GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Indija uvozi sve više ruske nafte

Indija uvozi sve više ruske nafte
NAFTA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 24.04.2023 / 14:34
Autor: SEEbiz
NEW DELHI - Udio zemalja OPEC-a u indijskom uvozu nafte u fiskalnoj 2022./2023. godini najmanji je u zadnje 22 godine, budući da je skočio indijski uvoz jeftinije ruske nafte, pokazuju podaci dobiveni iz industrijskih izvora.

Članicama OPEC-a, uglavnom s Bliskog istoka i iz Afrike, udio na indijskom tržištu nafte smanjen je na 59 posto u fiskalnoj godini zaključno s ožujkom 2023., s oko 72 posto u fiskalnoj 2021./2022., pokazuje Reutersova analiza podataka koji datiraju od 2001./2002.

Rusija je po prvi put pretekla Irak i postala najveći dobavljač nafte Indiji, poguravši Saudijsku Arabiju na treće mjesto u netom završenoj fiskalnoj godini, pokazuju podaci.

Udio OPEC-a smanjio se jer je Indija, koja je u prošlosti rijetko kupovala rusku naftu zbog visokih troškova prijevoza, sada glavni naftni klijent za rusku naftu koja se doprema morem, koju su zapadne zemlje odbacile nakon ruske invazije na Ukrajinu u veljači prošle godine.

Indija je uvezla oko 1,6 milijuna barela dnevno (bpd) ruske nafte u 2022./23.godini, što je oko 23 posto od ukupno uvezenih 4,65 milijuna bpd.

Odluka OPEC-a i njihovih saveznika (OPEC+) da smanje proizvodnju u svibnju mogla bi dodatno smanjiti udio OPEC-a u Indiji, trećem najvećem svjetskom uvozniku nafte, u ostatku ove godine ako ruske isporuke ostanu povećane.

"Ruska sirova nafta već je jeftinija od sličnih bliskoistočnih vrsta i čini se da OPEC smanjenjem proizvodnje šteti samome sebi", rekao je analitičar Refinitiva Ehsan Ul Haq.

"To će dodatno smanjiti njegov tržišni udio u Aziji", dodao je.

Veći uvoz ruske nafte povećao je udio zemalja Zajednice neovisnih država (ZND)) na rekordnih 26,3 posto, a smanjio udio bliskoistočnih i afričkih zemalja na najnižu razinu u 22 godine, na 55 posto odnosno 7,6 posto.

Usporedbe radi, udio Bliskog istoka u 2021./22. godini iznosio je 64 posto, dok je afrički iznosio 13,4 posto, pokazuju podaci.

Tagovi: ruska nafta, Indija, OPEC
PROČITAJ I OVO
Cijene nafte zadržale se iznad 88 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte zadržale se iznad 88 dolara
LONDON - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima iznad 88 dolara budući da su ulagače zabrinuli posustajanje rasta američkog gospodarstva i naznake slabljenja potražnje za gorivom.
Ina u prvom tromjesečju s 12 milijuna eura neto dobiti
DOBRE BROJKE
Ina u prvom tromjesečju s 12 milijuna eura neto dobiti
ZAGREB - Ina - Industrija nafte u prvom je ovogodišnjem tromjesečju ostvarila 11,9 milijuna eura neto dobiti pripisive vlasnicima društva, nakon godinu dana ranije zabilježenog gubitka od 14,2 milijuna eura, pokazuju u četvrtak objavljeni financijski rezultati te kompanije, a predsjednica Uprave Zsuzsanna Ortutay navodi kako se očekuje da će iduća tromjesečja dodatno ojačati Inine rezultate.
Janaf predlažu rekordnu dividendu
DIVIDENDA
Janaf predlažu rekordnu dividendu
ZAGREB - Uprava i Nadzorni odbor Jadranskog naftovoda predložit će Glavnoj skupštini Društva donošenje odluke o raspodjeli dobiti za poslovnu 2023. godinu.
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
LONDON - Cijene nafte kliznule su u srijedu na međunarodnim tržištima na 88 dolara, održavajući nagađanja trgovaca o šansama da posustajanje poslovne aktivnosti u SAD-u potakne središnju banku na sniženje kamatnih stopa, što bi poduprlo i potražnju za energentima.
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
STRUJA
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
BEOGRAD - Sa martovskim računima za struju istekao je rok za popuste koji su, prema uredbi Vlade Srbije, važili od 1. oktobra 2023. do 31. marta 2024. godine.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE