GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Ponestane li Sloveniji plina, Hrvatska joj mora pomoći makar ga isključila za svoje potrošače

Ponestane li Sloveniji plina, Hrvatska joj mora pomoći makar ga isključila za svoje potrošače
PLINSKE MUKE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 28.10.2022 / 08:36
Autor: SEEbiz / Novi list
ZAGREB – Ako u nadolazećoj zimi u Sloveniji ne bude dovoljno plina za kućanstva, mala i srednja poduzeća, ustanove, socijalne službe ili postrojenja centralnog grijanja, u pomoć će joj morati priskočiti Hrvatska i to tako da smanji ili obustavi isporuku svima osim svojim kućanstvima, malim i srednjim poduzećima, ustanovama i postrojenjima za centralno grijanje, odnosno zaštićenim kupcima u uvjetima krize u opskrbi plinom.

Jednako će morati reagirati i Slovenija ako se dogodi da zaštićeni kupci u Hrvatskoj ostanu bez plina. Predviđa to sporazum Hrvatske i Slovenije o mjerama solidarnosti radi zaštite sigurnosti opskrbe plinom, koji još nije potpisan, ali je Vlada na jučerašnjoj sjednici odobrila pokretanje postupka za sklapanje tog sporazuma.

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović objasnio je da je prema europskim uredbama svaka država članica dužna potpisati takav sporazum, posebice sa susjednim zemljama i zemljama koje mogu imati utjecaj na sigurnost opskrbe plinom u toj državi, piše Novi list.

Dodao je i da se na ovakve sporazume solidarnosti treba gledati kao na dio cijelog paketa kojim zemlje EU-a nastoje osigurati opskrbu plinom, pa je podsjetio i na to da je Vijeće ministara energetike ovaj tjedan zaključilo da se pokrene zajednička nabava plina na razini cijele Unije, što bi trebalo pridonijeti nižim cijenama energenata. Donesen je i zaključak koji se odnosi na stvaranje novoga indeksa prema kojem bi se određivale cijene plina i uspostava cjenovnih koridora, odnosno najniže i najviše cijene plina.

U obrazloženju odluke da se pokrene postupak potpisivanja sporazuma sa Slovenijom, Vlada se poziva na europske uredbe, i navodi da je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja pokrenulo postupke pregovora sa susjednim državama. Iz Ministarstva su nam odgovorili da su »u tijeku razgovori o sličnim sporazumima s Republikom Austrijom, Saveznom Republikom Njemačkom, Talijanskom Republikom i Mađarskom«.

Ako se ti sporazumi na kraju dogovore i potpišu, to znači da će u slučaju nestašice plina za zaštićene kupce u tim zemljama Hrvatska biti dužna smanjiti ili obustaviti isporuku svima koji nisu zaštićeni kupci, kako bi plin koji ima, a nije nužan za potrošnju zaštićenih kupaca, dostavila u te države. Isto će morati učiniti i te države kako bi osigurale plin za zaštićene kupce u Hrvatskoj.

Na pitanje ima li Ministarstvo gospodarstva plan i dinamiku po kojoj bi se smanjivala isporuka plina domaćim kupcima, iz ministarstva odgovaraju da su postupanja propisana Planom intervencije o mjerama zaštite sigurnosti opskrbe plinom u uvjetima kriznih stanja.

– Kupci kategorije industrije sa svojim opskrbljivačima mogu dogovoriti uvjete prekida isporuke, a iznimno je važno da se prepoznaju osjetljivi tehnološki procesi na distribucijskim sustavima kako bi im se omogućilo vrijeme od 24, odnosno 48 sati počeka, u kojem bi se na siguran način obustavila proizvodnja, ako kod kupca ne postoji zamjensko gorivo, kažu iz Ministarstva.

To znači da će Hrvatska, koja ima puno bolju situaciju s opskrbom plinom od brojnih članica Unije, morati zaustavljati svoju industriju ako u nekoj od država s kojima će imati potpisan sporazum bude ugrožena opskrba zaštićenih kupaca plina.

Uredba koja upućuje članice Unije na solidarnost kad je u pitanju opskrba plinom postoji od 2017. godine, ali do ove godine potpisana su tek dva takva sporazuma, oba je potpisala Njemačka i to s Danskom i Austrijom. No, ove godine se države članice puno više odlučuju na potpisivanje takvih sporazuma, pa Slovenija već ima sporazum s Italijom. Uredba propisuje i to da će država koja zatraži pomoć druge članice morati plin koji dobije zahvaljujući mehanizmu solidarnosti utrošiti isključivo na zaštićene kupce.

Uz to Vlada je jučer produljila uredbu kojom se nastavlja primjena sniženih trošarina do kraja studenoga, pa će tako na najprodavanije energente osnovni dizel i benzin i dalje vrijediti niže trošarine, čime država i dalje usporava poskupljenje goriva.

Tagovi: plin, plinska solidarnost, Davor Filipović
PROČITAJ I OVO
Janaf predlažu rekordnu dividendu
DIVIDENDA
Janaf predlažu rekordnu dividendu
ZAGREB - Uprava i Nadzorni odbor Jadranskog naftovoda predložit će Glavnoj skupštini Društva donošenje odluke o raspodjeli dobiti za poslovnu 2023. godinu.
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
LONDON - Cijene nafte kliznule su u srijedu na međunarodnim tržištima na 88 dolara, održavajući nagađanja trgovaca o šansama da posustajanje poslovne aktivnosti u SAD-u potakne središnju banku na sniženje kamatnih stopa, što bi poduprlo i potražnju za energentima.
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
STRUJA
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
BEOGRAD - Sa martovskim računima za struju istekao je rok za popuste koji su, prema uredbi Vlade Srbije, važili od 1. oktobra 2023. do 31. marta 2024. godine.
Luka Koper novom solarnom elektranom pokrila desetinu vlastitih potreba
OIE
Luka Koper novom solarnom elektranom pokrila desetinu vlastitih potreba
KOPER - Luka Koper će sljedećih godina u elektrifikaciju uložiti više od 100 milijuna eura, najavljeno je na današnjem otvorenju solarne elektrane na krovovima skladišta generalnih tereta.
Murphy: Sat otkucava za Južnu interkonekciju
PLINOVOD
Murphy: Sat otkucava za Južnu interkonekciju
NEUM - Potrebno je u Federaciji BiH usvojiti zakon o Južnoj interkonekciji i aplicirati za sredstva prije nego to bude zauvijek izgubljeno, upozorio je ambasador SAD u BiH Michael Murphy na Energetskom samitu 2024 koji se oržava u Neumu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE