GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Forbes: Slovenska elektroenergetska mreža primjer dobre prakse

Forbes: Slovenska elektroenergetska mreža primjer dobre prakse
POHVALE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 02.10.2020 / 10:41
Autor: SEEbiz
LJUBLJANA - Obnovljivi izvori energije neće biti korisni ako je elektroenergetska infrastruktura zastarjela; Slovenija je primjer dobre prakse u tom pogledu, piše Forbes.

Energetske vijesti već su dugi niz godina obilježene pričama o elektrifikaciji i prijelazu na razne obnovljive izvore energije. Međutim, realizacija ovih planova za sada je drugačija, uz neke iznimke, upozorava Forbes. Pohvaljuje tehnologiju slovenske tvrtke Eles, koja razvija pametne i agilnije električne mreže, koje bi također nudile međunarodna rješenja.

Forbes ističe da ove godine obnovljivi izvori energije u SAD-u predstavljaju samo 17,5 posto ukupne potrošnje energije. Vrijedno je spomenuti da postoji rastući trend upotrebe ove vrste energije, a istodobno je naivno očekivati potpuni pad upotrebe fosilnih goriva u bliskoj budućnosti.

Put do jake ovisnosti o obnovljivim izvorima energije nije nimalo lak, a kreatori politike igraju važnu ulogu u određivanju prepreka funkcioniranju takve mreže.

Većina mreža za opskrbu energijom uspostavljena je početkom prošlog stoljeća, kada diverzifikacija okoliša još nije bila tako složena kao danas. Obično su veće elektrane radile u blizini gradova, usmjeravajući energiju uglavnom u jednom smjeru, do krajnjeg potrošača.

Gore spomenuto, ali jednosmjerno dijeljenje energije više nije primjereno u trenutnoj situaciji, upozoravaju iz Forbesa. Među elektranama i krajnjim potrošačima sve je više intermedijarnih obnovljivih izvora, poput solarnih ćelija na krovu, manjih vjetroagregata, baterija i, na kraju, automobila koji mogu zadržati višak energije.

Nova tehnološka rješenja za domaću proizvodnju energije pretvaraju potrošače u djelomične proizvođače energije. Naime, oni mogu prodati višak domaće energije centralnim energetskim menadžerima i distributerima, što pomaže u pronalaženju ravnoteže između potrošnje i opskrbe. Takva tehnološka rješenja trenutno su glavni izazov za vlade, koje jasno potiču ulaganja u obnovljive izvore energije, često nudeći i subvencije, dok mnogi nisu svjesni da su paralelno potrebna i ulaganja u novu infrastrukturu.

Neki operateri elektroenergetskih mreža već upozoravaju na probleme koje stvara rastući broj domaće proizvodnje energije, dok istovremeno traže agilniju mrežu. Među takvima je i slovenski Eles koji razvija tzv. pametne mreže.

Zajedno s osam europskih zemalja, Eles provodi projekt FutureFlow, čiji je cilj pronalaženje međunarodnih rješenja u osiguravanju odgovarajućeg omjera između potrošnje energije i proizvodnje.

U Elesu su svjesni izazova koje sve više i više obnovljivih izvora energije donose u mreže. Između ostalog, projekt je uveo prodaju energije putem usluge u oblaku, što će omogućiti veću suradnju manjih proizvođača energije i većih operatora, a prodaja energije bit će znatno lakša, uzimajući u obzir transparentnu potražnju korisnika. Kao rezultat toga, operateri sustava bit će prilagodljiviji potrebama krajnjih korisnika, što je ujedno i središnji cilj projekta.

Projekti poput FutureFlowa također su sve veći primjer američkim lokalnim upravama i stranim vladama, jer će većinu planova energetskog poboljšanja biti teško provesti ako cijela mreža ne bude prilagođena, ističe Forbes. Korištenje perspektivnih tehnologija i prijelaz na isključivo obnovljive izvore bit će znatno lakši ako se u mreže ulaže u istoj mjeri kao i u razvoj tehnologija.

Ako se zanemari ulaganje u mreže, vlade širom svijeta riskiraju rad tehnologija, kao što su to već imale u Njemačkoj. S obzirom na to da se ovisnost o električnoj energiji značajno povećava, niti jedna zemlja ne želi loš prijelaz na ovaj izvor energije.

Tagovi: Forbes, tvrtka Eles, Eles, projekt FutureFlow, slovenska energetika
PROČITAJ I OVO
Švedska poziva na zabranu ruskog ukapljenog plina, Agencija protiv
LNG
Švedska poziva na zabranu ruskog ukapljenog plina, Agencija protiv
BRUXELLES - Sljedeći paket sankcija Europske unije trebao bi uključivati korake protiv "flote tankera u sjeni" koji prevoze rusku naftu kako bi se zaobišle sankcije, rekao je švedski ministar vanjskih poslova Tobias Bilstrom uoči sastanka ministara vanjskih poslova EU-a u Luksemburgu.
BH-Gas izgubio spor s mađarskim FGSZ-om, mora platiti 11 milijuna dolara
PORAZ
BH-Gas izgubio spor s mađarskim FGSZ-om, mora platiti 11 milijuna dolara
SARAJEVO - BH Gas i Energoinvest dužni su isplatiti mađarskom FGZS-u preko 11 miliona dolara zbog prelaska na Turski tok.
Studija: Njemačka i EU riskiraju da iznevjere svoje ciljeve vezane uz čisti vodik
RIZICI
Studija: Njemačka i EU riskiraju da iznevjere svoje ciljeve vezane uz čisti vodik
BERLIN - Čisti vodik kao izvor energije neophodan je za postizanje globalnih klimatskih ciljeva, ali Njemačka i Europska unija su u opasnosti da promaše svoje ciljeve vezane uz vodik, pokazala je studija objavljena u ponedjeljak.
Cijene nafte pale na skoro 86 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale na skoro 86 dolara
LONDON - Cijene nafte spustile su se danas na međunarodnim tržištima nadomak 86 dolara budući da je zabrinutost za potražnju u uvjetima visokih troškova zaduživanja prevagnula nad bojaznima da bi napetosti na Bliskom istoku mogle ugroziti opskrbu.
Portugalska Galp Energia potvrdila veliko nalazište nafte kod Namibije
NALAZIŠTE
Portugalska Galp Energia potvrdila veliko nalazište nafte kod Namibije
LISABON - Portugalska naftna kompanija Galp Energia objavila je da je završila prvu fazu istraživanja u polju Mopane uz obalu Namibije, procijenivši da možda sadrži 10 milijardi barela nafte.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE