GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Evo zašto nije trebalo intervenirati u cijene premium goriva

Evo zašto nije trebalo intervenirati u cijene premium goriva
GORIVO
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 18.10.2021 / 10:29
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Stručnjak za energetiku Igor Grozdanić smatra da do uredbe o ograničavanju cijena premium goriva nije trebalo doći.

“Prije četiri godine imali smo velikih problema s gorivima, nisu odgovarala europskim odredbama, turisti nisu ni htjeli točiti kod nas. Zamrzavanje cijena premium goriva ne odgovara nikome, najmanje ne građanima. Proizvođači bi mogli zaustaviti proizvodnju i unazaditi cijelu priču oko kvalitete goriva na našim crpkama”, pojasnio je energetičar u emisiji Gost dana televizije N1.

Ako bi ograničenje bilo duže od 30 dana, premium goriva će otići dalje, kaže. Predlaže da se cijena premium goriva tržišno regulira, a cijene običnih goriva se zamrznu.

“Kada nafta ide gore, zarađuju operativne kompanije. Kada nafte ide dolje i rafinerije moraju preživjeti i imati održivost. Ne mogu se do kraja spustiti cijene goriva, u lancu opskrbe mora postojati ekonomska održivost. Još veći problem je što Vlada uzima preko 60 posto od litre goriva sebi, što je legitimno. Sada bi trebala malo popustiti da uzme trošarinu koja je zadana”, kaže.

Predlaže koncept plivajuće trošarine – zamrznuti cijenu na 12 kuna, ne dirati maržu distributerima nego da po toj cijeni modulirati trošarinu u Hrvatskoj. Po njemu, Vlada je trebala pozvati i proizvođače i distributere za stol.

“Bojim se da, ako zima bude hladnija, cijena goriva bi mogla još ići gore. Postoji mnogo problema, nije samo cijena nafte uzrok ovih nedaća. Vidimo da u Britaniji nedostaje vozača”, kaže.

Ponavlja da se cijena premium goriva ne bi trebala ograničavati, ali ne vidi problem da se cijena običnih goriva ograniči i sljedećom uredbom nakon što istekne rok od 30 dana.

Vjeruje da običnih goriva na tržištu ima dovoljno, ali upozorava da to nije dobro za promet. “Naši sugrađani opet će ići u susjedstvo, a strani gosti opet neće tankati kod nas.”

Naša premium goriva nisu petica, ali su četvorka. Obična goriva su trojka, kaže.

“Ljudi se moraju naučiti na tržište, tržišne utakmice i da energente treba tržišno plaćati. Normalno je da distributeri žele zaraditi. Ali ako se napravi pritisak, plin bi mogao ići dolje i sami trgovci bi se mogli nadmetati tko će spustiti cijenu”, kaže Grozdanić.

Možemo! traži smanjenje PDV-a na plin. “Oni traže smanjenje PDV-a za građane na prirodni plin i toplinsku energiju. Ja sam više za toplinsku energiju i mislim da to nije loš prijedlog. Na prirodan plin kao fosilno gorivo malo su zakasnili, ali toplinarstvo je područje koje bi se u budućnosti trebalo razvijati. Bilo bi dobro da građani počnu vjerovati u toplinarstvo i toplinsku energiju – to je budućnost”, navodi stručnjak za energetiku.

Tagovi: cijene goriva, Igor Grozdanić, premium gorivo
PROČITAJ I OVO
Dioničarima Petrola ove godine dividenda od 1,80 eura
DIVIDENDA
Dioničarima Petrola ove godine dividenda od 1,80 eura
LJUBLJANA - Uprava i nadzorni odbor Petrola predlažu skupštini da se za isplatu prošlogodišnje dividende izdvoji 1,80 eura bruto po dionici, što je 30 centi više od dividende za 2022.
Nafta skočila za 3%, zlato dosegnulo rekord nakon što je Izrael započeo napad na Iran
REAKCIJE
Nafta skočila za 3%, zlato dosegnulo rekord nakon što je Izrael započeo napad na Iran
NEW YORK - Cijene nafte skočile su u petak više od 3% nakon što je Izrael izveo napad na Iran, što je izazvalo strahove od širenja rata na Bliskom istoku.
Nafta i dalje iznad 87 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Nafta i dalje iznad 87 dolara
LONDON - Cijene nafte zadržale su se u četvrtak na međunarodnim tržištima iznad 87 dolara budući da su nove američke sankcije Iranu i Venezueli neutralizirale stišane napetosti na Bliskom istoku i naznake posustajanja potražnje.
Veselica: Janaf će uskoro objaviti prva preuzimanja
NOVI ISKORAK
Veselica: Janaf će uskoro objaviti prva preuzimanja
ZAGREB - Predsjednik Uprave Janafa Stjepan Adanić otkrio je u četvrtak tijekom 7. međunarodne konferencije Jadranskog naftovoda (Janaf) ‘Nova energetska paradigma EU: Jesmo li spremni na promjene‘, da je ta kompanija, u svojoj 50-godišnjoj povijesti, do danas transportirala 265 milijuna tona nafte kroz sustav te da su primili 3.500 tankera.
Habijan: Država će utrošiti 500 milijuna eura u velike baterijske spremnike za pohranu struje
SPREMNICI
Habijan: Država će utrošiti 500 milijuna eura u velike baterijske spremnike za pohranu struje
ZAGREB - Država će utrošiti oko pola milijarde eura za velike baterijske spremnike za pohranu struje, koje će koristiti proizvođači električne energije iz obnovljivih izvora, rečeno je u četvrtak tijekom 7. međunarodne konferencije Jadranskog naftovoda (Janaf) ‘Nova energetska paradigma EU: Jesmo li spremni na promjene‘.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE