Ukrajini, unatoč padu cijena u odnosu na prvu polovinu godine, pokazali su podaci ureda za statistiku.
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
GORIVO
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
MOSKVA - Rusija je u ožujku povećala uvoz benzina iz susjedne Bjelorusije kako bi se uhvatila u koštac s rizikom nestašica na domaćem tržištu zbog neplaniranih popravaka u ruskim rafinerijama nakon napada dronovima, izvijestio je Reuters pozivajući se na četiri industrijska i trgovačka izvora.
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
DIVIDENDA
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
ZAGREB - Nadzorni odbor Ine je na sjednici održanoj u srijedu dao suglasnost na prijedlog uprave o isplati dividenda od 24 eura po dionici iz dijela neto dobiti iz 2023. te iz zadržane dobiti iz 2022. godine, pri čemu je ukupan iznos za isplatu dividende 240 milijuna eura.
Cijene nafte iznad 86 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte iznad 86 dolara
ZAGREB - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima na 86 dolara budući da je ulagače zatekao rast zaliha u SAD-u, a uteg su im bile i naznake da vodeći proizvođači ne planiraju dodatno smanjivati opskrbu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE