No, Fitch napominje kako ovo ne predstavlja događaj od utjecaja na kreditni rejting MOL-a ili za dvije zemlje, on samo pokriva procjenu situacije koja je izbila posljednjih dana i skreće pozornost na kreditni rejting i rizike opskrbe energijom koji proizlaze iz operacije dviju MOL-ovih rafinerija.
Kako je u jučerašnjoj analizi situacije mađarski portal Portfolio istaknuo, kratkoročno je bilo moguće nadomjestiti Lukoilove isporuke nafte koje je Ukrajina blokirala u Mađarsku i Slovačku, ali "širi i dugotrajniji prekid ruskih opskrba mogao bi predstavljati značajan rizik za rafinerijske operacije i opskrba energijom".
Slovačka je izloženija situaciji od Mađarske zbog uvjeta koji proizlaze iz položaja i kapaciteta naftovoda. S druge strane, ako bi se obustavila isporuka ruske nafte u obje zemlje, učinak rafinerija MOL Grupe u Bratislavi i Száhahalombatti bi se smanjio, jer bi proizvodnja proizvoda od sirove nafte neruskog podrijetla bila manja .
Osim eliminacije Lukoila, drugi ruski dobavljači, poput Rosnefta i Tatnefta, mogu nastaviti isporučivati preko Ukrajine u Mađarsku i Slovačku u okviru Prijateljstva II. na njegovom južnom kraku, ali kao što smo također istaknuli, a navodi se i u analizi Fitcha: "nije jasno hoće li ukrajinske vlasti uvesti dodatne sankcije protiv ovih kompanija".
Analiza pokazuje da su mađarske i slovačke rafinerije kojima upravlja MOL u svibnju ove godine preradile oko 65-70% ruske sirove nafte, udio koji MOL planira smanjiti na 50-55% do kraja godine uz pomoć transformacija koje se odvijaju u rafinerijama, a 2026. planira doći do potpune zamjene ruske nafte.
Podsjeća se da obje zemlje drže 90-dnevne strateške rezerve i sirove nafte i rafiniranih proizvoda, pa bi se dvije zemlje time mogle neko vrijeme opskrbljivati, ako bi ruske isporuke potpuno prestale. Također napominju da je MOL u "vrlo snažnoj financijskoj poziciji" što bi moglo pomoći u ublažavanju utjecaja privremenog prekida opskrbe iz Rusije, ali "bit će potrebna dugoročna rješenja ako se situacija ne smiri u bliskoj budućnosti".
Podsjećaju da ocjena "BBB-" dodijeljena Molu "već odražava opći rizik koncentracije opskrbe sirovinama u nizvodnom segmentu", pri čemu misle da oko 40-45% godišnje EBITDA koju očekuje Fitch dolazi iz ruskog porijekla iz rafiniranja sirove nafte. Napominju da grupacija kompanija ima dobar financijski manevarski prostor, tako da "nastavljamo razmatrati rizik od većeg ograničenja MOL-ovog pristupa ruskoj sirovoj nafti kao rizik događaja koji utječe na klasifikaciju."