GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Još četiri članice Unije protiv proglašenja nuklearne energije zelenom

Još četiri članice Unije protiv proglašenja nuklearne energije zelenom
STAVOVI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 03.07.2021 / 08:01
Autor: SEEbiz / H
BRUXELLES - Četiri zemlje članice Europske unije pridružile su se Njemačkoj u protivljenju proglašenja nuklearne energije zelenom i održivom za investicije, pokazuje pismo upućeno Europskoj komisiji koje je Reuters dobio na uvid.

Bruxelles se nada da bi pojačana vidljivost zelenih investicija u novoj taksonomiji mogla od sljedeće godine pomoći preusmjeriti veće količine privatnog kapitala u aktivnosti koje pridonose EU klimatskim ciljevima.

Španjolska, Austrija, Danska i Luksemburg pridružile su se Njemačkoj u stajalištu da bi ulagači zabrinuti oko zbrinjavanja nuklearnog otpada mogli izgubiti povjerenje u financijske proizvode označene zelenima, budu li oni bez njihova znanja uključivali i nuklearnu energiju.

"Brine nas da će uključivanje nuklearne energije u taksonomiju naštetiti njezinu integritetu i vjerodostojnosti, te samim time i njezinoj svrhovitosti", smatraju ministri četiriju zemalja, ističući kako svaka zemlja članica Europske unije ima pravo odabrati preferirani oblik energije.

Zemlje koje se uvelike oslanjaju na nuklearnu energiju, poput Francuske, kao i neke istočnoeuropske zemlje, favoriziraju nuklearnu energiju zato što nema emisija štetnog ugljika.

Europska komisija objavila je kriterije vezane uz klimatske promjene za zelena ulaganja koji obuhvaćaju sve, od obnove zgrada do proizvodnje cementa, čelika i baterija.

Nuklearno pitanje, koje je odvojena tema, nailazi na pomiješane reakcije unutar Komisije. U pismu se posebno upozorava na činjenicu da pitanje konačnog zbrinjavanja nuklearnog otpada još uvijek nije razjašnjeno.

Njemačka, koja se prije 20 godina obvezala na postupno ukidanje nuklearne energije zbog sigurnosnih razloga, nakon nuklearne katastrofe u Fukushimi 2011. ubrzala je svoj nacionalni plan zatvaranja reaktora.

Tagovi: nuklearna energija, zelena energija, Europska unija, Njemačka
PROČITAJ I OVO
Nafta i dalje iznad 87 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Nafta i dalje iznad 87 dolara
LONDON - Cijene nafte zadržale su se u četvrtak na međunarodnim tržištima iznad 87 dolara budući da su nove američke sankcije Iranu i Venezueli neutralizirale stišane napetosti na Bliskom istoku i naznake posustajanja potražnje.
Veselica: Janaf će uskoro objaviti prva preuzimanja
NOVI ISKORAK
Veselica: Janaf će uskoro objaviti prva preuzimanja
ZAGREB - Predsjednik Uprave Janafa Stjepan Adanić otkrio je u četvrtak tijekom 7. međunarodne konferencije Jadranskog naftovoda (Janaf) ‘Nova energetska paradigma EU: Jesmo li spremni na promjene‘, da je ta kompanija, u svojoj 50-godišnjoj povijesti, do danas transportirala 265 milijuna tona nafte kroz sustav te da su primili 3.500 tankera.
Habijan: Država će utrošiti 500 milijuna eura u velike baterijske spremnike za pohranu struje
SPREMNICI
Habijan: Država će utrošiti 500 milijuna eura u velike baterijske spremnike za pohranu struje
ZAGREB - Država će utrošiti oko pola milijarde eura za velike baterijske spremnike za pohranu struje, koje će koristiti proizvođači električne energije iz obnovljivih izvora, rečeno je u četvrtak tijekom 7. međunarodne konferencije Jadranskog naftovoda (Janaf) ‘Nova energetska paradigma EU: Jesmo li spremni na promjene‘.
Slovenski ustavni sud razočarao Petrol
NEĆE SE IZJASNITI
Slovenski ustavni sud razočarao Petrol
LJUBLJANA - U slovenskom Petrolu su razočarani odlukom Ustavnog suda Slovenije da se neće izjasniti o ustavnosti i zakonitosti propisa o formiranju cijena pojedinih naftnih derivata kojima je Vlada ograničila marže trgovcima gorivom.
Cijena plina u Europi najviša u posljednja tri mjeseca
ENERGENTI
Cijena plina u Europi najviša u posljednja tri mjeseca
BERLIN - Cijena prirodnog plina u Europi dosegla je najvišu razinu u više od tri mjeseca. Razlog poskupljenja je sukob na Bliskom istoku, javlja njemačka novinska agencija dpa.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE