GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Ključno pitanje na tržištu nafte

Ključno pitanje na tržištu nafte
NAFTA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 02.07.2021 / 19:25
Autor: SEEbiz
ANALIZA - Globalna pandemija covida-19 pozitivno je utjecala na države članice OPEC-ovog naftnog kartela i njegove partnere, posebno na Rusiju.

Sjetimo se "cjenovnog rata" između Saudijske Arabije i Sjedinjenih Država koji je doveo do prve velike korekcije cijene sirove nafte.

Ulje na vatru dolio je prvi val pandemije, koji je gotovo preko noći zaustavio društveni život i preokrenuo očekivanja analitičara o budućoj ukupnoj potražnji za naftom. Obje su završile tako što smo prvi put u povijesti vidjeli negativnu vrijednost terminskih termina na sirovu naftu. Dobru godinu kasnije, opet se suočavamo s nagađanjima kada će cijena sirove nafte opet prijeći granicu od 100 dolara po barelu, a škare i platno očito su opet u rukama OPEC-a (i Rusije), zbog čega je svjetska investicija zajednica usredotočena je na sastanak u četvrtak.

Na sastanku će se odlučiti o nastavku ograničenja proizvodnje u narednim mjesecima i mogućem produženju sporazuma o suradnji na polju regulacije opskrbe između najvećih svjetskih proizvođača, zaključenog zbog nastupa pandemije covida-19. Dogovor istječe u travnju sljedeće godine.

OPEC i Rusija dogovorili su se u svibnju prošle godine da drastično smanje proizvodnju zbog drastičnog pada potražnje kako bi stabilizirali tržišnu cijenu. Prema ovom sporazumu, potpisnici su se dogovorili da će smanjiti dnevnu proizvodnju sirove nafte za 10 milijuna barela do travnja 2022., čime će se uspostaviti tržišna ravnoteža, što su više nego očito uspjeli prosuditi prema kretanju cijena sirove nafte. Nedavno makroekonomski podaci ukazuju na oporavak globalne ekonomske aktivnosti, što će se u konačnici odraziti (i već se odražava) u rastu agregatne potražnje za sirovom naftom.

Ključno pitanje među investitorima sada je kada i u kojoj će mjeri OPEC (zajedno s Rusijom) započeti s povećanjem proizvodnje, što u ovom još uvijek neizvjesnom okruženju (delta soj koronavirusa i potencijalni novi valovi pandemije) predstavlja najveću prijetnju za krhku opskrbu - ravnotežu između ponude i potražnje na robnim burzama. Iznenađenje ili pretjerani pomak na jednu ili drugu stranu mogli bi imati velik utjecaj na kretanje cijena terminskih ugovora na sirovu naftu u sljedećim tjednima.

Tagovi: nafta, barel nafte, Brent nafta, koronavirus, WTI nafta
PROČITAJ I OVO
Cijene nafte i dalje ispod 87 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte i dalje ispod 87 dolara
LONDON - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima ispod razine od 87 dolara, odražavajući prigušene bojazni da bi eskalacija sukoba na Bliskom istoku i najavljene nove američke sankcija na iranski izvoz mogli ugroziti opskrbu.
SAD vapi za gorivom, odobrit će prodaju nečistog benzina
GORIVO
SAD vapi za gorivom, odobrit će prodaju nečistog benzina
WASHINGTON - Američka Agencija za zaštitu okoliša (EPA) odobrit će i ovog ljeta prodaju mješavina benzina s visokim udjelom etanola kako bi ublažila potencijalne poremećaje u opskrbi zbog sukoba u Ukrajini i na Bliskom istoku, pokazao je interni dokument.
Zarubežnjeft želi ulagati u plin, prodaju i solarnu energiju
INTERES
Zarubežnjeft želi ulagati u plin, prodaju i solarnu energiju
BANJA LUKA - Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić razgovarao je jučer u Banjoj Luci sa zamjenikom generalnog direktora Zarubežnjefta Igorom Šcelkunovim.
Švedska poziva na zabranu ruskog ukapljenog plina, Agencija protiv
LNG
Švedska poziva na zabranu ruskog ukapljenog plina, Agencija protiv
BRUXELLES - Sljedeći paket sankcija Europske unije trebao bi uključivati korake protiv "flote tankera u sjeni" koji prevoze rusku naftu kako bi se zaobišle sankcije, rekao je švedski ministar vanjskih poslova Tobias Bilstrom uoči sastanka ministara vanjskih poslova EU-a u Luksemburgu.
BH-Gas izgubio spor s mađarskim FGSZ-om, mora platiti 11 milijuna dolara
PORAZ
BH-Gas izgubio spor s mađarskim FGSZ-om, mora platiti 11 milijuna dolara
SARAJEVO - BH Gas i Energoinvest dužni su isplatiti mađarskom FGZS-u preko 11 miliona dolara zbog prelaska na Turski tok.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE