GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Kreće potraga za naftom u crnogorskom podmorju

Kreće potraga za naftom u crnogorskom podmorju
ISTRAŽIVANJE NAFTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 12.03.2021 / 19:20
Autor: SEEbiz
PODGORICA - Da li ima nafte u crnogorskom podmorju pokazaće prvo bušenje koje će 25. marta započeti italijansko - ruski konzorcijum Eni - Novatek, saopštio je na konferenciji za novinare Mladen Bojanić, ministar za kapitalne investicije i Marko Perunović, državni sekretar za kapitalne investicije u Crnoj Gori.

Perunović je ovom prilikom kazao kako se očekuje da 13. marta u Crnu Goru dođe platforma "Topaz Driller" za bušenje.

- Prva naftna bušotina će biti na dubini od 6.525 metara, a druga gasna će biti manje dužine. Biće potrebne dodatne inspekcije, a sa sada se sve radi po procedurama. Optimisti smo i preliminarni podaci koji upućuju na bušenje su dobri - rekao je Perunović.

Ministar Bojanić je saopštio kako se nada da će Crna Gora nakon ovog projekta izaći sa mnogobrojnim dobitima, i da će ova zemlja nakon toga diversifikovati svoju ekonomiju, usled čega neće više zavisiti samo od turizma.

- Optimisti smo po pitanju ovog posla i očekujemo značajne benefite, da diverzifikuje ekonomiju i da ne bude zavisna od turizma i usluga. Želim da naglasim da je Vlada posvećena pitanju zaštite životne sredine i vjerujemo da se mogu razvijati ozbiljni projekti uz očuvanje životne sredine i poštovanje svih svjetskih ekoloških standarda - istakao je Bojanić, i najavio da se finalizuje kompletna informacija vezano za rudnik Tara Brskovo.

Oba ova projekta, istakao je ministar, izazvala su veliku pažnju ekologa, i dodao kako je Vlada posvećena zaštiti životne sredine .

- To je pitanje koje ne može ova vlast da reši zauvek. Uvereni smo da može i ekologija i ekonomija. Ne možemo da saniramo ni crne tačke ako nemamo novca. Ministarstvo je spremno da da zeleno svetlo za mnoge projekte koje će uz punu zaštitu životne sredine učiniti da Crna Gora diversifikuje ekonomiju, poveća zaposlenost i ekomomske benefite za sve građane Crne Gore - Kazao je Bojanić.

Ujedno, ovim projektom se najavljuje novih 100 dana Vlade.

- Prvih 100 dana uglavnom smo potrošili na organizaciju ministarstvava, administrativnm procedurama i “gašenjem požara” u kompanijama koje smo zatekli u jako lošem stanju - rekao je Bojanić.

Koncesionari Eni i Novatek su, u skladu sa obavezama iz Radnog programa Ugovora o koncesiji za istraživanje i proizvodnju ugljovodonika, izvršili 3D seizmička istraživanja krajem 2018. godine, a tokom 2019. godine izvršena je obrada prikupljenih podataka, kao i geološke i geofizičke studije. Na osnovu obrađenih podataka definisan je prospekt za koji se vrši prvo istražno bušenje.

U Luci Bar uspostavljena je logistička baza u kojoj je dopremljen veći deo materijala koji će biti korišćen tokom bušenja, a u skladu sa epidemiološkim merama, posada koja treba da izvrši inspekciju opremanje platforme već se nalazi u karantinu u Podgorici, prenosi Bankar.me.

Tagovi: istraživanje nafte u Crnoj Gori, Mladen Bojanić, Marko Perunović, kompanija Eni, Novatek
PROČITAJ I OVO
Cijene nafte zadržale se iznad 88 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte zadržale se iznad 88 dolara
LONDON - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima iznad 88 dolara budući da su ulagače zabrinuli posustajanje rasta američkog gospodarstva i naznake slabljenja potražnje za gorivom.
Ina u prvom tromjesečju s 12 milijuna eura neto dobiti
DOBRE BROJKE
Ina u prvom tromjesečju s 12 milijuna eura neto dobiti
ZAGREB - Ina - Industrija nafte u prvom je ovogodišnjem tromjesečju ostvarila 11,9 milijuna eura neto dobiti pripisive vlasnicima društva, nakon godinu dana ranije zabilježenog gubitka od 14,2 milijuna eura, pokazuju u četvrtak objavljeni financijski rezultati te kompanije, a predsjednica Uprave Zsuzsanna Ortutay navodi kako se očekuje da će iduća tromjesečja dodatno ojačati Inine rezultate.
Janaf predlažu rekordnu dividendu
DIVIDENDA
Janaf predlažu rekordnu dividendu
ZAGREB - Uprava i Nadzorni odbor Jadranskog naftovoda predložit će Glavnoj skupštini Društva donošenje odluke o raspodjeli dobiti za poslovnu 2023. godinu.
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
LONDON - Cijene nafte kliznule su u srijedu na međunarodnim tržištima na 88 dolara, održavajući nagađanja trgovaca o šansama da posustajanje poslovne aktivnosti u SAD-u potakne središnju banku na sniženje kamatnih stopa, što bi poduprlo i potražnju za energentima.
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
STRUJA
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
BEOGRAD - Sa martovskim računima za struju istekao je rok za popuste koji su, prema uredbi Vlade Srbije, važili od 1. oktobra 2023. do 31. marta 2024. godine.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE