GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Koronavirus opasan za Gazprom

Koronavirus opasan za Gazprom
PROBLEMI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 15.02.2020 / 09:13
Autor: SEEbiz / Deutsche Welle
MOSKVA - Zbog epidemije koronavirusa u Kini u Europu bi moglo stizati još više ukapljenog plina. Cijene su pale na nekih 100 dolara za tisuću kubičnih metara. To je polovica onoga što je Gazprom do sada dobivao za svoj plin.

2020. nije dobro počela za Gazprom. Najveći svjetski isporučitelj plina zabilježio je pad proizvodnje od šest posto u siječnju, a izvoz je pao za oko četvrtinu. Istovremeno su pale i cijene plina: trenutno su u Europi, koja je daleko najvažnije Gazpromovo tržište, na najnižoj razini u posljednjih 15 godina. Za sve te negativne trendove ima više razloga, a sada im se pridružio i koronavirus covid-19.

Epidemija ove bolesti dovela je u Kini do poduzimanja dosad neviđenih mjera karantene: bezbrojni letovi su otkazani, promet u većim gradovima zaustavljen, proizvodnja je u mnogim tvornicama već duže vrijeme smanjena ili potpuno obustavljena. To je uzrokovalo pad cijena energenata na svjetskom tržištu, jer je Kina najveći potrošač i uvoznik energije.

Pojeftinili su i nafta i zemni plin. Na europskom tržištu, gdje se obavljaju kratkoročne kupovine, cijene su pale na jedva nekih 100 dolara po tisuću kubičnih metara. To je polovica onoga što je Gazprom u 2019. prosječno utržio za svoje isporuke plina.

Najveća ruska kompanija koju kontrolira Kremlj je pred teškom godinom. Gazprom će se suočiti s daljnjim padom izvoza, niskim cijenama i sve većom konkurencijom. Glavni problem je prekomjerna ponuda plina, ali i nafte. Razlog je brz razvoj tržišta ukapljenog zemnog plina (LNG) što je potreslo industriju i stvorilo nove velike igrače s kojima ruski div sada mora konkurirati: od Katara i Australije preko Malezije, SAD-a i Nigerije pa sve do Trinidada i Tobaga - da spomenemo samo neke.

Trenutno je ta prekomjerna ponuda plina, koji se uglavnom koristi za grijanje i zato je sezonski proizvod, dodatno povećana i zbog izuzetno blage zime na sjevernoj hemisferi, posebno u Europi. Klimatske promjene su ove godine teško pogodile Gazprom.

A tu je i jedna politička posebnost. Ove zime, točnije 31. prosinca 2019. godine, istekao je desetogodišnji rusko-ukrajinski ugovor za tranzit plina. Postojala je bojazan da bi isporuke preko Ukrajine za Europu mogle biti prekinute. Zato su prošle godine brojne tvrtke, uključujući i Gazprom, punile europska skladišta plina do vrha, iz predostrožnosti.

Te rezerve se sada koriste, što je dovelo do smanjenja potražnje za plinom iz Rusije u prvih nekoliko tjedana ove godine. Inače, Moskva i Kijev su ipak uspjeli sklopiti novi ugovor o tranzitu malo prije isteka prošle godine. Ako se toplo vrijeme nastavi do proljeća i skladišta plina ostanu relativno puna, potražnja će u ljeto, kada se na svjetskom tržištu kupuje plin za zimu, biti manja nego inače. To bi dugoročno opteretilo izvoz Gazproma.

Neki europski uvoznici, pogotovo oni koji ugovorima nisu posebno vezani za Gazprom, sigurno će se radije prebaciti na uvoz ukapljenog zemnog plina koji je često jeftiniji, i to znatno.

Takva situacija bi mogla potrajati, jer će pad potražnje energenata u Kini zbog koronavirusa, a samim tim i ukapljenog plina, prisiliti proizvođače širom svijeta da svoje tankere sve češće šalju u Europu. Financial Times izvijestio je početkom veljače da je nekoliko velikih kineskih energetskih kompanija razmatralo kako bi se mogli osloboditi dugoročnih ugovora o uvozu plina, s obzirom na trenutnu situaciju prouzrokovanu "višom silom".

Gazpromu tako prijeti veća konkurencija od strane LNG-liferanata, koji su svoju prodaju u Europi u 2019. godini povećali za 88 posto, kako prenosi ruska novinska agencija Interfax. Ruskom koncernu neće konkurirati samom strani proizvođači, preuzimajući dijelom njegov udio na tržištu, već mu je konkurencija i privatna ruska kompanija Novatek, koju također pomaže država.

Sibirska tvrtka Yamal LNG tek je krajem 2018. godine dostigla puni kapacitet, ali već u 2019. Godini je Rusija, zahvaljujući Novateku, postala drugi najveći isporučitelj ukapljenog plina na europskom tržištu, odmah iza Katara i ispred SAD-a i Nigerije, izvještava Interfax. Novatek isporučuje i u Kinu, a ako bi se uvoz ukapljenog plina tamo smanjio zbog trenutne epidemije, ova bi se tvrtka također još više morala koncentrirati na europsko tržište.

"Sve to nije tako strašno kao što izgleda", poručuju iz Gazproma. Količina plina u europskim skladištima vratit će se na normalu u drugom tromjesečju, uvjerena je šefica Gazpromovog odjela za izvoz Elena Burmistrova. U Europi bi, kako je rekla, moglo biti hladno čak i u ožujku.

No priznala je da će se na cijene ipak negativno odraziti, kako je rekla, "viša sila", dakle epidemija koronavirusa. U skladu s tim, Gazprom je revidirao svoju prognozu izvoznih cijena za 2020. godinu. Menadžment više ne očekuje 200 dolara za tisuću kubičnih metara, već 175 do 185 dolara. Ali to je još mnogo više od cijene od 100 dolara, koliko se ovih dana na europskom tržištu plaća za ukapljeni zemni plin.

Tagovi: koronavirus, Gazprom, plin, cijene plina, Yamal LNG
PROČITAJ I OVO
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
ENERGENTI
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
BERLIN - Računi za plin i struju za kućanstva u Njemačkoj bili su u drugoj polovini 2023. godine znatno viši nego prije rata u Ukrajini, unatoč padu cijena u odnosu na prvu polovinu godine, pokazali su podaci ureda za statistiku.
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
GORIVO
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
MOSKVA - Rusija je u ožujku povećala uvoz benzina iz susjedne Bjelorusije kako bi se uhvatila u koštac s rizikom nestašica na domaćem tržištu zbog neplaniranih popravaka u ruskim rafinerijama nakon napada dronovima, izvijestio je Reuters pozivajući se na četiri industrijska i trgovačka izvora.
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
DIVIDENDA
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
ZAGREB - Nadzorni odbor Ine je na sjednici održanoj u srijedu dao suglasnost na prijedlog uprave o isplati dividenda od 24 eura po dionici iz dijela neto dobiti iz 2023. te iz zadržane dobiti iz 2022. godine, pri čemu je ukupan iznos za isplatu dividende 240 milijuna eura.
Cijene nafte iznad 86 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte iznad 86 dolara
ZAGREB - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima na 86 dolara budući da je ulagače zatekao rast zaliha u SAD-u, a uteg su im bile i naznake da vodeći proizvođači ne planiraju dodatno smanjivati opskrbu.
HGK predlaže poseban zakon za investicije u obnovljive izvore energije
OIE
HGK predlaže poseban zakon za investicije u obnovljive izvore energije
ZAGREB - Hrvatska još uvijek ima najdugotrajniji proces razvoja projekata obnovljivih izvora energije u Europi. Prije točno godinu dana HGK i njezino Udruženje za obnovljive izvore energije predstavili su Position paper – dokument koji sažeto analizira najveće prepreke u ovom području te nudi rješenja.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE