GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

EU se planira opskrbljivati električnom energijom iz Azerbajdžana

EU se planira opskrbljivati električnom energijom iz Azerbajdžana
PLANOVI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 19.12.2022 / 08:44
Autor: SEEbiz
BRUXELLES - Čelnici Rumunjske, Azerbajdžana, Gruzije i Mađarske potpisali su u subotu sporazum o izgradnji dalekovoda koji će ići ispod Crnog mora i opskrbljivati Europsku uniju strujom iz planiranih vjetroelektrana u Azerbajdžanu.

Sporazum koji su u nazočnosti predsjednice Europske komisije Ursule von der Layen potpisali predsjednik Azerbajdžana Ilham Aliyev i premijeri Rumunjske Nicolae Ciuca, Gruzije Irakli Garibashvili i Mađarske Viktor Orban, predviđa izgradnju dalekovoda dugog 1.195 kilometara koji će ići od Azerbajdžana preko Gruzije ispod Crnog mora do Rumunjske i potom do Mađarske.

Početak gradnje očekuje se iduće godine, a trebao bi biti gotov za tri do četiri godine, iako se s priključkom na struju ne očekuje prije 2029. godine.

Na sastanku je Azerbajdžan već pozvao zainteresirane investitore za ulaganje u vjetroelektrane na Kaspijskom jezeru.

Predsjednik Europske komisije rekao je da EU okreće leđa ovisnosti o ruskim fosilnim gorivima i okreće se "pouzdanim energetskim partnerima". U objavi na mreži Twitter također je izrazila zadovoljstvo što se sporazumom veliki naglasak stavlja na obnovljive izvore energije.

Prema riječima von der Leyen, crnomorski dalekovod pretvorit će Gruziju u čvorište električne energije i integrirati je u unutarnje tržište Europske unije.

Orban je rekao da je EU uhvaćena u "strateški vakuum" u kojem čelnici zemalja članica moraju novim izvorima energije osigurati energetsku i gospodarsku sigurnost svojih zemalja. Dodao je da su energetski resursi u Kaspijskoj regiji "prilično udaljeni" i da bi dalekovod oko kojeg su se dogovorili mogao predstavljati "inovativno rješenje" za njihovu eksploataciju.

Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto rekao je da će Europska komisija za izgradnju dalekovoda dati 2,3 milijarde eura.

"S obzirom na trenutnu sigurnosnu situaciju, koju je obilježila vojna agresija na Ukrajinu, moramo bolje surađivati i pokazati više solidarnosti kako bismo se nosili sa zajedničkim izazovima. Naša suradnja u području energetike povećat će našu energetsku otpornost i osigurati diversifikaciju opskrbe i prometne rute", rekao je. rumunjski predsjednik Klaus Iohannis.

Fotografija: AP

Tagovi: električna energija, Azerbajdžan, Viktor Orban
PROČITAJ I OVO
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
ENERGENTI
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
BERLIN - Računi za plin i struju za kućanstva u Njemačkoj bili su u drugoj polovini 2023. godine znatno viši nego prije rata u Ukrajini, unatoč padu cijena u odnosu na prvu polovinu godine, pokazali su podaci ureda za statistiku.
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
GORIVO
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
MOSKVA - Rusija je u ožujku povećala uvoz benzina iz susjedne Bjelorusije kako bi se uhvatila u koštac s rizikom nestašica na domaćem tržištu zbog neplaniranih popravaka u ruskim rafinerijama nakon napada dronovima, izvijestio je Reuters pozivajući se na četiri industrijska i trgovačka izvora.
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
DIVIDENDA
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
ZAGREB - Nadzorni odbor Ine je na sjednici održanoj u srijedu dao suglasnost na prijedlog uprave o isplati dividenda od 24 eura po dionici iz dijela neto dobiti iz 2023. te iz zadržane dobiti iz 2022. godine, pri čemu je ukupan iznos za isplatu dividende 240 milijuna eura.
Cijene nafte iznad 86 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte iznad 86 dolara
ZAGREB - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima na 86 dolara budući da je ulagače zatekao rast zaliha u SAD-u, a uteg su im bile i naznake da vodeći proizvođači ne planiraju dodatno smanjivati opskrbu.
HGK predlaže poseban zakon za investicije u obnovljive izvore energije
OIE
HGK predlaže poseban zakon za investicije u obnovljive izvore energije
ZAGREB - Hrvatska još uvijek ima najdugotrajniji proces razvoja projekata obnovljivih izvora energije u Europi. Prije točno godinu dana HGK i njezino Udruženje za obnovljive izvore energije predstavili su Position paper – dokument koji sažeto analizira najveće prepreke u ovom području te nudi rješenja.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE