GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Koronavirus značajno pojeftinio naftu

Koronavirus značajno pojeftinio naftu
KOREKCIJA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 21.02.2020 / 07:24
Autor: RBA analize
ANALIZA - Cijena sirove nafte tipa Brent (referentna za europsko tržište) jučer je bila na razini 56,6 dolara po barelu što je 17,5% niže u odnosu na početak siječnja 2020. Cijena nafte tipa WTI bila je na 51,2 dolara po barelu (-18,8% od početka godine).

Prema podacima međunarodne agencije za energiju (The International Energy Agency) globalnu potražnju za naftom teško je pogodio novi koronavirus (Covid-19) i snažno usporavanje kineske ekonomije.

IEA sada očekuje kako će u prvom tromjesečju ove godine potražnja pasti za 435 tisuća barela dnevno na godišnjoj razini, što je prvo tromjesečno smanjenje u više od 10 godina. Smanjene su i prognoze za cijelu 2020. godinu za 365 tisuća barela dnevno na 825 tisuća barela dnevno, najnižu razinu od 2011. Niža potrošnja od očekivane smanjila je rast na 885 tisuća barela dnevno u zemljama OECD-u u 2019.

Globalna ponuda naftom pala je za 0,8 milijuna barela dnevno u siječnju na 100,5 milijuna barela dnevno. Blokadom Libije smanjena je proizvodnja, a proizvodnja iz UAE je pala za 0,3 milijuna barela dnevno. Međutim, ukupna svjetska proizvodnja ostala je gotovo nepromijenjena u odnosu na godinu ranije budući da je smanjena ponuda zemalja OPEC-a nadoknađena povećanjem proizvodnje izvan OPEC-a od 2,1 milijuna barela dnevno.

Cijene futures ugovora za sirovu naftu na međunarodnim tržištima pale su za 10 dolara po barelu tijekom siječnja u iščekivanju negativnog utjecaja corona virusa na potražnju. Cijena nafte proizvedene na Bliskom Istoku, Sjevernom moru i zapadnoj Africi, popularnoj kod kineskih rafinerija je pala dok je prekid proizvodnje u Libiji podržao alternativne izvore sirove nafte iz Alžira i Azerbejdžana.

Uz nastavak neizvjesnosti, strahova i špekulacija ovo pravih razmjera epidemije corona virusom ostajemo pri našim očekivanjima o silaznom trendu cijena sirove nafte tijekom ove godine uslijed već postojeće prekomjerne ponude i potencijalnog daljnjeg slabljenja rasta potražnje.

Tagovi: nafta, barel nafte, Brent nafta, koronavirus, WTI nafta
PROČITAJ I OVO
Janaf predlažu rekordnu dividendu
DIVIDENDA
Janaf predlažu rekordnu dividendu
ZAGREB - Uprava i Nadzorni odbor Jadranskog naftovoda predložit će Glavnoj skupštini Društva donošenje odluke o raspodjeli dobiti za poslovnu 2023. godinu.
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
LONDON - Cijene nafte kliznule su u srijedu na međunarodnim tržištima na 88 dolara, održavajući nagađanja trgovaca o šansama da posustajanje poslovne aktivnosti u SAD-u potakne središnju banku na sniženje kamatnih stopa, što bi poduprlo i potražnju za energentima.
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
STRUJA
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
BEOGRAD - Sa martovskim računima za struju istekao je rok za popuste koji su, prema uredbi Vlade Srbije, važili od 1. oktobra 2023. do 31. marta 2024. godine.
Luka Koper novom solarnom elektranom pokrila desetinu vlastitih potreba
OIE
Luka Koper novom solarnom elektranom pokrila desetinu vlastitih potreba
KOPER - Luka Koper će sljedećih godina u elektrifikaciju uložiti više od 100 milijuna eura, najavljeno je na današnjem otvorenju solarne elektrane na krovovima skladišta generalnih tereta.
Murphy: Sat otkucava za Južnu interkonekciju
PLINOVOD
Murphy: Sat otkucava za Južnu interkonekciju
NEUM - Potrebno je u Federaciji BiH usvojiti zakon o Južnoj interkonekciji i aplicirati za sredstva prije nego to bude zauvijek izgubljeno, upozorio je ambasador SAD u BiH Michael Murphy na Energetskom samitu 2024 koji se oržava u Neumu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE