“Tu treba dati prostora za razgovore i pregovore, a ne nikako pritiscima i prijetnje sankcijama. To ne vodi nekom dobrome rješenju”, rekao je Grlić Radman u ponedjeljak u Ljubuškom odgovarajući na upit o kritikama koju je nekoliko američkih diplomata uputilo predsjedniku HDZ-a BiH i Hrvatskog narodnog sabora BiH Draganu Čoviću.
Pomoćnik američkog državnog tajnika za Europu i Euroaziju James O’Brien nedavno je spočitao Čoviću da blokira izgradnju Južne plinske interkonekcije BiH s Hrvatskom jer taj projekt uvjetuje uspostavom tvrtke "koja bi bila pod njegovom kontrolom i za njegovu političku i financijsku korist". Prethodno je o tome u pismu ministra Grlića Radmana izvijestio i američki državni tajnik Antony Blinken, tražeći od njega da izvrši pritisak na Čovića.
Hrvatski šef diplomacije naveo je kako je izgradnja Južne plinske interkonekcije od zajedničkog interesa Republike Hrvatske, SAD-a i BiH kako bi se isključila ovisnost o ruskome plinu, o čemu je nedavno u razgovoru izvijestio i novu veleposlanicu SAD u Hrvatskoj Nathalie Reyes.
“To ne može biti unilateralno pitanje. Ne može je biti bez Hrvatske. Hrvatska je čvor i zainteresirana je za energetsku neovisnost. Sa SAD-om, koji su naši saveznici i strateški partneri, dijelimo ista razmišljanja oko krajnjeg cilja, a to je postići energetsku neovisnost o ruskom plinu”, dodao je ministar vanjskih i europskih poslova.
On je međutim naveo kako o načinu upravljanja projektom Južne plinske interkonekcije kroz BiH treba razgovarati s predstavnicima bosanskoherceghovačkih Hrvata i pronaći rješenje. HDZ BiH je nedavno predložio zakon kojim se inzistira da plinsko povezivanje Hrvatske i BiH vodi kompanija čije bi sjedište bilo u Mostaru, te da kasnije upravlja tim plinovodom. Američka pak strana inzistira na tome da taj posao pripadne Bh. Gasu, tvrtki sa sjedištem u Sarajevu.
Grlić Radman je istaknuo da Hrvatska podupire čelnika Hrvatskog narodnog sabora BiH.
“Dragan Čović ima naše povjerenje jer je legitimno izabrani predstavnik hrvatskog naroda”, rekao je.
Pozvao je vlasti u toj zemlji da ispune preostale uvjete kako bi Europsko vijeće odobrilo otvaranje pregovora o članstvu s BiH. ”To bi ovaj prostor zapadnog Balkana činilo još stabilnijim i izvjesnijim za daljnji napredak. BiH je zaslužila otvaranje pregovora, a političari bi dobili entuzijazam za nastavak toga procesa”, rekao je hrvatski šef diplomacije.