GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Opskrba plinom u Njemačkoj još uvijek sigurna

Opskrba plinom u Njemačkoj još uvijek sigurna
PLIN
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 11.05.2022 / 09:29
Autor: SEEbiz / H
BERLIN - Opskrba plinom u Njemačkoj još je uvijek sigurna, priopćilo je u srijedu ministarstvo gospodarstva, nakon što je Ukrajina blokirala tranzit dijela ruskih isporuka prema Europi.

Kijev je u utorak najavio da će obustaviti ulaz ruskog plina preko tranzitne točke Sokhranivka, na trasi kojom u Europu stiže trećina ruskog plina, i dodao da će ga preusmjeriti na druge trase.

Ukrajina je za blokadu okrivila Moskvu, dodavši da tu trasu kontroliraju ruske snage. Ruski proizvođač plina Gazprom ne vidi pak razloga za blokadu, dodavši da trenutno nije jasno kako bi se spor mogao riješiti niti koliko bi blokada mogla trajati.

Ruski plin i dalje ulazi u Ukrajinu preko tranzitne točke u Sudzhi, a u Europu stiže i preko Poljske, plinovodom Yamal, i preko Baltičkog mora, plinovodom Sjeverni tok 1.

Njemačko ministarstvo gospodarstva objavilo je u srijedu da je opskrba još uvijek sigurna.

„Pomno pratimo situaciju, a prati je i krizni tim za plin i operateri plinovodne mreže. Opskrba u Njemačkoj još je uvijek sigurna”, stoji u priopćenju ministarstva gospodarstva.

Njemačko udruženje plinske industrije priopćilo je da će posljedice zatvaranja tranzitne točke u Ukrajini moći procijeniti tek nakon što utvrdi kako potez utječe na druge tokove.

Njemačka je najveći europski potrošač prirodnog plina, a nabavlja ga, osim u Rusiji, i u Norveškoj, Nizozemskoj, Britaniji i Danskoj. Uvozi i ukapljeni prirodni plin (LNG) preko terminala u zapadnoeuropskim zemljama.

Nagli prekid isporuka ruskog plina mogao bi u Njemačkoj izazvati recesiju nalik onoj iz 2009. i 2020. godine, ako ne i goru, pokazalo je ovotjedno istraživanje instituta IMK.

Vlada u Berlinu pokušava u što kraćem roku izgraditi vlastite plutajuće LNG terminale, napuniti zalihe prije jeseni i utvrditi prioritete u distribuciji u slučaju krize, u europskom kontekstu, napominje Reuters.

Tagovi: Opskrba plinom u Njemačkoj, PLIN
PROČITAJ I OVO
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
ENERGENTI
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
BERLIN - Računi za plin i struju za kućanstva u Njemačkoj bili su u drugoj polovini 2023. godine znatno viši nego prije rata u Ukrajini, unatoč padu cijena u odnosu na prvu polovinu godine, pokazali su podaci ureda za statistiku.
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
GORIVO
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
MOSKVA - Rusija je u ožujku povećala uvoz benzina iz susjedne Bjelorusije kako bi se uhvatila u koštac s rizikom nestašica na domaćem tržištu zbog neplaniranih popravaka u ruskim rafinerijama nakon napada dronovima, izvijestio je Reuters pozivajući se na četiri industrijska i trgovačka izvora.
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
DIVIDENDA
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
ZAGREB - Nadzorni odbor Ine je na sjednici održanoj u srijedu dao suglasnost na prijedlog uprave o isplati dividenda od 24 eura po dionici iz dijela neto dobiti iz 2023. te iz zadržane dobiti iz 2022. godine, pri čemu je ukupan iznos za isplatu dividende 240 milijuna eura.
Cijene nafte iznad 86 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte iznad 86 dolara
ZAGREB - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima na 86 dolara budući da je ulagače zatekao rast zaliha u SAD-u, a uteg su im bile i naznake da vodeći proizvođači ne planiraju dodatno smanjivati opskrbu.
HGK predlaže poseban zakon za investicije u obnovljive izvore energije
OIE
HGK predlaže poseban zakon za investicije u obnovljive izvore energije
ZAGREB - Hrvatska još uvijek ima najdugotrajniji proces razvoja projekata obnovljivih izvora energije u Europi. Prije točno godinu dana HGK i njezino Udruženje za obnovljive izvore energije predstavili su Position paper – dokument koji sažeto analizira najveće prepreke u ovom području te nudi rješenja.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE