GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Rusija i od PPD-a traži da plaća plin u rubljima

Rusija i od PPD-a traži da plaća plin u rubljima
PLIN
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 27.04.2022 / 21:03
Autor: SEEbiz
ZAGREB - U hrvatsko Prvo plinarsko društvo (PPD) stigao je zahtjev Moskve da se isporuke ruskoga plina Hrvatskoj ubuduće plaćaju u ruskim rubljima.

Informacija je to koju su Uni potvrdili iz vukovarskog PPD-a, dijela ENNA Grupe.

"Kao i druge tvrtke koje imaju ugovor s Gazpromom, i mi smo dobili prijedlog za plaćanje u rubljima. U ovom trenutku analiziramo taj prijedlog i sve moguće rizike. Također, čekamo stav Europske komisije po tom pitanju te trenutno nemamo nikakvih plaćanja", odgovorili su iz PPD-a na upit Une.

Time se i u hrvatskom slučaju počeo ostvarivati scenarij kroz koji posljednjih mjesec dana prolaze i ostali distributeri ruskoga plina u Europi. Može se reći da je i Hrvatska očekivala ispostavu faktura za ruski plin u rubljima, ali to se sve do sada ipak nije dogodilo pa je PPD isporuke plina Gazpromu nastavljao plaćati u eurima, kako je i bilo ugovoreno.

Naime, nakon što je Zapad uveo sankcije Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu, ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je krajem ožujka ukaz kojim od "neprijateljskih zemalja", kako u Kremlju nazivaju 50-ak država i teritorija koji su Rusiji uveli sankcije, a među kojima je, kao članica EU, i Hrvatska, traži da ruski plin ubuduće plaćaju u rubljima.

Prema objašnjenjima koja su proteklih dana stizala iz Moskve, sam način plaćanja u rubljima bio bi takav da bi kompanije iz "neprijateljskih zemalja" u ruskim bankama, a po mogućnosti u Gazprombanku, trebale otvoriti poseban račun. Isporuke ruskoga plina plaćale bi, kao i do sada, u eurima, dolarima ili nekoj drugoj "čvrstoj" valuti, ovisno o ugovoru, a taj bi se iznos potom u banci pretvarao u rublje i u rubljima "sjedao" na račun Gazproma, ruskog energetskog diva u državnom vlasništvu.

U PPD-u se u srijedu nisu mogle dobiti informacije o tome kakav im točno način plaćanja predlaže Gazprom, kao ni u kojoj im ruskoj banci preporučuje otvaranje računa.

Tagovi: plaćanje plina u rubljama, Prvo plinarsko društvo, Armenija, rublja, plin, Europska komisija, Gazprombank
PROČITAJ I OVO
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
ENERGENTI
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
BERLIN - Računi za plin i struju za kućanstva u Njemačkoj bili su u drugoj polovini 2023. godine znatno viši nego prije rata u Ukrajini, unatoč padu cijena u odnosu na prvu polovinu godine, pokazali su podaci ureda za statistiku.
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
GORIVO
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
MOSKVA - Rusija je u ožujku povećala uvoz benzina iz susjedne Bjelorusije kako bi se uhvatila u koštac s rizikom nestašica na domaćem tržištu zbog neplaniranih popravaka u ruskim rafinerijama nakon napada dronovima, izvijestio je Reuters pozivajući se na četiri industrijska i trgovačka izvora.
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
DIVIDENDA
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
ZAGREB - Nadzorni odbor Ine je na sjednici održanoj u srijedu dao suglasnost na prijedlog uprave o isplati dividenda od 24 eura po dionici iz dijela neto dobiti iz 2023. te iz zadržane dobiti iz 2022. godine, pri čemu je ukupan iznos za isplatu dividende 240 milijuna eura.
Cijene nafte iznad 86 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte iznad 86 dolara
ZAGREB - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima na 86 dolara budući da je ulagače zatekao rast zaliha u SAD-u, a uteg su im bile i naznake da vodeći proizvođači ne planiraju dodatno smanjivati opskrbu.
HGK predlaže poseban zakon za investicije u obnovljive izvore energije
OIE
HGK predlaže poseban zakon za investicije u obnovljive izvore energije
ZAGREB - Hrvatska još uvijek ima najdugotrajniji proces razvoja projekata obnovljivih izvora energije u Europi. Prije točno godinu dana HGK i njezino Udruženje za obnovljive izvore energije predstavili su Position paper – dokument koji sažeto analizira najveće prepreke u ovom području te nudi rješenja.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE