GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijene nafte potonule na najniže razine od veljače

Cijene nafte potonule na najniže razine od veljače
NAFTNO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 08.08.2022 / 07:21
Autor: SEEbiz / H
ZAGREB - Na svjetskim tržištima prošloga tjedna cijene nafte oštro su pale, spustivši se na razine od veljače ove godine pod pritiskom zabrinutosti da bi recesija u globalnom gospodarstvu dovela do pada potražnje za energentima.

Cijena barela na londonskom tržištu oslabila je prošloga tjedna 8,7 posto, na 94,92 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 9,7 posto, na 89,01 dolara.

Znatan pad cijena nafte nadovezao se na srpanjski pad, tijekom kojeg je barel na londonskom tržištu pojeftinio oko 4, a na američkom tržištu gotovo 7 posto. Cijena nafte na međunarodnim tržištima sada je na najnižoj razini od veljače ove godine.

Trgovce naftom prošlog tjedna brinula je snažna inflacija, usporavanje gospodarskog rasta i potražnje, a još veći pad cijene barela ograničavala je tijesna ponuda.

Zabrinutost zbog recesije pojačala se nakon što je britanska središnja banka u četvrtak podignula kamatnu stopu za 50 baznih bodova, na 1,75 posto, najviše u zadnjih 27 godina, te upozorila da bi gospodarstvo moglo ove godine utonuti u recesiju koja bi mogla potrajati sve do 2024.

S druge strane, američko gospodarstvo već je zabilježilo dva tromjesečja pada aktivnosti te je po definiciji već u tehničkoj recesiji. No, investitore ipak više zabrinjava skok zaposlenosti u srpnju za 528 tisuća, što je više od očekivanja i ujedno 19. mjesec zaredom da broj zaposlenih u najvećem svjetskom gospodarstvu raste. To, naime, otvara put Fedu da nastavi ss agresivnim podizanjem kamatnih stopa.

Fed je već u dva navrata podignuo kamatne stope za 0,75 postotnih bodova, odnosno ukupno za 1,5 posto, a slično bi mogao učiniti i u rujnu, jer želi obuzdati inflaciju. Više kamatne stope negativno utječu na gospodarski rast, što bi zauzvrat moglo dovesti do pada potražnje za naftom najvećeg svjetskog potrošača.

S druge strane, ponuda nafte i dalje je tijesna. Broj bušotinskih postrojenja, rani pokazatelj buduće proizvodnje u SAD-u, smanjen je u tjedan dana do 5. kolovoza, po prvi put u zadnjih 10 tjedana i to za njih sedam, na ukupno 598, podaci su tvrtka za energetske usluge Baker Hughes Co.

Nadalje, skupina naftnih proizvođača OPEC+ dogovorila je sredinom tjedna da će povećati svoj cilj proizvodnje nafte za 100.000 barela dnevno (bpd) u rujnu, no to je jedno od najmanjih povećanja proizvodne kvote otkad su uvedene 1982., pokazuju podaci OPEC-a. Kao razlog tako skromnog povećanja kvota navedeni su smanjenih proizvodni kapaciteti tog naftnog kartela, odnosno "vrlo ograničenu dostupnost" rezervnih kapaciteta, koji se drže za slučaj "ozbiljnih poremećaja opskrbe".

"Jasno je da sada svi prijetnju od recesije uzimaju puno ozbiljnije nego prije, no i dalje gledamo prilično tijesnu ponudu i proizvođače bez mogućnosti da to promjene", naveo je Craig Erlam, viši tržišni analitičar u Oandi u Londonu.

A tek ostaje za vidjeti kako će se kretati opskrbljenost tržišta s približavanjem zime, s obzirom da bi sankcije Europske unije kojima se zabranjuju pomorski uvoz ruske sirove nafte i naftnih proizvoda trebale stupiti na snagu 5. prosinca.

"Budući da EU zaustavlja pomorski uvoz ruske nafte, postavlja se ključno pitanje - hoće li bliskoistočni proizvođači preusmjeriti svoje barele u Europu kako bi popunili prazninu. Kako će se ta politika naftnih sankcija Rusiji odraziti na tržište bit će jedna od najkonzekventnijih stvari koje treba promatrati do kraja godine", smatra analitičar RBC-a Michael Tran.

Tagovi: #nafta, #cijene nafte, #Brent nafta, #WTI nafta
PROČITAJ I OVO
Lukoil obustavio eksploataciju nafte u Iraku
PROBLEMI
Lukoil obustavio eksploataciju nafte u Iraku
MOSKVA - Ruska naftna tvrtka Lukoil proglasila je stanje "više sile" na jednom od najvećih naftnih polja na svijetu - Zapadnoj Kurni 2 u Iraku, nakon što su Sjedinjene Države uvele sankcije protiv tvrtke, prema izvorima iz industrije.
MOL Grupa će se reorganizirati u holding
ODLUKE
MOL Grupa će se reorganizirati u holding
BUDIMPEŠTA - Upravni i Nadzorni odbor MOL Grupe odlučili su reorganizirati Grupu prelaskom na holding strukturu i sazvati izvanrednu glavnu skupštinu 27. studenog 2025., objavila je tvrtka.
Bugarska pojačava sigurnost u Lukoilovim postrojenjima
MOGUĆE SABOTAŽE
Bugarska pojačava sigurnost u Lukoilovim postrojenjima
SOFIJA - Bugarske vlasti objavile su da osiguravaju dodatnu sigurnost za objekte od strateške važnosti koji pripadaju ruskom naftnom divu Lukoilu, uključujući rafineriju u Burgasu i skladišta nafte diljem zemlje.
Cijene nafte pale drugi tjedan zaredom
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale drugi tjedan zaredom
LONDON - Na svjetskim su tržištima cijene nafte pale i prošloga tjedna, drugoga zaredom, jer se zbog slabosti najvećih svjetskih gospodarstava ne očekuje značajniji rast potražnje, dok je ponuda povećana.
Orbana bi izuzeće od ruskih sankcija moglo skupo koštati
VISOKA CIJENA
Orbana bi izuzeće od ruskih sankcija moglo skupo koštati
BUDIMPEŠTA - Čini se da je mađarski premijer Viktor Orban iz Washingtona donio upravo ono po što je i otišao: pregršt pohvala američkog predsjednika Trumpa i ključno izuzeće od sankcija na rusku naftu, plin i nuklearne zalihe, i to samo pet mjeseci uoči izbora u Mađarskoj, piše BBC.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE