GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Jakić: Hrvatska može biti mirna po pitanju količine i cijene plina

Jakić: Hrvatska može biti mirna po pitanju količine i cijene plina
PLIN
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 08.12.2024 / 10:29
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Europa je na rubu energetske krize zbog rasta cijena plina i skorog isteka ugovora o plinovodu koji prolazi kroz Ukrajinu. Očekuje li se rast cijena plina i kakav je položaj Hrvatske?

O tome su u emisiji "Studio 4" govorili Dalibor Mikulić, energetski međunarodni konzultant i Ivica Jakić, energetski stručnjak.

Ima li Hrvatska perspektive po pitanju razvoja i ulaganja u vodikovu energiju?

Na pitanje koje su poruke konferencije u organizaciji Njemačke gospodarske komore na kojoj se govorilo o tome kada će doći do zajedničkog europskog tržišta za kupnju energije, energetski stručnjak Ivica Jakić kazao je da je potrebno dobro upravljati situacijom da bi se definirale količine plina i zelenog vodika koje su potrebne.

- Proizvodnju treba diversificirati, da bude ne samo u Europi, već se stavlja temeljni naglasak na Južnu Ameriku, a pogotovo Brazil i Argentinu. A s druge strane, treba definirati zajedničku platformu na kojoj će se određivati cijene vodika i plina, rekao je.

Jakić smatra da Hrvatska ima perspektivu po pitanju razvoja i ulaganja u vodikovu energiju te spominje da se već počinju raditi ugovori s potencijalnim proizvođačima vodika u Hrvatskoj za izvoz vodika u inozemstvo.

- Samo naši susjedi u Austriji trebaju već sada 10.000 tona vodika. To otvara perspektivu za velike proizvođače vodika u Hrvatskoj, da ga mogu plasirati odmah po skoro definiranim cijenama koje su dosta dobre, kazao je.

Napomenuo je da Hrvatska mora "jako brzo raditi na regulativi, dobivanju dozvola i puštanju takvih pogona u rad".

- Nažalost, dosta to ide sporo u odnosu na velike kapacitete koji se traže, a državna uprava nije u stanju odobriti tolike dokumente, dodao je.

Je li realan strah Europe od rasta cijena plina koja je već sada dosegla 49 eura po megavat satu? Cijene su porasle skoro 40% u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Postoji li bojazan za količine plina koje bi mogle biti dostupne građanima EU?

- Ne vidim opasnost niti strah da neće biti dovoljnih količina plina, rekao je Dalibor Mikulić, energetski međunarodni konzultant.

- Ono što se dogodilo u studenom je povećanje potražnje plina za 13%. Dogodilo se da vjetroelektrane nisu proizvodile očekivanu količinu struje. Sve druge termoelektrane i proizvođači su morali koristiti plin. To su trgovci osjetili i iskoristili ovu priliku da malo podignu cijene, pojasnio je.

Ustvrdio je da se cijene mogu korigirati unutar dva tjedna koliko treba LNG brodovima da dođu ponovo u ravnotežu, te dodao da ne očekuje veće cijene.


EU se odrekla jeftinog ruskog plina zbog Putinove invazije na Ukrajinu. S 40% udjela ruskog plina u industriji EU, sada koriste simboličnih 9% ruskoga plina. Njemačko gospodarstvo zbog toga trpi velike posljedice.

- Reakcija EU je bila izvanredna. Napravili su se novi dobavni pravci, novi LNG terminali, tako da se ovisnost o ruskom plinu nadomjestila norveškim, britanskim, alžirskim, katarskim, nešto iz Azerbejdžana, ali naravno i američkim, kazao je Mikulić.

- Ono što je problem kod Njemačke je da su taj osnovni izvor energije, nuklearke su ugasili, solarne i vjetroelektrane su su napravili, međutim skladištenje te proizvedene energije još nije u Njemačkoj adekvatno riješeno, tako da se događaju ovakve stvari, dodao je.


Hrvatska je u boljem položaju u odnosu na EU kad je riječ o zalihama plina i cijeni po kojoj smo napunili spomenuta naša plinska skladišta. Hoće li nam to biti dovoljno za ovu sezonu grijanja da nećemo trebati uzimati nove količine?

- Hrvatska može biti mirna po pitanju dobavnih pravaca plina, odnosno imamo ga dostatno, ali isto tako i po pitanju cijene jer neće se reflektirati na hrvatskom tržištu ova poskupljenja koja su u Europi, rekao je Jakić.

Spomenuo je da je Vlada RH odobrila tvrtki iz Kanade, koja je napravila drugu bušačku garnituru koja je u Kutini, od koje se očekuje velika količina plina, oko 400-500 milijuna kubičnih metara da bi išlo prema hrvatskom tržištu. Osim toga, veliki iskorak je da je taj ugovor napravljen da 50% plina ostaje u Hrvatskoj, a 50% se stavlja na tržištu.
- Ta tvrtka Vermilion je isto pustila u pogon jednu bušotinu plina koja se nalazi blizu Kutine, Babine grede, tako se dobila količina plina koja već sada ulazi u plinski sustav Hrvatske, koja se povećala nekih 200 milijuna, kazao je.

Tagovi: #plin,  #jakić,  #cijene plina,  # Dalibor Mikulić,  #energenti,  #rusija
PROČITAJ I OVO
Radosavljević: Privatizacija NIS-a nije bila loša odluka, greška je što prodaja nije obavljena tenderom
POST FESTUM
Radosavljević: Privatizacija NIS-a nije bila loša odluka, greška je što prodaja nije obavljena tenderom
BEOGRAD - Prodaja Naftne industrije Srbije (NIS) ruskoj kompaniji Gazprom Neft 2008. godine nije bila loša odluka, jedina greška je što nije raspisan natječaj, već se kupac birao dogovorom, izjavio je danas ekonomist Goran Radosavljević.
Uskoro dovršetak radova na velikoj vjetroelektrani u njemačkom Sjevernom moru
OIE
Uskoro dovršetak radova na velikoj vjetroelektrani u njemačkom Sjevernom moru
BERLIN - Operator vjetroelektrana Ørsted uvelike je dovršio građevinske radove na svojoj novoj offshore vjetroelektrani Riffgrund 3 u njemačkom Sjevernom moru, objavila je tvrtka u utorak.
Cijene nafte prekinule pozitivan niz
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte prekinule pozitivan niz
LONDON - Cijene sirove nafte pale su u današnjem azijskom trgovanju nakon što su u ponedjeljak porasle zbog opsežnih američkih sankcija protiv ruskog energetskog sektora.
Janaf: Teško procijeniti koliko će sankcije NIS-u utjecati na naše poslovanje
REAKCIJE
Janaf: Teško procijeniti koliko će sankcije NIS-u utjecati na naše poslovanje
ZAGREB - Jadranski naftovod (Janaf) u ponedjeljak je priopćio kako trenutno ne može procijeniti sve učinke koje će američke sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) imati na njegovo poslovanje.
Gazprom razmatra ukidanje stotina radnih mjesta u administraciji
OTKAZI
Gazprom razmatra ukidanje stotina radnih mjesta u administraciji
MOSKVA - Ruski energetski div Gazprom razmišlja o ukidanju nekoliko stotina radnih mjesta u upravi zbog obustave izvoza plina u Europu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE