GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Ina ima pravo prvokupa OMV-ovih benzinskih postaja u Sloveniji?

Ina ima pravo prvokupa OMV-ovih benzinskih postaja u Sloveniji?
NESLUŽBENO
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 10.05.2021 / 14:45
Autor: SEEbiz / energetika-net
LJUBLJANA - Austrijski OMV u veljači je najavio izlazak sa slovenskog tržišta prodajom svog lanca od 120 benzinskih postaja u toj zemlji.

Prema informacijama slovenskih Financi postoji značajan interes nekoliko tvrtki za tu akviziciju – poljskog PKN Orlena, azerbajdžanskog Socara, grčkog Corala (Shellov brand) i mađarskog MOL-a.

Finance navode da bi se cijena preuzimanja mogla kretati između 252 i 360 mil. eura, što je pretjerano širok raspon. Neslužbeno doznajemo da je interes za OMV-ovim postajama pokazao i katarski Q-8, koji ima 362 benzinske postaje u Italiji i veliki opskrbni centar u sjevernoj Italiji, kao i da je MOL već radi due dilligence u kompaniji.

No, ima nekoliko zanimljivosti vezanih za tu kupoprodaju, koje se tiču i hrvatske naftne kompanije INA-e, koja ima povijest dobre suradnje s austrijskom kompanijom u Sloveniji. OMV je na slovensko tržište ušao 1992. godine, kada je osnovao tvrtku OMV Istrabenz zajedno s Istrabenzom i INA-om, da bi 2004. preuzeo od INA-e preostalih 50% udjela u tvrtki. No, ono što je zanimljivo u tvrtki OMV Slovenija d.o.o. je da je hrvatska INA Industrija nafte d.o.o. udjelničar u tvrtki, i to sa 7,75% udjela, dok preostali dio drži OMV Downstream, koji sada prodaje 92,25% udjela. To se vidi i u sudskom registru tvrtke.

Dobro obaviješteni kažu da postoji ugovor prema kojem će OMV u slučaju prodaje kompanije, INA-i ponuditi da poveća svoj vlasnički udio kroz pravo prvog kupca. INA trenutno ima samo šest benzinskih postaja u susjednoj Sloveniji. Stoga se može postaviti pitanje zbog čega naša naftna kompanija ne bi iskoristila povoljne kreditne linije kojima raspolaže i ušla u akviziciju, povećavši svoj vlasnički udio u Sloveniji, piše energetika-net.

U OMV-u Austrija su na upit odgovorili da ne komentiraju „tržišne glasine". Na naše pitanje INA-i da li je točno da imaju pravo prvokupa u OMV Sloveniji, te hoće li ga iskoristiti (samostalno ili s MOL-om), u INA-i kažu slično kao OMV, da „nikada ne komentiraju tržišne glasine pa to neće učiniti ni sada“.

U svakom slučaju velika mreža benzinskih postaja u Sloveniji itekako intrigira MOL koji želi razvijati svoj brand u Sloveniji, jer 120 benzinskih postaja znači i 21% tržišnog udjela, čime bi se MOL sa svojom postojećem mrežom približio 30% udjela na tržištu. Mađarski MOL kontinuirano povećava mrežu u Sloveniji i trenutno raspolaže s 53 benzinske postaje pod svojim brendom, a u Europi ih ima gotovo 2.000. MOL Grupa usredotočena je na snažan rast maloprodaje. Do 2025. tvrtka želi imati 2.200 benzinskih postaja, stoji u njihovim strateškim dokumentima. Štoviše, puno ulaže u razvoj ponude pa su nedavno kupili i brand Marche u Mađarskoj, s tendencijom da to učine i na drugim tržištima.

Zahvaljujući akvizicijama dobit MOL-a trebala bi se znatno povećati. Péter Ratatics, potpredsjednik MOL Grupe za potrošačke usluge, za poljske medije nedavno je izjavio da želi se benzinske crpke MOL Grupe pojave i u drugim zemljama Srednje i Istočne Europe. Naime, poljski PKN Orlen mora prodati većinu Lotosovih benzinskih postaja zbog spajanja tvrtki, a MOL će se tu sigurno naći kao potencijalni kupac.

U MOL-ovoj strategiji stoji da želi postati složeni pružatelj usluga mobilnosti do 2030. godine a potrošačke usluge i maloprodaja će značajno će povećati svoj doprinos grupi postizanjem preko 700 milijuna USD godišnje EBITDA-e do 2025. i kumulativnim pojednostavljenim slobodnim novčanim tokom od preko 2 milijarde USD u 2021.-25. „Segment će ulagati u daljnji razvoj ponuda hrane i praktičnosti te će nastaviti procese standardizacije i digitalizacije unutar mreže. Naš fokus tada će se sve više preusmjeriti na diverzifikaciju prodajnih kanala, šireći portfelj alternativnih goriva i složene platforme i usluge za mobilnost.“, stoji u MOL-ovoj strategiji.

O sličnoj INA-inoj strategiji u maloprodaji ne može se baš puno pročitati na njihovom webu, ali vidljivo je da se broj maloprodajnih mjesta u međuvremenu smanjio, kao i tržišni udio u Hrvatskoj, koji je povećao slovenski Petrol kupnjom Croduxovih benzinskih postaja, te sada raspolaže s gotovo 200 prodajnih mjesta (23% tržišnog udjela). Zadnja veća INA-ina akvizicija u maloprodaji bio je otkup MOL-ovog udjela u bosanskom Energopetrolu koji je dugo poslovao s gubitkom ali zadnje dvije godine je u maloj pozitivi.

Upućeni u zbivanja na naftnom tržištu kažu da bi velika akvizicija INA-e ili MOL-a u Sloveniji dala vjetar u leđa poslovanju riječke rafinerije. Pošto Slovenija nema rafineriju i svi derivati stižu iz uvoza opskrba iz Rijeke bila bi optimalno rješenje i možda bi utjecala na agilnost u modernizaciji rafinerije koja se iščekuje duže od desetljeća. Zanimljivo je primijetiti da su i MOL po broju prodajnih mjesta i Petrol u velikoj ekspanziji - MOL ih ima gotovo 2.000 u većem broju zemalja, a Petrol 601, više od INA-e koja ima mrežu od 500 benzinskih postaja u regiji (Hrvatska, BiH, Crna Gora i Slovenija).

Tagovi: OMV Slovenija, MOL, kompanija Ina, Istrabenz, Rafinerija Rijeka, kompanija MOL, SOCAR, Petrol
PROČITAJ I OVO
Janaf predlažu rekordnu dividendu
DIVIDENDA
Janaf predlažu rekordnu dividendu
ZAGREB - Uprava i Nadzorni odbor Jadranskog naftovoda predložit će Glavnoj skupštini Društva donošenje odluke o raspodjeli dobiti za poslovnu 2023. godinu.
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
LONDON - Cijene nafte kliznule su u srijedu na međunarodnim tržištima na 88 dolara, održavajući nagađanja trgovaca o šansama da posustajanje poslovne aktivnosti u SAD-u potakne središnju banku na sniženje kamatnih stopa, što bi poduprlo i potražnju za energentima.
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
STRUJA
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
BEOGRAD - Sa martovskim računima za struju istekao je rok za popuste koji su, prema uredbi Vlade Srbije, važili od 1. oktobra 2023. do 31. marta 2024. godine.
Luka Koper novom solarnom elektranom pokrila desetinu vlastitih potreba
OIE
Luka Koper novom solarnom elektranom pokrila desetinu vlastitih potreba
KOPER - Luka Koper će sljedećih godina u elektrifikaciju uložiti više od 100 milijuna eura, najavljeno je na današnjem otvorenju solarne elektrane na krovovima skladišta generalnih tereta.
Murphy: Sat otkucava za Južnu interkonekciju
PLINOVOD
Murphy: Sat otkucava za Južnu interkonekciju
NEUM - Potrebno je u Federaciji BiH usvojiti zakon o Južnoj interkonekciji i aplicirati za sredstva prije nego to bude zauvijek izgubljeno, upozorio je ambasador SAD u BiH Michael Murphy na Energetskom samitu 2024 koji se oržava u Neumu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE