GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijene nafte poskočile prema 89 dolara, OPEC+ razmatra najveći rez od 2020.

Cijene nafte poskočile prema 89 dolara, OPEC+ razmatra najveći rez od 2020.
NAFTNO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 03.10.2022 / 20:48
Autor: SEEbiz / H
LONDON - Cijene nafte skočile su u ponedjeljak na međunarodnim tržištima prema 89 dolara nakon što su vodeći proizvođači naznačili da bi mogli smanjiti opskrbu najviše od prve godine pandemije.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 3,77 dolara nego na zatvaranju na kraju prošlog tjedna i iznosila 88,91 dolar. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 3,95 dolara višoj cijeni, od 83,44 dolara.

Tržišta su na početku tjedna uzdrmale tvrdnje izvora u Organizaciji zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i u skupini njihovih saveznika da se uoči sastanka sredinom tjedna razmatra smanjenje proizvodnje za više od milijun barela dnevno.

Brojka ne uključuje dodatno dobrovoljno smanjenje u pojedinim članicama, napomenuo je izvor iz OPEC-a.

Skupina bi time poduprla cijene koje su u ljetnim mjesecima pale zbog slabije potražnje u Kini u okruženju strogih mjera suzbijanja covida i strahovanja da će podignute kamatne stope u velikim gospodarstvima izazvati recesiju i naškoditi potražnji.

Dodatni je uteg cijenama u proteklim mjesecima bio jači dolar, koji je smanjivao kupovnu moć kupaca s ostalim valutama.

"Pozadinu ovotjednog sastanka obilježava nesigurnost, ali fundamenti nafte relativno su zdravi", rekao je Peter McNally iz investicijsko-istraživačke kompanije Third Bridge.

"Dva su najveća pitanja izgledi potražnje (posebno u Kini) i što će biti s ruskom opskrbom nakon što 5. prosinca na snagu stupi zabrana EU-a", dodao je McNally.

U srpnju OPEC+ proizvodio je gotovo tri milijuna barela dnevno manje no što je zacrtao, rekla su dva izvora iz proizvođačke grupe, zbog sankcija i slabih investicija koje su članicama ograničile kapacitete.

OPEC je danas odvojeno objavio da je prošli petak barel košarice nafte njegovih članica pojeftinio 42 centa, na 92,34 dolara.

Tagovi: nafta, cijene nafte, Brent nafta, WTI nafta
PROČITAJ I OVO
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
KRŠENJE SANKCIJA
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
ANALIZA - Prihodi od nafte slamka su spasa za iransko i rusko gospodarstvo, ali zapadne sankcije ugrozile su sposobnost obje zemlje da isporučuju naftu i primaju uplate. Kao odgovor, Iran i Rusija su preusmjerili isporuke nafte u Kinu - najvećeg svjetskog uvoznika sirove nafte.
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
ENERGENTI
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
BERLIN - Računi za plin i struju za kućanstva u Njemačkoj bili su u drugoj polovini 2023. godine znatno viši nego prije rata u Ukrajini, unatoč padu cijena u odnosu na prvu polovinu godine, pokazali su podaci ureda za statistiku.
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
GORIVO
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
MOSKVA - Rusija je u ožujku povećala uvoz benzina iz susjedne Bjelorusije kako bi se uhvatila u koštac s rizikom nestašica na domaćem tržištu zbog neplaniranih popravaka u ruskim rafinerijama nakon napada dronovima, izvijestio je Reuters pozivajući se na četiri industrijska i trgovačka izvora.
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
DIVIDENDA
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
ZAGREB - Nadzorni odbor Ine je na sjednici održanoj u srijedu dao suglasnost na prijedlog uprave o isplati dividenda od 24 eura po dionici iz dijela neto dobiti iz 2023. te iz zadržane dobiti iz 2022. godine, pri čemu je ukupan iznos za isplatu dividende 240 milijuna eura.
Cijene nafte iznad 86 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte iznad 86 dolara
ZAGREB - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima na 86 dolara budući da je ulagače zatekao rast zaliha u SAD-u, a uteg su im bile i naznake da vodeći proizvođači ne planiraju dodatno smanjivati opskrbu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE