GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Energija vjetra prestigla plin i postala najveći izvor električne energije u EU

Energija vjetra prestigla plin i postala najveći izvor električne energije u EU
ENERGENTI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 18.09.2024 / 11:23
Autor: SEEbiz
BRUXELLES - Europska unija prebrodila je kritične rizike za svoju sigurnost opskrbe energijom, ponovno preuzela kontrolu nad energetskim tržištima i cijenama te ubrzala prijelaz na klimatsku neutralnost.

To su glavni nalazi izvješća o stanju energetske unije u 2024. koje je 12. rujna objavio portal Europske komisije komišion.europa.eu.

U prvoj polovici 2024. polovica proizvodnje električne energije u EU dolazila je iz obnovljivih izvora.

Energija vjetra pretekla je plin i postala drugi najveći izvor električne energije u EU iza nuklearne energije. Emisije stakleničkih plinova u EU-u pale su za 32,5 posto od 1990. do 2022., dok je gospodarstvo EU-a poraslo za oko 67 posto u istom razdoblju.

EU je također uspio osigurati da udio ruskog plina u uvozu EU-a padne s 45 posto u 2021. na 18 posto do lipnja 2024. U međuvremenu je porastao uvoz od pouzdanih partnera poput Norveške i SAD-a. U isto vrijeme, EU je postigla svoj cilj od 90 posto skladišta plina za nadolazeću zimu kolovoza 2024., znatno prije krajnjeg roka 1. studenog. Iako je postignut značajan napredak u ispunjavanju ciljeva energetske unije, izvješće otkriva da postoje područja u kojima su potrebna poboljšanja.

Napori EU-a u pogledu energetske učinkovitosti moraju se dodatno ojačati ako se želi postići cilj smanjenja konačne potrošnje energije za 11,7 posto do 2030. godine.

Posebno se ističe potreba za elektrifikacijom toplinske opreme te brzina obnove zgrada, prenosi Bilten Agencije za energetiku AERS.

Izvješće također snažno potiče da sve zemlje EU-a podnesu svoje konačne ažurirane nacionalne energetske i klimatske planove što je prije moguće kako bi se osiguralo zajedničko postizanje energetskih i klimatskih ciljeva do 2030.

Tagovi: vjetar, vjetroelektrane, plin, struja
PROČITAJ I OVO
Treba li i Hrvatska strahovati od rasta cijena goriva?
ENERGENTI
Treba li i Hrvatska strahovati od rasta cijena goriva?
ZAGREB - Ako do njega dođe, izraelski napad na iranska naftna postrojenja neće za rezultat imati veliki skok cijena energenata, rekao je za središnji Dnevnik HRT-a prof.dr.sc. Igor Dekanić, energetski analitičar. Naglasio je kako pozicija Hrvatske po pitanju opskrbe energijom nije loša te da će za naše tržište nafta i plin uvijek biti dostupni.
IEA: Utrostručenje kapaciteta za proizvodnju zelene energije na dohvat ruke
OIE
IEA: Utrostručenje kapaciteta za proizvodnju zelene energije na dohvat ruke
LONDON - Cilj postavljen na prošlogodišnjoj konferenciji o klimi, a to je utrostručenje kapaciteta za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije do 2030. godine, nadohvat je ruke, istaknula je Međunarodna agencija za energiju (IEA) u izvješću objavljenom ovoga tjedna.
Iranski rizici podižu cijene nafte
NAFTA
Iranski rizici podižu cijene nafte
NEW YORK - Namjera Benjamina Netanyahua da napadne "najosjetljivije ciljeve" u Iranu naišla je na ogroman unutarnjopolitički pritisak, poput onoga koji vrši bivši premijer Yair Lapid koji želi što brže napade.
Cijena prirodnog plina u FBiH bit će niža za 1,4 posto
PLIN
Cijena prirodnog plina u FBiH bit će niža za 1,4 posto
MOSTAR - Vlada Federacije BiH je na današnjoj hitnoj sjednici donijela Odluku o davanju suglasnosti na veleprodajnu cijenu prirodnog plina za distribucijska poduzeća na području Federacije Bosne i Hercegovine, počevši od 1. listopada 2024. godine, što iznosi 825,36 KM/1.000 Sm³, odnosno 0,82536 KM/Sm³.
Cijene nafte oštro pale na kraju tjedna
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte oštro pale na kraju tjedna
LONDON - Cijene nafte oštro su pale u današnjem azijskom trgovanju. Trgovci su zabrinuti zbog utjecaja štete koju je prouzročio uragan Milton.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE