GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Je li solarna energija najjeftiniji način za proizvodnju velike količine struje?

Je li solarna energija najjeftiniji način za proizvodnju velike količine struje?
SOLARI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 11.08.2022 / 19:41
Autor: SEEbiz / H
ZAGREB - Proizvodnja energije pomoću sunčevih zraka koje se odbijaju od površine zemlje, rad noću, pomoć pri uzgoju jagoda: tehnologija solarnih ploča strelovito napreduje, a troškovi za ključne segmente svjetske energetske tranzicije naglo padaju.

Međunarodna agencija za energetiku (IEA) poručuje da će se korištenje solarne energije ovo desetljeće morati značajno pojačati kako bi se dostigli ciljevi Pariškog sporazuma o klimi, prvenstveno misleći na ograničavanje porasta temperature do 1,5 stupnjeva Celzija u odnosu na predindustrijsko razdoblje.

Dobra je vijest da su troškovi solarnih jedinica pali 85% između 2010. i 2019. godine, dok su troškovi jedinica za proizvodnju struje pomoću vjetra pale 55 posto, doznaje se iz izvješća Međuvladinog panela za klimatske promjene (IPPC).

“Neki tvrde da je to najjeftiniji način u povijesti na koji ljudi mogu proizvesti velike količine struje,” rekao je Gregory Nemet, profesor na sveučilištu Wisconsin–Madison.

Stručnjaci se nadaju da će visoke cijene fosilnih goriva i strah za energetsku sigurnost zbog ruske invazije na Ukrajinu ubrzati primjenu obnovljivih izvora energije.

Izveštaj IEA pokazuje da snažni rast obnovljivih izvora energije mora biti uparen sa snažnim ulaganjem u električne mreže.

Bez dovoljno ulaganja, mreže će se pokazati kao slaba karika u transformaciji elektroenergetskog sektora, što će utjecati na pouzdanost i sigurnost opskrbe električnom energijom.

AFP ističe da je američki Senat u nedjelju usvojio vrlo ambiciozni prijedlog zakona o izdvajanju 370 milijardi dolara kako bi se emisije stakleničkih plinova do 2030. smanjile za 40 posto.

Stručnjaci sa Sveučilišta Princeton procjenjuju da će se u odnosu na 2020. godinu, 2025. upeterostručiti korištenje solarne energije.

Profesor Nemet smatra da bi solarne jedinice mogle do sredine stoljeća činiti polovicu svjetske elektrečne mreže.

“Vjerujem da postoji zaista veliki potencijal”, rekao je Nemet.

“Fotovoltažni efekt” – postupak u kojem solarne ćelije pretvaraju sunčevu svjetlost u električnu energiju – prvi puta je otkrio francuski fizičar Edmond Becquerel 1839.

Prvi satelit na solarnu energiju je lansiran 1958.

IPCC ističe da se energetske tehnologije, poput solarnih ploča i baterija, brže nadograđuju i lakše prilagođuju od glomaznijih opcija poput nuklearne energije.

Danas su gotovo svi paneli koji sjaje na krovovima zgrada i koji se protežu beskrajnim poljima proizvedeni u Kini, koristeći silikonske poluvodiče, no tehnologija se brzo mijenja.

Nove solarne ćelije su za petinu učinkovitije, a postoje i novi materijali i hibridne ćelije.

To uključuje jeftine, učinkovite tehnologije, poput perovskitnih solarnih ćelija.

Tehnički, perovskit je vrsta minerala koji je prvi put pronađen u Uralu i nazvan po Levu Perovskom (koji je bio utemeljitelj Ruskog geografskog društva). Perovskitna struktura je svaki spoj koji ima istu strukturu kao perovskitni mineral.

Istinski perovskit (mineral) sastoji se od kalcija, titana i kisika u obliku CaTiO3.

No, na pitanje što nakon padne noć, znanstvenici sa Stanforda su kazali da su ove godine proizveli solarnu ćeliju koja može uzimati energiju po noći, koristeći curenje topline sa Zemlje natrag u svemir.

Proizvodnja energije iz svakog panela postati će sve važnija nakon što se upotreba solarne energije proširi diljem svijeta, potičući zabrinutost glede upotrebe zemljišta i štete ekosustavima.

Rješenje je moguće uz solarne ploče koje koriste obje strane. One bi apsorbirale ne samo energiju direktno od sunčevih zraka, već i energiju svjetlosti koja se reflektira od površine ispod njih.

Indija već deset godina koristi solarne panele iznad kanala i time ne samo da proizvode energiju već sprečavaju isparavanje i isušivanje kanala.

Kada bi to učinile i američke savezne države sklone sušama očuvale bi oko 63 milijarde galona vode.

Stručnjaci tvrde da će solarna energija biti jedna od energetskih opcija, s različitim tehnologijama koje su primjerene za različita mjesta.

Potrošači također imaju svoju ulogu i trebali bi više energije koristiti tijekom dana.

“Solarnu enegiju ćete moći koristiti za nešto maleno, poput ručnog sata, ali i za goleme elektrane”, rekao je Ron Schoff s Instituta za obnovljivu energiju.

Tagovi: solarna energija, električna energija, Međunarodna agencija za energetiku
PROČITAJ I OVO
Cijene nafte pale nakon iranskih poruka
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale nakon iranskih poruka
LONDON - Cijene nafte pale su u petak na međunarodnim tržištima prema 86 dolara budući da su ulagače umirile poruke Irana nakon incidenta sa "sumnjivim" dronovima, prigušivši strahovanja od eskalacije izraelsko-iranskog sukoba.
Bajatović: Gas za privredu od 1. maja jeftiniji za 15%
GAS
Bajatović: Gas za privredu od 1. maja jeftiniji za 15%
BEOGRAD - Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović najavio je danas da će gas za privredu, odnosno industrijske potrošače, od 1. maja biti jeftiniji za oko 15 odsto, ali i naveo da se cena za domaćinstva neće menjati.
Dioničarima Petrola ove godine dividenda od 1,80 eura
DIVIDENDA
Dioničarima Petrola ove godine dividenda od 1,80 eura
LJUBLJANA - Uprava i nadzorni odbor Petrola predlažu skupštini da se za isplatu prošlogodišnje dividende izdvoji 1,80 eura bruto po dionici, što je 30 centi više od dividende za 2022.
Nafta skočila za 3%, zlato dosegnulo rekord nakon što je Izrael započeo napad na Iran
REAKCIJE
Nafta skočila za 3%, zlato dosegnulo rekord nakon što je Izrael započeo napad na Iran
NEW YORK - Cijene nafte skočile su u petak više od 3% nakon što je Izrael izveo napad na Iran, što je izazvalo strahove od širenja rata na Bliskom istoku.
Nafta i dalje iznad 87 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Nafta i dalje iznad 87 dolara
LONDON - Cijene nafte zadržale su se u četvrtak na međunarodnim tržištima iznad 87 dolara budući da su nove američke sankcije Iranu i Venezueli neutralizirale stišane napetosti na Bliskom istoku i naznake posustajanja potražnje.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE